www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplificator Din Pick-up


Guest om__bun
 Share

Recommended Posts

Guest om__bun

Salut

 

Tot cautand un amplificator mai bun la un pret cat de cat mic (si din pacate ,negasind nimic) mi-a venit ideea sa imi cumpar un pick-up,un casetofon sau un radio pe care sa-l folosesc drept head +o boxa cu incinta...am vazut destule oferte pe net....iar un astfel de "head" e la 2-3 milioane..deci in total ..ar fi in jur de 5 milioane...si au si puteri destul de mari....zeci de wati..

 

Urmeaza si intrebarea fireasca a unui necunoscator.....Este buna ideea?..adica se poate compara cu un combo care are o putere echivalenta?se poate canta pe el?

 

va multumesc....

Link to comment
Share on other sites

De cantat se poate canta pe el. Nu o sa scotiniciodata soundu de lampi din el (decat daca gasesti un pick-up sau un radio pe lampi si-i pui un booster inainte) dar cel putin pentru inceput e bine. De fapt poti sa folosesti cam orice amplificator si orice boxe. Dar la 3 mil nu prea merita. Cauta-ti si tu un amp mai ieftin macar daca tot nu-i combo.

Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius

O idee naspa!Mai bine iei un amp sh mai mic dar care scoate de cateva ori mai misto decat un pick-up.Am incercat si eu metoda asta de curiozitate,si sucks!Mai bine canti prin calculator si nu dai nici un ban!Si mai strangi niste lovele si iti iei un amp mai bunisor(5-8milioane).

Link to comment
Share on other sites

O idee naspa!Mai bine iei un amp sh mai mic dar care scoate de cateva ori mai misto decat un pick-up.Am incercat si eu metoda asta de curiozitate,si sucks!Mai bine canti prin calculator si nu dai nici un ban!Si mai strangi niste lovele si iti iei un amp mai bunisor(5-8milioane).

 

Eu am cantat 2 ani prin un pick-up si n-am tusit!

Frate Gnrmarius, canta prin ce vrei!!!

Link to comment
Share on other sites

Bai fratilor da voi v-ati nascut in vacum? Chiar credeti ce spuneti sau ziceti si voi ca asa ati auzit pe la altii? Eu acasa cant pe un amp normal nu unul pe lampi si n-am treaba. Cum am spus, dupa voi daca nu-i scump nu-i bun. Pot sa pariez cu voi ca daca va pun sa ascultati un digitech prin iesirea de amp pe un pickup si pe iesrea de mixer un amp pe lampi nu o sa va dati seama care-i lampa. Nu aveti voi auzu asa fin oricat v-ati dori. Recunosc ca ampurile pe lampi au un sunet diferit dar nu implicit mai bun asa ca nu mai imbuibati lumea ca ampurile pe lampi sunt mai bune : doar suna altfel.

Link to comment
Share on other sites

Aici nu e vb de lampi vs tranzistori. E vb de faptul ca amplificatoarele de chitara au etajul de intrare si corectiile adaptate pt doza chitarii, pt impedanta ei si pt spectrul de frecvente caracteristic. Ceea ce, evident, nu poate fi cazul la un amplificator de uz curent, cu intrari de linie.

Oricine va auzi diferenta intre aceste doua variante.

Un amplificator de banda larga (tip Hi Fi) poate fi folosit cu oarece succes cu un procesor care are simulare de amplificator si de boxa. Astfel procesorul e preamp si amplificatorul (pickup, orice ar fi el) doar amplifica sunetul deja modelat de procesor.

Edited by dass101
Link to comment
Share on other sites

psai ...imi arunc compu la gunoi :) .....trebe sa imi revizuiesc prioritatiile....urmatoarea investitie este un amp de chitara, fie si el un small practice amp ca numa de atata am bani....initial am zis ca decat unu deala mai bine compu, ca nu dau banet.....dar se pare ca am subestimat importanta sa..... ma enerva lipsa de inalte si am ridicat doza in spre corzile subtiri...dar se pare ca nu de acolo era....ms dass....acum stiu o treaba....

Link to comment
Share on other sites

stii care cred eu ca e faza .. :) deci .. de cele 5 milioane poate gasesti.. pe cineva din complex sa-ti faca o statie... :) poate iti face si un overdrive native .. cumva integrat in ea .. :)) cu egalizator si tot ce-ti trebuie :( gasesti vreo boxa second - hand si.,.. ceva pal si .. te pui gramada B) si-ti faci tu un cabinet misto..

;)) eu mi-am facut acuma o kestie misto de tot :o am luat o boxa de 200 W ... si mi-am facut o styatie de la zero cu planuri de pe net.. am folosit piese mai ieftine dar suna beton:))pal am gasit prin piatza .. pe la ... ;))))))) stiti viu cine la fel si boxa:))de pus gramaad mi le-am pus singur si am iesit ;)) pe la 120 de euri ./.. su ceva super beton pt pretul lui :o)merita :o)apropo de chestia cu pick-upul :D) si eu am cantat la .. un set dinala pana acuyma vreo 4-5 ani ;)) merge ;))oricum te atentionez nu te astepta sa fie ceva grozav.. dar va fioi un salt enorm de la un set de casti ;)))daca nu .. varianta a II-a .. la muzica exiosta mai tot timpu .. :o combo-urti :o) second-hand ;)) ieftine si merge si unul mai mik.. e frumos, de firma si :o) suna bine

Link to comment
Share on other sites

Asta e ca in bancul cu radio Erevan :

Intrebare: se poate face sex cu fereastra deschisa?

Raspuns: Da, insa e mai bine cu o femeie.

 

Acum revenind la subiect....

Din moment ce vrei putere mai mare presupun ca vrei sa canti pe o scena undeva. Nu te vad carand dupa tine toata instalatia cu pickup sau mai stiu eu ce. Ia-ti un combo si termina balciul.

Si sa nu uitam ca dintr-un combo poti scoate mai multe tonuri , pe cand din pickup+mai stiu eu ce esti cam limitat in privinta asta.

Link to comment
Share on other sites

Guest om__bun

Acum revenind la subiect....

Din moment ce vrei putere mai mare presupun ca vrei sa canti pe o scena undeva. Nu te vad carand dupa tine toata instalatia cu pickup sau mai stiu eu ce. Ia-ti un combo si termina balciul.

Si sa nu uitam ca dintr-un combo poti scoate mai multe tonuri , pe cand din pickup+mai stiu eu ce esti cam limitat in privinta asta.

 

da da...ca bine zici...asa am sa fac... :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.