www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Boss Me 50 - Tonuri


Guest cormoran
 Share

Recommended Posts

Guest cormoran

Nu stiu daca a mai fost vreun topic cu acest subiect (am cautat si nu am gasit), insa intrebarea mea este daca a reusit cineva sa produca un ton de distors mai "metal" cu acest procesor!? :)

Evident ca am facut si eu cateva variante insa sunt sigur ca se poate mai bine si as fi recunoscator pt propuneri. :)

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca a mai fost vreun topic cu acest subiect (am cautat si nu am gasit), insa intrebarea mea este daca a reusit cineva sa produca un ton de distors mai "metal" cu acest procesor!? :)

Evident ca am facut si eu cateva variante insa sunt sigur ca se poate mai bine si as fi recunoscator pt propuneri. :)

http://www.haax.se/manualsite/index.php?unit=ME50

Link to comment
Share on other sites

Guest cormoran

 

merci!

pe asta l-am gasit si eu insa nu sunt prea multe variante pt. metal :)

 

pentru me-50, fa rost de un simulator de cabinet ... chiar daca treci procesorul direct in amp tot suna ca naiba de prost #-o. Insa cu un cab sim, chiar prin amp, suna de injde ori mai bine.

 

ai vreo propunere anume cu privire la simulatorul de cabinet?

eu cant cu procul combinat cu o statie Marshall MG30DFX (nu e pe lampi)

Edited by cormoran
Link to comment
Share on other sites

pentru me-50, fa rost de un simulator de cabinet ... chiar daca treci procesorul direct in amp tot suna ca naiba de prost #-o. Insa cu un cab sim, chiar prin amp, suna de injde ori mai bine.

 

Poti sa detaliezi?

 

Momentan sunt in dubii daca ce ar fi mai bun pentru mine intre ME-50 si GT-10 de la Boss (luand in considerare, bineinteles, si aspectul financiar). Am amplificator bunicel pe lampi, fara loop, dar s-ar putea sa vreau sa il folosesc si stand-alone (pe line out intr-o statie de sonorizare "simpla").

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

daca ai amp pe lampi nu cred ca te intereseaza simulatoarele de cab ... nici alea de ampuri si nici distorsiunile..... asa ca daca e numa pt efecte te sfatuiesc sa iti iei boss me50

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Nu stiu daca a mai fost vreun topic cu acest subiect (am cautat si nu am gasit), insa intrebarea mea este daca a reusit cineva sa produca un ton de distors mai "metal" cu acest procesor!? :)

Evident ca am facut si eu cateva variante insa sunt sigur ca se poate mai bine si as fi recunoscator pt propuneri. :)

Se pot multe

 

----->compressor sa zicem 50% pe fast si iesire semnal mare -> din meniul de patch al distors-ului ."metal" sau care-ti place ,dai la cat trebuie gain-ul de distors + reglezi timbrul ->,EQ reglezi timbrul,-> noise gate puternic_-> ,reverb,-> cabsim daca nu ai boxa serioasa ->, din statie la fel reglezi EQ ..

 

 

uni ai baga si un pic de chorus ptr armonice in loc de "harmoniser" dar se poate foloso si octaver-ul ca si harmoniser , toate trebuie reglate cu gust .Plus poti ataca doua statii

 

in rest "mana" difuri bune bine fortate.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.