www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Hora Iris Solo Lux Si Marshall Mg 15 - Doze? Sunet?


Guest incepatoru´
 Share

Recommended Posts

Guest incepatoru´

Am si eu o intrebare pentru cunoscatori: am achizitionat recent de la magazinul Rapsodia din Bucuresti o chitara electrica Hora Iris Solo Lux, neagra, cu 3 doze (doua humbucker-uri negre si un single coil tot negru). As vrea sa stiu 2 lucruri: ce productie sunt dozele pe care le am pe chitara si cu ce corzi vine Hora Iris Solo Lux din fabrica? Mi se par cam "moi"....

O alta chestiune: ma bate gandul sa iau un cub Marshall MG 15, pe care l-am gasit nou in magazin la 4 milioane sau la 3 milioane second hand. Este cineva care poate sa-mi de-a detalii referitor la cum ar suna Iris-ul meu pe Marshallul de 15 wati? Inca nu am bani sa-l iau si mi-e jena sa ma duc doar sa-l incerc fara sa-l platesc...pana acum am cantat zic eu "un pic" pe o Hora Amarillo acustica si acum cativa ani am avut o Hora electrica veche, din anii ´70, cu 3 doze single coil ecranate cu metal...

...sunt foarte curios sa aflu mai multe despre ce poate Irisul meu pe Marshallul de 15 wati si ce doze sunt astea...la magazin doamna mi-a spus ca ar fi doze facute in Coreea de Sud...dar nu stie de catre ce firma...

Cu multumiri, eventual raspunsul puteti sa mi-l trimite-ti pe adresa marianabratu2003@yahoo.com

M

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare pentru cunoscatori: am achizitionat recent de la magazinul Rapsodia din Bucuresti o chitara electrica Hora Iris Solo Lux, neagra, cu 3 doze (doua humbucker-uri negre si un single coil tot negru). As vrea sa stiu 2 lucruri: ce productie sunt dozele pe care le am pe chitara si cu ce corzi vine Hora Iris Solo Lux din fabrica? Mi se par cam "moi"....

O alta chestiune: ma bate gandul sa iau un cub Marshall MG 15, pe care l-am gasit nou in magazin la 4 milioane sau la 3 milioane second hand. Este cineva care poate sa-mi de-a detalii referitor la cum ar suna Iris-ul meu pe Marshallul de 15 wati? Inca nu am bani sa-l iau si mi-e jena sa ma duc doar sa-l incerc fara sa-l platesc...pana acum am cantat zic eu "un pic" pe o Hora Amarillo acustica si acum cativa ani am avut o Hora electrica veche, din anii ´70, cu 3 doze single coil ecranate cu metal...

...sunt foarte curios sa aflu mai multe despre ce poate Irisul meu pe Marshallul de 15 wati si ce doze sunt astea...la magazin doamna mi-a spus ca ar fi doze facute in Coreea de Sud...dar nu stie de catre ce firma...

Cu multumiri, eventual raspunsul puteti sa mi-l trimite-ti pe adresa marianabratu2003@yahoo.com

M

 

Sunt patriot dar nici chiar asa...intrebarea mea este...de ce?

Dozele sunt de serie si sarmele...aceeasi productie ca si chitara.

Dozele in Corea de sud? asa am ajuns ca nici nu se mai bobineaza la noi?Adevarul e ca la 1$ cumperi 50de doze de la aia :) Firma? Pe vapor SRL.

Cred ca nici cei de la magazin nu au stiut sa iti zica si ca sa scape de intrebare...au aruncat faza cu Corea ca acolo se fac majoritatea chitarilor :)

 

Nu vreau sa rad de chitara ta..dar erau variante mult mai bune in aceeasi bani Asta inseamna un om neinformat,e topic mare si multe informatii aici pe RGC,dar daca nu citesti...

Edited by Fictum
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest incepatoru´

La fabrica am scris de 2 ori (e-mail: hora@mail.ro) insa nu am primit raspuns, plus ca mi-au reintors mesajele ca nefiind primite de server, deci nici macar nu le-a citit cineva...

Dozele mi se par interesante, desi la magazin am probat-o pe un cub mini care suna ca o joarfa...vreau sa stiu daca e cineva care a folosit combinatia asta Hora Iris Solo Lux cu Marshall MG 15 si ce parere are despre sunet...

