www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cubase Vs Reaper


Recommended Posts

N-are nici o legatura daca il avem legal sau nu, e irelevant, crapa si daca e legal, te asigur.

Cat despre comparatie nici nu are rost sa o faci.

Cubase/Nuendo e high end, Reaper, nu.

Cubase costa o groaza de bani, Reaper costa vreo 220 de dolari.

Pe de alta parte, mixdown-ul de la Reaper nu e cel mai bun posibil.

Dar, desigur, poti cauta review-uri pe net. Insa nu cred ca vei gasi pe cineva sa faca comparatia asta.

Succes.

Link to comment
Share on other sites

Am pus problema asta in urma unei discutii cu cineva pe GS care sustinea ca facuse el testul si ca Reaper avea o performanta redusa (el a refacut testul si acum i-a iesit ca Reaper merge mai bine decat Cubase) comparativ cu Cubase versiunea legala si problemele cu Cubase vin de fapt de la faptul ca e crackuit.

 

Nu stiu ce relevanta ar avea pretul in cadrul performantei; Cubase costa o groaza de bani si nu merita acei bani.

Cat despre mixdown, mixul inseamna sa aduni sample cu sample. Chiar si la un numar foarte mare de trackuri, Reaper aduna intern la o rezolutie mai mare (64 bit) decat Cubase (32 bit), deci avantajat ar fi Reaper. Nu vorbim acum de pan laws si efectele incorporate in Cubase si in Reaper, strict de procesul prin care se insumeaza la sfarsit partea audio.

 

LE: performanta de care ziceam era legata de numarul de pluginuri pe care il poate rula si cat de stabil este la acel numar de pluginuri. Persoana in cauza sustinea ca versiunea crackuita va rula mai putine pluginuri si ca o versiune legala a Cubase va depasi Reaper (lucru pe care si l-a demonstrat singur ulterior ca fiind incorect).

Edited by Susceptor
Link to comment
Share on other sites

http://www.reaper.fm/aboutmidi.php are

 

diferenta dintre cubase legal si cubase crackuit e de cateva versiuni bune deci atentie :)

 

chestia asta cu final mixdown nu o inteleg : nu mi se pare o operatiune foarte complicata si nu vad de ce ar fi un soft mai bun decat altul la asa ceva.

 

"Cubase/Nuendo e high end, Reaper, nu." .. daca iti iei niste pluginuri bune treaba devine relativa. Depinde daca exista o anume functie vitala pt tine care lipseste din reaper si o ai in cubase. Altfel e doar o treaba de workflow si preferinte.

Link to comment
Share on other sites

@borknstrngz: da, are (vezi postul lui FiveseveN). De asemenea poti selecta sa vezi doar notele folosite (de ex daca ai niste tobe cu toba mare, premier, fus si ride si vrei sa le folosesti doar pe astea in continuare, ai optiune sa iti scoata restul de note nefolosite). Mai poti folosi si diamonds in loc de bara clasica de piano roll, sau niste triunghirui, pentru a reprezenta notele - cam cum e si in Cubase.

 

LE: e cineva care intentioneaza sa faca testul de care zic eu?

Edited by Susceptor
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Mda ... se pare ca EDL Convert s-a transformat intre timp in asta si 500 de euro e cam mult pentru buzunarul meu, macar de aveau un demo ceva pe site.

 

Alte variante de importat proiectele de Cubase in Reaper mai stie vreunul din voi?

De obicei gasesc rezolvare cam la orice probleme de genul asta, acum chiar sunt in impas. :)

Edited by Trigger
Link to comment
Share on other sites

track cu track?.. audio->audio, midi->midi

 

Da pot face asa, dar gandeste-te ca la fiecare track (sunt cam 20+ pe proiect) pe inserts si sends am VST-uri fiecare cu setarile lui, de asemenea am si group, folder si FX tracks, volumele in mixer plus automatizarile trebuie facute si ele "la mana", si ce-o mai fi pe-acolo. Refac practic tot proiectul.

Tnx oricum.

Link to comment
Share on other sites

Da pot face asa, dar gandeste-te ca la fiecare track (sunt cam 20+ pe proiect) pe inserts si sends am VST-uri fiecare cu setarile lui, de asemenea am si group, folder si FX tracks, volumele in mixer plus automatizarile trebuie facute si ele "la mana", si ce-o mai fi pe-acolo. Refac practic tot proiectul.

Tnx oricum.

 

Asta fac eu acum cu proiectele mele.

Revenind on-topic, face cineva testul ala? :)

 

@admin: daca nu se va face testeul (probabil nu), sugerez inchiderea topicului si mutarea posturilor intr-un thread nou, dedicate Reaper.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.