www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fernandes Sustainer Kit


dani
 Share

Recommended Posts

salutare:)

 

am gasit peste tot clipuri cu tipi care probeaza kitul acesta, insa toti foloseau distors.Intrebare...cum se aude doza respectiva pe clean, intra in reactie daca nu folosesti distors?poate cineva(care detine o chitara echipata cu kitul asta) sa faca un demo mic pe clean?

 

PS: nu neaparat fernandes, poate si si sustainiac sau care mai sunt:)

 

multumesc mult.O seara buna

Link to comment
Share on other sites

salutare:)

 

am gasit peste tot clipuri cu tipi care probeaza kitul acesta, insa toti foloseau distors.Intrebare...cum se aude doza respectiva pe clean, intra in reactie daca nu folosesti distors?poate cineva(care detine o chitara echipata cu kitul asta) sa faca un demo mic pe clean?

 

PS: nu neaparat fernandes, poate si si sustainiac sau care mai sunt:)

 

multumesc mult.O seara buna

nush daca doza sustainer se poate folosi ca o doza normala.. is curios sa aflu si eu

Link to comment
Share on other sites

N-are nici o treaba cu ce vine dupa chitara. Sustainerele lucreaza in bucla [coarda->nota->doza->repetor->amplificator->electromagnet->coarda-> si de la cap].

 

Si da, se poate folosi ca doza [unele vin impreuna cu o doza SC in caracasa de humbucker], dar nu in acelasi timp [ori ca doza ori ca sustainer], plus ca va suna ... neobisnuit, sa nu zic prost.

Link to comment
Share on other sites

deci un sustainer kit cu tot cu doza respectiva pe clean...cu butonul dezactivat(adica in pozitia off) va suna ca o doza normala?

Nu neaparat ca o doza normala, o sa sune ... diferit.

 

Repet, nu are nici o treaba cu ce vinde DUPA chitara, cata vreme ai baterie, unul functioneaza si "acustic".

Ah, si consuma baterii mult mai repede decat dozele active.

Link to comment
Share on other sites

s-ar merita sa faci investitia asta daca folosesti doar in 20% din situatii sustainerul?folosesc mult clean pe ambele doze(nu doar clean binenteles) si ma gandesc ca daca doza nu e asha buna cand e inactivat sustainerul sa nu-mi afecteze tonul(am sd jazz in neck).

 

barbarossa@ tu ai o doza noname?sau sustainer?

Link to comment
Share on other sites

eu am sustainiac in neck si evh wolfgang in bridge. cand activezi sustainiac-ul, care functioneaza ca si fernandes etc, treci automat pe doza de bridge, iar switchul normal al chitarii nu mai functioneaza. deci ala e tonul cu care folosesti sustain-ul, in mod normal, fundamental si mix. cand dezactivezi sustainiac-ul chitara revine la configuratia ei de doza bridge si doza neck (sustainiacul, care suna ca o doza de neck, poate fi setat sa aduca a single sau a humbucker, cu output ajustabil), selectabile cu switchul normal.

de sunat nu suna mai bine decat Jazz, deci daca esti pretentios la pozitia de neck (si middle, in functie de doza bridge si controale volum ton) la capitolul asta poate te dezamageste tonul de doza normala al sustainiac-ului.

 

poti sa il comanzi de pe sustainiac.com, se plateste cu card.

eu recomand sustainiac din mai multe motive. e ajustabil single-hum, are un circuit MULT mai mic decat fernandes si independent de pot-uri/switch-uri, deci nu presupune sa sapi in chitara.

Link to comment
Share on other sites

Placing a single-coil pickup next to the driver: This does not work well. The Sustainiac works fine, but the side-by-side permanent magnetic fields of our patented bilateral driver "bend" the field of a single coil pickup. The result is that the sound of three of the strings will have about 6dB lower output level than the other three strings. Same for a humbucker with "stacked" coils. A mini-humbucker with conventional "side-by-side" coils pickup doesn't exhibit this problem as much. In our opinion (and that of most customers), the Sustainiac driver sounds better than most mini-humbuckers. It also has the new dual-sound feature.

 

plus ca e o operatiune destul de complicata

Link to comment
Share on other sites

ca un nou posesor al acestui kit,inca experimentez pana ma prind eu cu reglajele....

doza se comporta ca o doza pasiva si se cunoaste diferenta in momentul cand schimbi dozele si cealalta e activa.Doza de kit suna mai incet decat activa.

Pe clean face tot ce face si pe distors,la ozn-uri ma refer(inca sunt foarte fascinat de ea si descoper mereu ceva nou ce pot face cu ea :) )

 

P.S. Eu ma refer la Fernandes FSK101(nu am cantat pe sustainiac)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.