Si eu sunt patriot si ...sarac, banuiesc ca nu cu duhul ci numai d.p.d.v. financiar...altfel m-as fi aruncat la un Les Paul...Doamne ajuta!

Link to comment
Share on other sites

Exista Squier la 450lei(la asta erai sigur ca e facuta in Corea)...dar acum ai lovit deja cu capul,data care vine (ca o sa existe sigur, in caz ca vrei sa evoluezi)o sa fii mai atent si ai sa citesti mai mult :)

 

Nici Marshall-ul MG nu e mai stralucit decat alt amp pe tranzistori asa ca nu te uita ca e firma...cantareste posibilitatile.

In aceeasi bani poate te duci la o putere mai mare la alta firma :)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Guest incepatoru´
Exista Squier la 450lei(la asta erai sigur ca e facuta in Corea)...dar acum ai lovit deja cu capul,data care vine (ca o sa existe sigur, in caz ca vrei sa evoluezi)o sa fii mai atent si ai sa citesti mai mult :)

 

Nici Marshall-ul MG nu e mai stralucit decat alt amp pe tranzistori asa ca nu te uita ca e firma...cantareste posibilitatile.

In aceeasi bani poate te duci la o putere mai mare la alta firma :)

 

 

Asa e! Aveti perfecta dreptate, acum ca am facut-o trebuie s-o suport, nu? De aceea am si intrat aici, adevarul e ca am aflat de forumul asta mult prea tarziu...deci, vreau pareri...despre ce amplif vorbesti? la o putere mai mare...? la 3 mil second hand? cu sunet mai bun decat marshallul? cum se numeste?

Link to comment
Share on other sites

nu vreu sa te dezamagesc, Fictum, dar chitara nu e chiar asa de proasta cum zici tu. Doar ca ai putin de lucru la ea [reglaje, setup, curatata partea electrica ... nu e cine stie ce], si tine mai mult decat un bullet.

 

Bridgeul totusi nu prea imi inspira incredere, dar nu poat sa zic nimic sigur.

 

As for the marshall, din pacate, ala e chair penibil. In categoria aia eu ti-as recomanda #1Peavey Rage 258 sau #2Vox pathfinder 15r [ambele la acelasi pret cu marshallul]

Link to comment
Share on other sites

ma.. doza buna iti cumperi daca asta e grija (sunt ieftine totusi). corzile trebuiau schimbate din prima zi oricum.

 

gatul sa fie bun ca in rest se rezolva intr-un fel sau altul orice balarie. singurele probleme pe care le-am avut cu hora au fost truss-rodurile, ce-i drept pe instrumente mai vechi de 90. din generatiile noi am doar o clasica si un bass la care nu am umblat.

 

+1 pt vox btw. :)

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

ca si amp nush ce sa-ti recomand in banii astia.. dar mai exista o varianta f buna.. un vox ac30 amplug ..sau alte variante de la vox amplug.iar ca boxe..poti sa folosesti boxele de la comp.efecte ca delay,reverb,chorus,flanger etc.. poti sa le adaugi din computer.ii o varianta ieftina si buna. ar trebui sa testezi voxurile http://www.mcmusic.ro/brandprod.php?Brands...andCategsID=222 iar pe site la ei http://www.voxamps.com/us/amplug/ au demo pt fiecare

Edited by Mosh Craciun
Link to comment
Share on other sites

nu vreu sa te dezamagesc, Fictum, dar chitara nu e chiar asa de proasta cum zici tu. Doar ca ai putin de lucru la ea [reglaje, setup, curatata partea electrica ... nu e cine stie ce], si tine mai mult decat un bullet.

 

Bridgeul totusi nu prea imi inspira incredere, dar nu poat sa zic nimic sigur.

 

As for the marshall, din pacate, ala e chair penibil. In categoria aia eu ti-as recomanda #1Peavey Rage 258 sau #2Vox pathfinder 15r [ambele la acelasi pret cu marshallul]

 

Nu ai cu ce sa ma dezamagesti :)

Poate de anul asta incoace s-au apucat sa faca chitari mai bune. Ultima data am pus mana pe un Iris solo,anul trecut,cu o chestie gen floyd...era destul de varza.Nu avea nici suruburile de la menghina,vanzatoarea mi-a zis ca asa a venit chitara,ciobita...descentrata(picau corzile aiurea)...in fine.

