www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitari Cu Potential De Vintage


Guest KingLeonidas
 Share

Recommended Posts

sunt mai multe modalitati, inclusiv depozitarea poti sa o iei in considerare. dar la o chitara ieftina, no-name sau chiar si in cazul unor firme, nu se da atentie la acest aspect. plus ca e si sigilata in plastic...e cam ca si la gatit...5 ore x 200 grade e egal cu 1 ora x 1000?

firmele consacrate, unele de la un anumit prag, altele poate extins si la modele mai low-mid, sunt mai atente la aceste aspecte, pt. ca e in joc reputatia firmei. metodele gibson,fender etc. sunt tried and true. plus ca tipul de lac sau grosimea acestui, in timp, contribuie la procesul e uscare

Link to comment
Share on other sites

        Am observat si eu de cateva zile "fenomenul Orochimaru"  :) Cred ca are nevoie de un Distonocalm si sa mai creasca inca vreo 5 ani ca sa ii vina mintea la cap!

 

Cam tarziu as zice...Fenomenul respectiv l'am observat (si nu numai eu) de mai multa vreme.De data asta nu prea stiu ce a mai debitat si nici nu ma intereseaza. Eu cel putin l'am pus pe "ignore" si cred ca daca ar proceda la fel si altii, poate se va plictisi la un moment dat si spre norocul lui poate ar mai avea si ceva vreme pentru instrument. Daca totusi doriti sa vedeti ceva iesiri pubertine mai vechi, puteti trece si pe aici:

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=3...30&start=30

 

Si uite asa, pe zi ce trece adunam colegi din ce in ce mai valorosi iar rgc-ul merge tot mai bine... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Voicu
exact, baga o mostra audio sau video, sunt si eu curios cum suna o chitara asa de veche da in stare buna(din cate vad)

 

desi aproape sigur nu valoreaza 540 de euro(poate doar "pentru ca e veche si d-aia"), oricat de uscat si formidabil de "vintage" ar fi lemnul

 

o sa fac tot posibilul sa inregistrez ceva  :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Voicu
exact, baga o mostra audio sau video, sunt si eu curios cum suna o chitara asa de veche da in stare buna(din cate vad)

 

desi aproape sigur nu valoreaza 540 de euro(poate doar "pentru ca e veche si d-aia"), oricat de uscat si formidabil de "vintage" ar fi lemnul

 

eu cant la ea pe scena doar pe distorsiune ff ff rar fara  :) si nah nu am  putut face acuma un demo calumea ca tata tot zicea sa nu mai cant ca vorbeste la telefon  :)   am ascultat inregistrarea dar parca nu suna pe inregistrare ca in realitate in realitate suna mai acoustic :)

Jolana.mp4

Link to comment
Share on other sites

Totusi acuma la experienta ta esti de parere ca o chitara peste 3000 $ merita?

 

Mie mi se pare ca peste 3000 $ deja diferentele se mai simt doar in laborator, oricum ar fi chitara.

 

Astept parerea cuiva cu mai multa experienta.

 

la cata experienta am eu, adica nu tare multa, pot spune ca merita atat cat sa te multumeasca pe tine. probabil undeva in zona 3000, dupa cum zicea costi iorga parca, aprecierea subiectiva ia locul celei obiective. dar vorbim de chitari noi. la chitari vechi pretul mai crescut se poate justifica. insa vorbim de aprox 3000 usd care in europa inseamna vreo 4000 de euro, adica in jur de 5500 usd :)

sunt bani multi pt un roman de rand, dar nu asa de multi pt un cetatean al unui stat civilizat.

 

dar ce zici ca un PAF din 59 costa in jur de 10.000 usd?

Link to comment
Share on other sites

cleanu suna genial pentru ce cantai acolo(zic eu), foarte deschis si "twang" sunetu dar pe distors suna cam strangulat, ceva de genu pedala face 99% din sunet (din nou, zic eu), nu pt asta sunt chitarile de genu asta..

 

oricum, buna chitara, s-o canti sanatos :) cu un upgrade de doze cred ca ar suna f bine si pe distors si pe clean si pe orice

 

 

edit daca zici ca suna si mai acustic e si mai bine :)

Edited by Cursedone
Link to comment
Share on other sites

ma bag si eu in seama putin.. o chitara nu merita 3.000E? dar o poseta "luivuiton" sau "hermes" merita 20.000E?

