www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Sa-mi Inregistrez Chitara La Pc


Guest mariusxd
 Share

Recommended Posts

nu ma dau si io mare putin mai intai :) ?

 

deci, am scris si in topicul meu http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=3...mp;#entry339368

 

si ai si un tutorial http://forums.rgc.ro/index.php?act=attach&...st&id=50488

 

bineinteles, nu te astepta la cn shtie ce... dar sper doarsa fiu de ajutor;

bafta :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 weeks later...
Guest AlinMetallica
Am chitara electrica si as dori sa va intreb cum as putea sa o inregistrez la pc :)

 

e simplu

 

1. Cauti un cablu jag-jag gen casti... dar cu jag in ambele capete

2. Cumperi si o chestiuta care seamana cu uploadu de mai jos doar ca face din mic in mare

3. Iti trebuie si un program de mix... eu unu am mixcraft 3

4. Conectezi chitara la computer prin aia de headphones din amp cu chestiuta pusa intr-un capat al cablului si celalalt capat in mic-in

5. Si de acolo e simplu

post-10192-1254505213_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Sterben

eu am folosit un microfon d-ala handicapat de pc. de vorbit pe mess sau skype :)) ceva de genu. un prieten a facut chestia cu un mp3 apoi fisieru l-a bagat in pc si acolo se poate prelucra daca cunosti programe si alea. eu nu stiu :) ce am facut eu e asa cum a sunat de la inceput. n-am facut modificari (am cantat impreuna cu guitar pro unde aveam tobele si atat).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

intreb si aici poate ma ajuta cineva. vreu si eu sa ma inregistrez cu ampul are el ieshire da nu-mi place pt ca nu mai trece prin lampa aia a lui si nici difuzor. am vt15. intrebarea mea e se gaseste un microfon care sa mearga direct in placa d sunet si sa ofere o calitate cat d cat nu ca astea d 2 lei pt conferintze? pana in 100 ron.

Link to comment
Share on other sites

... se gaseste un microfon care sa mearga direct in placa d sunet si sa ofere o calitate cat d cat nu ca astea d 2 lei pt conferintze? pana in 100 ron.

 

Nu prea. E adevarat, Behringer furnizeazã un microfon acceptabil sub acel buget - "XM8500" - dar are nevoie de un preamplificator pentru a-l face adaptabil cu intrarea PC-ului (gen "MA400", tot de la Behringer).

 

Ar mai fi ºi microfoanele "electrocasnice", precum "Hama" (de la DOMO sau Altex), dar trebuie probat(e).

Link to comment
Share on other sites

Hama e unul din cei mai mari producatori din UK, cu originile in 1923 in Germania. Initial erau bazati pe accesorii foto si video (convertoare, baterii, lumini, trepiede, microfoane, filtre, genti, mixere video si alt echipament pt. editat s.a.m.d.) dar s-au mai diversificat (si dat la fund, aparent) in ultima vreme. Deci au si produse serioase, nu doar "electrocasnice".

 

Cel mai "ieftin si bun" tot cu electret ajungi dar va trebui sa cumperi o capsula buna si sa-i faci tu carcasa si preamplificator. Deci raman la sugestia mea, use the friggin' headphone output!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

si eu pot sati recomand microfoanele de la behringer

suna decent daca nu le folosesti la voume mari ca acolo incep sa bazaie

e drept ai nevoie de un preamp sau o interfata cum a zis si mircea da se gasesc second hand destul de ieftine si daca aiu noroc si intro stare rezonabila

Edited by Mimesis
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.