Nu am nimic cu chitarile autohtone...dar nu se ridica la valoarea unei chitari de 450lei :)

Poate "incepatoru" are mai mult noroc,la astea chiar ca e o loterie sa nimeresti o chitara cat de cat buna :)

Link to comment
Share on other sites

Chitara ete foarte buna , inclusiv dozele .Ce nu stiu ar fi vibratorul caci nu am ajuns sa cumpar una, s-a desfiintat magazinul vara trecuta ( din pacate , si nici corzi Hora nu mai gasesc ) .Deci am vrut sa cumpar una , s-a discutat aici pe forum desppre chitarele Hora.

 

Squier mai uitati-le .Eu nu am vazut nici un Squier mai bun decat Hora Iris Comparand in general caci sunt chitare de tipuri si conceptie diferita .

 

Dar daca vrei neaparat ca dozele sa coste mai mult le dai cuiva care sa scrie pe ele ceva

Brand" si platesti 200$ pe bucata , i-ti da si chitanta ce lipesti pe chitara si te poti lauda :

 

"Pe chitara mea am doze speciale la comanda 200$ bucata ."!!

 

Daca ar fi vorba de doze magnetice profesional de la PickUp -urile ptr discuri "vinil" , mai zic sa fie scumpe .

 

Dar un nimic de bobina cu un magnet ce mare treaba si taina e ? Poti sa-ti construiesti si tu daca ai timp si rabdare.

dar nu prea are rost daca ai .

 

I-mi plac oameni care se bucura sa dea 100$ pe o doza care valoreaza ,cum scria cineva mai sus ,1$ si diferenta de pret este doar "BRAND"-ul.

 

 

Domnia si .......se plateste .

 

Cat despre statia Marshall de 15W , este ptr exersat nu prea are ce sa sune a statie de chitara .dar la pretul de 300 Ron daca o cumoperi pe cea second-hand este OK , mai coboara pretul ca nu are cui s-o vanda.

In rest ar trebui o statie serioasa cu doua difuri de 12" , open-back cu puterea intre 30-100W .Puterea acustica depinde de numarul si de randamentul difuzoarelor.

 

Este cam nerentabil sa ai statie de chitara doar cu un singur dif .

 

O statie cu un difuzor de 8 la puterea electrice de 1W daca produce un SPL de 97dB

 

Aceiasi statie cu doua difuzoare de 4 ohmi in serie =8 ohmi la puterea electrica de 1W produce 100dB

 

Aceiasi statie du patru difuzoare de 8 ohmi legate serie paralel=8 ohmi tot la putrerea electrica de 1W produce 103dB

 

Aceiasi ...................8 difuzoare inca +3dB ...................=> 109dB

 

De la 97 dB la 103 dB este o crestere foarte mare in SPL !!! fara a mari puterea electrica .Adica aceiasi statie.

 

Se vede ca la aceiasi putere electrica cu fiecare dublare a numarului difuzoarelor avem o crestere de +3dB !!!

 

Plus alte avantaje ....

 

Singura problema este pretul difuzoarelor si cresterea volumului boxei ( boxelor).

 

 

Ok asta-i ptr viitor daca ajungi sa canti in trupa ,

 

Dar ! tonul este altul cand ai 4 difuri decat cel cu un singur dif .Numai daca luam raspunsul la joase si dinamica.

 

Eu zic ca deocamdata ar fi destul Marshalul de 15W secondhand , cu ceva reducere a pretului.Brandul "Marshall" e mai mult de decor nu atre nuimic cu sunetul legendarelor statii de 50 si 100W pe tuburi cu doua boxe de 4 x 12" .

 

Citeste pe.......... Google ...Marshall History

 

 

Orice chitara este foarte buna .Muzica este problema mai mare.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc Karpi,pentru ca m-ai facut prost,chiar daca ai lasat puncte de suspensie dar asta se intelege.

Eu si 99% din forum-ul asta precum si alte miliarde inafara de tine platim pentru niste "doze de 2 lei" doar ca scrie EMG,S.D.,Dimarzio etc... activ/pasive, pe ele.

Am sa ocolesc topicurile unde e vorba de Hora si in general productiile romanesti ca nu vreau sa ma cert cu nimeni.

vad ca tu chiar crezi ceea ce zici...