 

- e ffff subiectiva treaba cum ziceau unii pe aici - si pe langa toate astea o chitara "vintigi" sau "ne vintigi" dar scumpa umbla putin si la eticheta - salta rating ul personajului detinator(eu nu prea stiu artisti care sa cante pe chitare "no name")

 

- poate fi privita si ca o investitie

 

- mai sunt frankenstrat urile ( http://guitars.musiciansfriend.com/product...itar?sku=513703 ) - care costa o carutza de bani.. merita atatia bani? pt unii nu merita.. pt aia care si au cumparat, merita.. - s a facut numai 300 de exemplare, oare peste 10 ani cat o sa coste una? sau peste 50?

 

(o bucatica de istorie mai ieftina decat o poseta: http://cgi.ebay.com/1959-GIBSON-ES-345-SUN...93%3A3|294%3A50 )

Edited by nothing_ro
Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
ma bag si eu in seama putin.. o chitara nu merita 3.000E? dar o poseta "luivuiton" sau "hermes" merita 20.000E?

 

- e ffff subiectiva treaba cum ziceau unii pe aici - si pe langa toate astea o chitara "vintigi" sau "ne vintigi" dar scumpa umbla putin si la eticheta - salta rating ul personajului detinator(eu nu prea stiu artisti care sa cante pe chitare "no name")

 

- poate fi privita si ca o investitie

 

- mai sunt frankenstrat urile ( http://guitars.musiciansfriend.com/product...itar?sku=513703 ) - care costa o carutza de bani.. merita atatia bani? pt unii nu merita.. pt aia care si au cumparat, merita.. - s a facut numai 300 de exemplare, oare peste 10 ani cat o sa coste una? sau peste 50?

 

n-o sa coste nimic pentru ca n-o sa-ti dea nimeni bani pe ea...

Link to comment
Share on other sites

Guest Voicu
cleanu suna genial pentru ce cantai acolo(zic eu), foarte deschis si "twang" sunetu dar pe distors suna cam strangulat, ceva de genu pedala face 99% din sunet (din nou, zic eu), nu pt asta sunt chitarile de genu asta..

 

oricum, buna chitara, s-o canti sanatos :) cu un upgrade de doze cred ca ar suna f bine si pe distors si pe clean si pe orice

 

 

edit daca zici ca suna si mai acustic e si mai bine :)

 

mi-as cumpara alta chitara da nu-mi permit tata si asa nu ma sustine cu cantatul si nu prea am bani de abia am fac rost de banii astia sa mi-o cumpar pe asta (acolo unde cant eu exista si un squier fender da sincer ala nu suna mai bine ca si amea , amea parca suna mai acustic si sunetu mai clar )  sunetul pe carel produce chitara mea (ma refer cand pun dist) nu e din cauza Distorsiuni death metal?

Link to comment
Share on other sites

mi-as cumpara alta chitara da nu-mi permit tata si asa nu ma sustine cu cantatul si nu prea am bani de abia am fac rost de banii astia sa mi-o cumpar pe asta (acolo unde cant eu exista si un squier fender da sincer ala nu suna mai bine ca si amea , amea parca suna mai acustic si sunetu mai clar )  sunetul pe carel produce chitara mea (ma refer cand pun dist) nu e din cauza Distorsiuni death metal?

da, e de la Digitech Death Metal(nu e o pedala prea rasarita, si in combinatie cu o chitara ca a ta nu iese prea bine) ... ce stil vrei sa canti? am vazut ca la pozele din profil vrei sa arati a Rob Halford sau mi se pare mie? :)

 

eu as zice sa iti iei un procesor la mana a doua(sau de la thomann prin firma aia de curierat din satu mare, sunt si avantaje cand traiesti in maramures :) ) sau macar sa iti "procuri" un program de efecte pe calculator, asa o sa poti sa iti dai seama mai bine ce efect vrei, poti sa experimentezi diverse sunete, etc.

 

eu raman ferm convins ca intai si intai, inainte sa iti iei primu efect, poate chiar si inainte sa iti iei amp, trebuie sa ai o idee de ce efecte vrei si nu poti sa faci asta decat daca stii pe cineva cu un procesor si sa canti pe el sa vezi ce iti place sau sa iei un program de efecte pe calculator si acolo iti dai seama ce si cum vrei.

Link to comment
Share on other sites

Guest Voicu
cleanu suna genial pentru ce cantai acolo(zic eu), foarte deschis si "twang" sunetu dar pe distors suna cam strangulat, ceva de genu pedala face 99% din sunet (din nou, zic eu), nu pt asta sunt chitarile de genu asta..

