www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutor


Guest incepatoru`

Recommended Posts

Guest incepatoru`

De mult visez sa cant la bass! ce bass imi recomandati? si ce amplificator?(nu vreau la preturi ff mari criza ne afecteaza pe toti) ceva sa se limiteze la 6 mil amandoua:D Trebuie sa stiu acustica ca sa stiu bass?

Link to comment
Share on other sites

trebuie sa shtii chitara frate :)

 

adica deh; io shtiu ca toti basistii shtiu sa cante la chitara , normal..adica asha incep toti; incearca sa invetzi chitara mai intai; sau depinde;

 

cat despre bass, nu cred ca poti sa te incadrezi la un bass+amp la 6 milioane... poate doar la mana a doua ceva...

Link to comment
Share on other sites

Guest incepatoru`

da am inteles:D cred k o sa imi iau o acustica mai buna decat pe care o am(e de vreo 30 de ani) invat la acustica si dupa aia..

Link to comment
Share on other sites

Personal eu nu sunt deloc de acord ca ai nevoie sa stii chitara ca sa inveti bass.

Pai ce faci, inveti un instrument si pe urma altul? Care-i rostul?

Bass-ul e total diferit de chitara atat la sound cat si la modul de a se canta la el.

 

Daca iti place bass-ul eu zic ca din aia 600 de lei sa cumperi un bass cat de cat (Squier, Aria - se gasesc modele mai ieftine) sa inveti la el, din pacate e destul de greu fara amp si nu prea ai cum sa le iei pe amandoua cu banii aia.

Link to comment
Share on other sites

Guest JeeFo

eu sunt de parere ca ar trebui sa inveti cat de cat pe acustica pe care o ai..si sa mai strangi bani pentru bas...apropo..cu cat e mai vechi lemnul cu atat rezonanta e mai buna :)..deci nu are nimic ca e de 30 de ani...

 

la acustica sa inveti putina armonie..si apoi sa exersezi niste game..practic..daca inveti doar armonie...singurul lucru cu care te ajuta la bass este ca nu te vor mai durea degetele asa de tare la inceput..si o sa ai putin mana obisnuita sa se miste mai repejor...

 

e mai usor sa inveti sa canti solistica pe chitara si apoi sa te adaptezi pe bass...ti se va parea acelasi lucru numai ca te vor incurca putin corzile mai groase...nu te vor mai lasa sa ai viteza la fel de mare...

 

.pot spune ca ma descurc mai bine ca basistul din trupa cand e vorba de mana stanga...dar..la mana dreapta ma ia considerabil cand e vorba de ciupitura cu degetele sau slap...eu ca si chitarist m-as putea adapta cam intr-o luni la bas..sa cant foarte bine...

 

parerea mea e ca mai bine ai invata la chitara solistica cat de cat..si apoi sa treci la bas

 

P.S.:scuze pentru ca am scris atat si doar ultima idee era ,practic, mai importanta

Link to comment
Share on other sites

Personal eu nu sunt deloc de acord ca ai nevoie sa stii chitara ca sa inveti bass.

Pai ce faci, inveti un instrument si pe urma altul? Care-i rostul?

Bass-ul e total diferit de chitara atat la sound cat si la modul de a se canta la el.

 

Daca iti place bass-ul eu zic ca din aia 600 de lei sa cumperi un bass cat de cat (Squier, Aria - se gasesc modele mai ieftine) sa inveti la el, din pacate e destul de greu fara amp si nu prea ai cum sa le iei pe amandoua cu banii aia.

 

Nu stiam ca bassu' are clape.

----

 

Anw, tehnicile de chitara clasica sunt foarte asemanatoare cu cele de bass. Deci momentan, eu iti sugerez sa ramai cu chitara, dezvolti putina forta si siguranta in degete, si cantatul la bass o sa iti vina foarte usor dupa.

 

Nu te impiedica nimeni sa incepi direct pe bass, dar nu e chiar asa de usor la inceput.

 

Also, Squier fac bass-uri bune. Mie mi se par superioare celor Aria.