Cu stima si respect...dar e parerea ta si o respect,nu o accept, numai din acest punct de vedere :)

 

 

Da,eu mi-am cumparat o doza EMG 81activ si am platit 85euro si o doza Fernandez FSK101 si am platit 250euro.

Concluzia...sunt prost. :)

 

Sa iti zic un secret...putin imi pasa de parerea celorlalti (tot salariul meu se duce pe scule si imi face placere chiar :) )

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

e o iluzie "sunet profesionist cu buget redus" :)

De ce chitarile lui Vai sunt peste 1000 de euro? Ca e un prost,nu? iar cei care aleg acele modele sunt la fel de "prosti" ca el,nu? :)

Crezi ca mie imi convine sa platesc mai mult? Dar nu suna...de aceea optez pentru variante scumpe...dar cand nu ai nevoie de acest sunet (distorsiuni,sustain,gain,etc)...logic ca te opresti la prima doza care iti vine in mana si ramai blocat in timp si spatiu.

 

Ok...gata...Pa!

Ca ma agit prea mult pentru nimic :)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Fictum, relax.

Cu cat sunt mai scumpe chitarile, diferentele intre ele devin mai mici.

I mean, intre chitari de 150/300/500 e sunt diferente relativ mari, intre 500/700/1000 deja incep sa se estompeze [si sa intervina gusturile si preferinta fata de o anumita miagine] si 1500/2000/5000 deja nu mai discut ca nu am vazut decat cateva d-astea. La ultimele este vorba aproape exclusiv de gusturi si brand loyalty.

 

Also, sunt de acord cand vine vb de "loterie". Trebuie sa te duci tu in magazin sa vezi fiecare chitara [valabil si la bullet-uri].

Link to comment
Share on other sites

Dar daca vrei neaparat ca dozele sa coste mai mult le dai cuiva care sa scrie pe ele ceva

Brand" si platesti 200$ pe bucata , i-ti da si chitanta ce lipesti pe chitara si te poti lauda :

 

"Pe chitara mea am doze speciale la comanda 200$ bucata ."!!

 

Daca ar fi vorba de doze magnetice profesional de la PickUp -urile ptr discuri "vinil" , mai zic sa fie scumpe .

 

Dar un nimic de bobina cu un magnet ce mare treaba si taina e ? Poti sa-ti construiesti si tu daca ai timp si rabdare.

dar nu prea are rost daca ai .

 

I-mi plac oameni care se bucura sa dea 100$ pe o doza care valoreaza ,cum scria cineva mai sus ,1$ si diferenta de pret este doar "BRAND"-ul.

 

 

Domnia si .......se plateste .

 

Sunt foarte relaxat. Am habar, totusi, cu ce se mananca o doza de chitara si nu am sa ii urmez sfaturile lui Karpi;)

Un incepator si-ar pune intrebari citind ceea ce a scris ...De ce aia vor EMG?De ce platesc totusi atatia bani pe ele? De ce doza mea nu suna ca a lu X cu toate ca tot un magnet si o bobina are asa cum zice Karpi?

Nu a specificat din prisma carui gen muzical vorbeste,a sunetului dorit de el...etc.

Asta asa ca o mica explicatie.Ma numar printre cei care platesc ca sa aibe un sunt bun(fac eforturi destul de mari nu sunt un parvenit de aceea m-a si deranjat)

Legat de Brand...la Marshall MG are dreptate,doar atat.

 

Legat de aceasta chitara...am avut surpriza sa nu gasesc intr-un magazin cu destule chitari reghin,una sa zic: Da...asta e ok pentru pretul ei.

Link to comment
Share on other sites

Fictum, relax.

Cu cat sunt mai scumpe chitarile, diferentele intre ele devin mai mici.

I mean, intre chitari de 150/300/500 e sunt diferente relativ mari, intre 500/700/1000 deja incep sa se estompeze [si sa intervina gusturile si preferinta fata de o anumita miagine] si 1500/2000/5000 deja nu mai discut ca nu am vazut decat cateva d-astea. La ultimele este vorba aproape exclusiv de gusturi si brand loyalty.

 

Also, sunt de acord cand vine vb de "loterie". Trebuie sa te duci tu in magazin sa vezi fiecare chitara [valabil si la bullet-uri].

 

si asta e adevarat...dar si lucratura e de asa natura,impecabila,handmade,custom...etc :)

 

Va rog recititi postarea Dlui Karpi, contine pareri reale, avizate, despre doze.