 

oricum, buna chitara, s-o canti sanatos :) cu un upgrade de doze cred ca ar suna f bine si pe distors si pe clean si pe orice

 

 

edit daca zici ca suna si mai acustic e si mai bine :)

uite am mai pus un video scz pt intreruperile pe care le face e devina cablul imi trebuie altul nou!  :) .....aici am pus cu distorsiunea de la amplificator :D)

Jolana2.mp4

Link to comment
Share on other sites

Guest Voicu
da, e de la Digitech Death Metal(nu e o pedala prea rasarita, si in combinatie cu o chitara ca a ta nu iese prea bine) ... ce stil vrei sa canti? am vazut ca la pozele din profil vrei sa arati a Rob Halford sau mi se pare mie? ;)

 

eu as zice sa iti iei un procesor la mana a doua(sau de la thomann prin firma aia de curierat din satu mare, sunt si avantaje cand traiesti in maramures ;) ) sau macar sa iti "procuri" un program de efecte pe calculator, asa o sa poti sa iti dai seama mai bine ce efect vrei, poti sa experimentezi diverse sunete, etc.

 

eu raman ferm convins ca intai si intai, inainte sa iti iei primu efect, poate chiar si inainte sa iti iei amp, trebuie sa ai o idee de ce efecte vrei si nu poti sa faci asta decat daca stii pe cineva cu un procesor si sa canti pe el sa vezi ce iti place sau sa iei un program de efecte pe calculator si acolo iti dai seama ce si cum vrei.

ms pt indicatii o sa incep sa strang bani   :):):):D:D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Inregistrarea aia era o gluma proasta. Adik duelul ala nu mai avea votare, nu mai avea nimik. Am hotarat sa pun si io ceva in gluma.

 

Acolo de cateva ori intru pe timpu 2 unde poate ar trebui sa intru pe timpu 1. Nu e ceva serios. Am facut aia la a doua sau a treia incercare.

 

Cand fac cam ce vreau eu se cam topeste sunetu inainte sa termin ce aveam de gand sa fac cu acel sunet.

Asta ai facut la a 2-a sau a 3-a incercare !? Pe langa faptu ca scuze de genu le-am auzit de injde mii de ori, pentru cineva care vorbeste cu un ton atat de superior despre instrumente si sustain si tehnica si etc ...frate ... nu le ai .. punct . Eu pe inregistrare chiar nu aud nici ton, nici tehnica, nici compozitie , nici sustainul de care tot te lauzi .

Dar asta nu inseamna ca nu as stii ce doze sa cumpar pe orice chitara pentru a scoate acelasi tip de sunet.

Crede-ma am stiut foarte bine ce vreau atunci cand am ales un combo de doze: DiMarzio Evolution - DiMarzio Humbucker From Hell.

 

Se aude ... suna demential ...

 

Nu m-as fi bagat in discutie, da nu mai suport sa aud pe toti ca is atotstiutori mai putin in ale cantatului.

E forum de chitaristi nu de cronicari/tehnicieni/audiofili/etc.

 

O seara buna.

Edited by archDude
Link to comment
Share on other sites

O mica paranteza... daca e forum de "chitaristi" si nu "tehnicieni" de ce sectiunile despre chitare si echipament au cate 1700, respectiv 1800 de thread-uri pe cand "Cantatul la chitara" doar 536?

Stiti cum e... romanul s-a nascut lutier, electronist, inginer de sunet, toate cele dar cand nu stie in ce mufa a calculatorului sa bage chitara repede sare cu thread-ul de intrebari stupide...

Link to comment
Share on other sites

Uite o scuza buna, e direct intr-o placa de sunet proasta. Ar fi bine sa o auzi intr-un amp bun. Chiar si pe un mixer mititel a sunat mult mai bine.

 

Hai sa mai pun o scuza, ma dureau dintii. Sa ma mai gandesc la una ... era intuneris si frig si mi-era frica de bau-bau.

 

In ce priveste sustainul ma plangeam ca nu are, dar daca tu ai priceput ca ma laud ca are, asta e.

 

Merci de complimente chiar mi-a placut cum te agiti cand citesti ceva ce nu-ti place.

 

Nota 10 pt post. Ai fost demential.

Nu m-am agitat ca am citit ceva ce nu imi place. M-am agitat ca am auzit ceva ce suna execrabil. Nu era deloc greu sa folosesti un soft de cabsim.

 

@57: Nu numai numarul de threaduri e mai mare, insa cand se fac cele injde mii de threaduri "strat vs lp" , "activ vs pasiv" , "lampa vs ss" toti sar si posteaza, iar cand e un thread de genu "ce e aia un mod" nu zice nimeni nimic.

Eu unu am postat de ceva ori in threaduri ce tin de teorie muzicala sau tehnici, pe cand in threaduri despre scule nu.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.