Link to comment
Share on other sites

eu i-am luat un bass lu frate-miu si pana acum a stat la mine, in acest timp am mai scarpinat si corzile lui, nu am avut nici amp, nici efect la el. dar l-am bagat in procesoru de chitara (un zoom g1), si la boxele de la comp 5plus unu, sau chiar bagam castile direct in procesor cu adaptor j mic -> jmare de 1 leu. se auzea chiar destul de ok pentru exersat. si pana sa ajungi sa canti intr-o trupa, pana mai exersezi, consider ca nu ai nevoie de "tonuri" nush de care, si nici sa dai banii degeaba pentru un amp mic de studiu, (personal ampurile mici eu le gasesc inutile daca ai procesor, si mai ales comp.) mai bine ia-ti un bas cat de cat de banii astia, la 600 gasesti chestii destul de ok pt inceput, vezi aria, dar nu alea de 450 ron, si nu harley benton.

Link to comment
Share on other sites

Guest bearpaw
Personal eu nu sunt deloc de acord ca ai nevoie sa stii chitara ca sa inveti bass.

Pai ce faci, inveti un instrument si pe urma altul? Care-i rostul?

Bass-ul e total diferit de chitara atat la sound cat si la modul de a se canta la el.

 

Daca iti place bass-ul eu zic ca din aia 600 de lei sa cumperi un bass cat de cat (Squier, Aria - se gasesc modele mai ieftine) sa inveti la el, din pacate e destul de greu fara amp si nu prea ai cum sa le iei pe amandoua cu banii aia.

 

 

mai sa stii ca trebuie si un pic de acustic ca sa invete pustiu cu ce se mananca armonia, ca sa fii bassist trebuie sa stii sa mentii un ritm si sa stii armonie.

Link to comment
Share on other sites

mai sa stii ca trebuie si un pic de acustic ca sa invete pustiu cu ce se mananca armonia, ca sa fii bassist trebuie sa stii sa mentii un ritm si sa stii armonie.

 

1. Armonia se poate invata si cu bassul si cu chitara, pianul, acordeonul, harpa, tambalul, chiar si fara instrument, cu vocea. Se poate invata si pe hartie pana la urma, la nivel teoretic.

 

2. Daca trebuie sa stie si ritm, iar armonia se invata doar la chitara acustica, asta inseamna ca trebuie sa stie si tobe inainte de a canta la bass?

 

3. Am aproximat ca acel acustic se citeste acustica, caz in care il inveti pe "pusti" sa scrie cu cacofonii.

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea:

 

Poti face armonii si la bass, insa pe chitara acustica se face mai clar, in sensul de se aud mai clar, urechea umana

defineste acordurile, armoniile mai bine in frecventele unei chitari acustice/electrice, decit la sunetele joase de bas.

 

Pe de alta parte tranzitia la intervalele mai mari ale unui bas este mai grea, daca tot ramii pe chitara acustica.

La bass niciodata nu a contat faza de cine-i mai rapid la 100 de metri taste. Ai atentia setata si pe tobosar, si pe chitarist, il sustii pe chitarist de fapt ca el sa se desfasoare. Si de asta ai nevoie de mai mult studiu de timpi si ritmica, decit la chitara.

 

Si eu am inceput ca si chitarist, ca deh... ce era acasa.. una acustica reghin cu un git ca un arc englezesc. Am facut tranzitia la chitara bas mult mai tirziu, si mi s-a zis "ori te ocupi de bas, si de tehnica de bas, ori de chitara si tehnica aferenta". Depinde ce vrei pe bass si cit de departe vrei sa ajungi. Nu e nimic naspa daca vrei sa studiezi numai pt. trupa de acasa si sa te distrezi sau sa te apuci sa ajungi undeva la o trupa de prog/jazz.

Link to comment
Share on other sites

Guest cormoran

Nu cred ca trebuie sa stie chitara mai intai si dupa aceea sa se apuce sa studieze bas.

Omul a zis ca vrea sa invete bas...sa invete direct pe chitara bas. Teorie poate si fara instrument (pentru o perioada pana la metodele specifice instrumentului).

Ce ar insemna sa vrei sa inveti sa canti pe orice alt instrument cu corzi si sa depinzi de stiinta de a canta pe un alt instrument cu corzi.

Orice instrument e diferit in felul lui deci se poate invata independent de altele.

E adevarat ca i-ar fi mult mai usor sa cante la bas dupa ce deja a cantat ceva vreme la chitara insa....trebuie sa o invete si pe aia :)

 

BTW ... de ce vrei neaparat sa canti la chitara bas? :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.