Nu eu caut sound prof. la pret mic, ci incepatorii, in rest... debit verbal bogat lipsit de continut informational, bine ar fi fost daca aplicati de la inceput modul in care ati conchis de buna-voie.

 

Multumesc vicSnd ca esti moderatorul discutiei si ca imi atragi atentia, asa cum el isi sustine ideea asa o am si eu pe a mea :)

(el din prisma Blues-ului ,eu Rock-Metal extrem )

Ideea lui ca restul sunt prosti...in fine fiecare crede si trage concluziile.

pe un incepator il convingi ca dozele sunt la fel doar costa diferit,ca aia au fitze ca platesc mai mult,ca Reghin e o chitara buna..dar pe mine nu.

Dar gata,m-am oprit. ok?

 

P.S.Ma bucur sa aud ca ai noroc, "incepatoru", de un Reghin bun(ai castigat la loto,mai bine era un bilet).Spor la cantat si citeste legat de amp poate gasesti ceva bun la un pret mic :)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Guest incepatoru´

Baieti, baieti ! Nu va mai certati intre voi, va rog! Eu vroiam DOAR sa stiu ce doze am pe scula, nu sa nasc un scandal pe acest forum...nu are rost sa va faceti prosti si sa va adresati cuvinte grele aici, la urma urmei e doar un forum, ce Dumnezeu!

Referitor la amp o sa ma interesez si intre timp o sa incerc sa strang si ceva bani, desi asta e capitolul cel mai nasol...nu-mi permit, asta e, saracie mare in tara asta, insa o sa pun leu langa leu si poate gasesc ceva sa-mi placa cum suna. Eu vroiam deocamdata ceva sa repet, nu sa cant in vre-o trupa. Am o pivnita de 9 metrii patrati la subsol si vreau s-o amenajez pentru asa ceva. Si asta o sa-mi ia ceva bani, insa e un loc ideal pentru repetat...o veste rea: cheitele de la Irisul meu nu tin! Desi o acordez zic eu destul de fin, dupa 2-3 piese e pe dinafara rau de tot, mai ales A-ul si E-ul, da nasol de tot!

Referitor la doze, am vazut la un magazin niste Seymore hambucker pentru neck de 3 milioane, insa n-am putut sa ma uit cu atentie la ele. Deocamdata o sa raman la ce am, eram doar curios ce am pe scula.

Referitor la grif: acum ca il tin in mana ca lumea si am avut ocazia sa vad cum e in detaliu, cred ca m-am cam pacalit un pic cu chiatar asta. Pe A la tasta 5-6 falseaza un pic. Am incercat sa indrept griful dar nu am reusit sa scot buzz-ul. La neck distanta e destul d emare intre grij si coarda, si asta cade nasol la solo-uri, in schimb la cap distanta mi se pare chiar redusa. Am observat ca la capul grifului sunt 2 placute de plastic negre care ridica ghidajul la corzi. Am incercat sa inlocuiesc una din ele ca sa ridic o idee corzile insa treaba asta mareste mult distanta intre grif si corzi la neck. Nasol...

Acum ceva timp am incercat sa imi fac singur o scula electrica. Am gasit la un prieten un gri, banuiesc de la un Ibanez ceva, foarte subtire, chiar delicat, si ce m-a intrigat: cu taste semiingropate! Pus la un corp de electrica era o adevarata placere sa tastezi pe el, insa a trebuiet sa-l dau inapoi, cu tot cu corp. De atunci n-am mai vazut un astfel de grif...era bestial! In urma cu ani, cand mai treceam pe la clubul Turturele T3 am vazut la o trupa un Epiphone gen Les Paul cu un grif asemanator, desi tastele erau departe de a fi semiingropate. Si suna si ala foarte bine. E drept, era bagat pe un Vox mare, cred ca de 100 W. Eh, asta e, o sa vad ce pot face si din punctul asta de vedere. oricum, eu va multumesc la toti pentru bunele intentii si tinem legatura. Bafta multa!

 

Scuze pentru greselile de ortografie si literele lipsa. Sunt obosit la ora asta...a se citii "grif", in loc de "gri" sau "grit"...sper s aintelegeti textul meu...o seara buna...

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann
Inca nu am bani sa-l iau si mi-e jena sa ma duc doar sa-l incerc fara sa-l platesc...

Din contra! De 4 milioane de duci la restaurant si se prosterneaza chelnerii in fata ta cand vad cat cheltuiesti. Orice echipament trebuie incercat, nu vorbim de pene, curele sau cabluri, vorbim de scule care trebuie sa traiasca cu noi ani buni pana ne saturam de ele si le vindem mai departe. In plus, spre deosebire de o chitara, un astfel de amplificator nu se uzeaza daca il canti o dupamiaza. Sfatul meu e sa-i tii pe aia de la magazin ocupati vreo 6 ore si dupa ce incep sa faca fețe le spui ca suna interesant si ca iti place. Si pleci. Apoi repeti figura la fiecare doua zile pana ti-l dau acasa numai sa-i lasi in pace :) .

Link to comment
Share on other sites

In cazul chitarelor ptr amatori ,cu pretul sub 300 Euro trebuie sa fii foarte atent ce cumperi.

 

Nu doza este problema ! in mai nici un caz de sunet "prost" .

 

Lemnul , rezonanta corpului, reflexiile ce produc un "ecou" sau reverberatie in interiorul corpului trebuie sa se "nimereasca" in "sincron" ( ca sa nu zic in faza ) cu tonurile de pe toata tastiera.

Exact ca si in cazul reverberatiei intr-o camera aceasta se suprapune peste sunetul corzi si sau inbogateste sau "omoara" sunetul .

I moment cand nu ai sustain din cauza celor amintite simti ca daca pui o doza cu un semnal mai mare statia pe tuburi sau distorsul "suna mai lung" mai plin si /deci poti canta mai usor sunetele lungi si ai sensibilitate crescuta ptr shred .Practic poti canta mai usor .

 

Se poate canta si pe o chitara ce nu are sustain ,DAR. cu complect alta tehnica si maniera de cantat si bineinteles alt stil/gen .Ca exemplu sa luam cantatul la Banjo .

 

Cum incepatorul abea de a invatat sa cante ceva cu un ton "convenabil" vrea doza cu semnal si mai mare caci poate o sa cante si mai usor si deci mai bine.

 

De aici pare-se ca vine aceasta manie dupa doze cu semnal MARE.

 

De obicei dozele cu semnal mic suna mai a chitara in cazul dozelor electromagnetice , si au si timbru mai apropiat de soundul corzilor.

 

Si eu cateodata cand nu sunt in forma invart de butonul de volum ( s-a si destrans, haha) ca parca nu am semnal si nu suna,ca apoi peste doua ore dupa ce m-am incalzit bine reduc drastic gainul s ca am distorsiuni prea mari si efectiv nu inteleg ce mi-a trebuit acel gain enorm si sunet atat de distorsionat.

 

Si cum am scris am si chitara foarte buna /ieftine dar care are aceal "conflict" si mai ales peste octava pe corzile subtiri moare tonul , pai da-i frate GAIN , distors , ecou si dau cu pana de rup corzile .In schimb jos suna excelent chitara .

Degeaba pun alta doza tot nu va suna niciodata sus peste octava.

 

 

Un instrument bun profesional trebuie sa sune perfect pe orice pozitie cu o minima diferenta in calitatea tonului produs .

 

Acest lucru face un instrument sa fie in categoria "profesionala".Sa se poata canta pe orice pozitie si sa sune bine fiecare nota de pe griff sa aiba sustain curat sa nu aiba oscilatii in amplitudine sa sune si acordurile bine sa nu aiba intermodulatie exagerata .Daca pe langa toate punctele pozitive are si un timbru bun este vorba de o chitara super.Indiferent de cine este fabricata .

Presupunem ca "hardware"-ul este OK si nu pune alte probleme, dar acestea se pot schimba la nevoie.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

perfect deacord cu tine,acum ca ai marginalizat si punctat fiecare idee in parte.

Asa e firma nu conteaza...dar firma isi creaza un renume bun/prost in functie de seriile scoase pe piata.

Reghin scoate o chitara buna la 100rele...aici e problema.(si nu numai Reghin,dar aici era in discutie)

Referitor la doze...fiecare gen muzical are nevoie de un anumit tip de doze.

Nu se poate canta Blues pe un Dimarzio X2N care are foarte multe inalte,output foarte mare,nu e activa,magnet foarte puternic (se poate canta,dar nu suna bine e un sunet strident).

 

Fiecare doza are rostul ei si in functie de materiale,calitatea lor,firma,nr de spire,dimensiunile spirei este si pretul.daca o doza e facuta la masina(bobinata la masina) nu se vede sarma care are lacul sarit si poate face contact cu alta spira si se anuleaza acea spira,deci nu mai ai 2000de spire ai 1999,conteaza destul de mult.Calitatea materialelor...litza nu e invechita si la bobinare sa sara lacul de pe ea...etc.

La anumite doze intervin circuitele(active,sustain,etc)care si ele costa

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Guest incepatoru´

cititi va rog ultimul post al lui incepatoru´. astept raspunsuri si solutii. cu multumiri, incepatoru´

Link to comment
Share on other sites

dozele se numesc daewon,sunt coreene si dupa mine sunt super bune

 

la rapsodia am luat si eu o hora hsh acu 2 ani si am incercat o la magazin pe un amp de 40 made in china si suna super bine

pe clean doza mijloc-sunet de strat

pe crunch-doza bridge sunet de gibson(exagerat)

 

hora sss are acum aceleasi doze care le avea scoaierul meu acu 5 ani adica bunisoare pe clean si superproaste la distorsie

amin

Link to comment
Share on other sites

Guest incepatoru´

Multumesc mult pentru informatie! in sfarsit cineva imi spune ce doze am pe chitara...o s acaut pe Internet s avad ce apare la dozele astea daewon...acum referitor la cheitele chitarii, treaba proasta e ca nu prea tin acordajul...nu prea stiu ce sa fac ca sa tina macar 30 de minute de lucru pe ea...

I-am schimbat corzile si parca...parca ar tinde sa sune binishor...sunt curios cum o sa sune pe un amplif serios. Am primit cateva oferte de Vox si Peavey, pe mine ma bate gandul la un mic Marshall pentru casa insa nu m-am decis inca (problema de bani...). Am o rugaminte, daca mai aflati ceva de Hora Iris Solo Lux va rog lasati-mi mesaj aici, eu verific zilnic...Cu multumiri anticipate, Incepatoru´

 

Mad max 924 o mica intrebare: ce diferenta este intre Hora hsh si Hora sss ?

...si inca o mica intrebare: Hora Iris Solo Lux care se vinde astazi (cu 2 humbucker si un single coil la mijloc) ce este? HSH sau SSS ?

Multumiri anticipate, Incepatoru´

Link to comment
Share on other sites

Guest incepatoru´

Ops! am aflat ce inseamna HSH si SSS (Humbucker-single coil-humbucker si single coil-single coil-single coil). Mare smecherie dom´ne! Si o alta veste: a poposit la mine un Marshall MG 15. Interesanta jucaria, oricum nu suna el ca un Marshall adevarat dar acum ce sa-i fac, mergem pe asta...o vreme...

Link to comment
Share on other sites

Chitara e super ok, mai ales pt inceput. In afara de corzi nu ii schimba nimic, foloseste-o asa pana cand te scarbesti de ea. Mergi la cineva priceput sa ti-o regleze si sa iti puna frumos corzile, si o sa iti tina mai mult acordajul, plus ca va si suna bine. NU prea are voie sa se dezacordezea avand menghina (asta daca nu folosesti "floyd-ul", ceea ce nu iti recomand, e cam slab si mi-e teama ca vei ramane cu vreo piesa in mana cand ti-e lumea mai draga)

Link to comment
Share on other sites

Guest incepatoru´
Chitara e super ok, mai ales pt inceput. In afara de corzi nu ii schimba nimic, foloseste-o asa pana cand te scarbesti de ea. Mergi la cineva priceput sa ti-o regleze si sa iti puna frumos corzile, si o sa iti tina mai mult acordajul, plus ca va si suna bine. NU prea are voie sa se dezacordezea avand menghina (asta daca nu folosesti "floyd-ul", ceea ce nu iti recomand, e cam slab si mi-e teama ca vei ramane cu vreo piesa in mana cand ti-e lumea mai draga)

 

Am bagat-o pe Marshall-ul MG15. Pe Clean suna cam fad, iar pe Overload mi s epare ca este foarte, foarte departe de sunetul Marshall pe lampi pe care il stiu. E normal, e cu totul altceva, Marshall-ul pe lampi este ceva ce nu va putea fi reprodus pe tranzistori, orice ar incerca baietii. Plus ca pe spate scrie Made in Vietnam...Oricum, pentru inceput e bine...mai am in casa un egalizator EQ-350 pe doua canale cu 10 frecvente pe canal (31, 63, 125, 250, 500 Hz si 1, 2, 4, 8 si 16 kHz). O sa incerc sa trec chitara prin el si din el sa intru in Marshall, sa vad ce diferenta de sunet optin. La EQ am si 3 nivele de preamplificare, cu castig de 10 dB la fiecare nivel. La MC store am vazut niste corzi care mi s-au parut bune, insa nu mai am bani. O sa incerc sa pun ceva corzi bune, cele de pe chitara sunt slabe, suna aiurea, nu tin la acordaj. Uite ca usor usor un vis incepe sa se inchege...

Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult pentru informatie! in sfarsit cineva imi spune ce doze am pe chitara...o s acaut pe Internet s avad ce apare la dozele astea daewon...acum referitor la cheitele chitarii, treaba proasta e ca nu prea tin acordajul...nu prea stiu ce sa fac ca sa tina macar 30 de minute de lucru pe ea...

I-am schimbat corzile si parca...parca ar tinde sa sune binishor...sunt curios cum o sa sune pe un amplif serios. Am primit cateva oferte de Vox si Peavey, pe mine ma bate gandul la un mic Marshall pentru casa insa nu m-am decis inca (problema de bani...). Am o rugaminte, daca mai aflati ceva de Hora Iris Solo Lux va rog lasati-mi mesaj aici, eu verific zilnic...Cu multumiri anticipate, Incepatoru´

 

Mad max 924 o mica intrebare: ce diferenta este intre Hora hsh si Hora sss ?

...si inca o mica intrebare: Hora Iris Solo Lux care se vinde astazi (cu 2 humbucker si un single coil la mijloc) ce este? HSH sau SSS ?

Multumiri anticipate, Incepatoru´

referitor la cheitele chitarii, treaba proasta e ca nu prea tin acordajul

 

Asa ceva nu exista si cele mai proaste chei tin acordajul .

 

Calitatea unor chei consta in fiabilitate sa nu se toceasca roata dintata , si in pasul fin al cheii ca sa poti acorda fin.Dar daca ai bridge cu acord fin nu ai probleme.

 

Corzile se acordeaza numai tragandu-le de jos in sus ( adica numai sa le intinzi) niciodata nu acordezi o coarda daca-=i prea sus acordata doar prin slabirea tensiunii.Slabesti coborand sub ton si tragi in sus pana la ton .Din acordajul fin de la floyd se poate regla si in jos dar este bine sa intinzi de coarda prin ridicarea manetei vibratorului ( dai in spate)

 

S-ar putea ,la floy-ul tau , sa nu fie lamelele de reazam din otel si sa fie gata tocite ,asa daca folosesti vibratorul se opreste unde se nimereste .In acest caz dai tare in spate vibratorul sa sara la loc ,tot asa si acordezi , acordezi o coarda dai vibratorol atre spate ( intinzi coarda si lasii sa traga vibratorul la loc , nu apesi in jos de maneta!Dupa ce apesi in jos in timpul cantatului trebuie sa dai in spate si sa lasi corzile sa traga in pozitie vibratorul,Asa poate sa revina in pozitia acordata.

daca-i vibratorul de vina trebuie sa cumperi un vibrator Ibanez Edge care are lamele de otel adevarat.Pana cand cumperi poti sa folosestk cum am descris , sau sa blochezi vibratorul.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

@Karpi:"Asa ceva nu exista si cele mai proaste chei tin acordajul ."

 

Iar tin sa te contrazic :) ...eu am un Stagg care nu sta acordat neam,mai mult de 15min (cheitele sunt vina :) )

 

Se rezolva foarte usor problema asta. Cheititele originale pe o hora de prin '70 gadilate un pic si sunt ca noi, chiar azi noapte am ramas surprins cand m-am intors de la cantare cu chitara perfect acordata si a fost zdranganita bine.

 

Pt chitari cu tremolo, floyd, etc. existo o "alifie" pt a micsora frecare dintre corzi si hardware sau metoda traditionala cu mina de creion, @Fictum mai castigi 5 minute de cantat fara oprire pe Staggu tau :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.