www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce E Cu Arpegiile Astea?


Guest ciprian_d
 Share

Recommended Posts

Guest ciprian_d

fratilor..am si eu o mare rugaminte...explicati-mi si mie mai exact cum sunt si ce sunt si cum se fac arpegiile astea k nu am pe nimeni sa-mi arate...si pe net prea putin stau k sa vad si eu cam ce ar fi de capul lor..va rog.

Link to comment
Share on other sites

Arpegiile se invata destul de greu (facute corect) si e nevoie de sincronizare intre maini. Mai babeste reprezinta panarea corzilor sus-jos sau invers in timp ce pe grif mergi in acelasi timp in gama. Important de retinut e ca atunci cand atingi o nota cu un anumit deget (pe grif) sa fi cu pana pe pe coarda corespondenta si tot asa in timp ce te deplasazi sus - jos. La inceput incerci la tempo scazut si dupa mult exercitiu incerci mai repede ;normal se fac la viteze mari (Ex:se poate parcurge o gama down/up sub o secunda).Panarea trebuie facuta lin (sa "aluneci" pe corzi). Are si un tip Marius de pe forum un pasaj in care foloseste asa ceva (poate si altii). Sau incearca sa vezi Guitar Chapter - M. Romeo; Rock Discipline - J. Petrucci sau altele unde vezi exact ce fac la arpegii.

Link to comment
Share on other sites

Defapt arpegiul nu este o gama. Arpegierea se refera strict la acord-uri si anume emisiunea consecutiva a notelor dintr-un acord (treptele 1 3 5 (tonica, terta, cvinta) pt maj, treptele 1 3b 5 pt min, etc).

 

De ex pt acordul C-Maj ai sa ai treptele 1 3 5, deci notele C E G iar arpegiul va fi:

 

e-------------12----15----12----------------

B-------13-----------------------13----------

G-12-----------------------------------12----

 

sau "pe 6 corzi cum zic unii":

 

e-------------------------------------------12----15----12------------------------------------------

B------------------------------------13-----------------------13-------------------------------------

G------------------------------12-----------------------------------12-------------------------------

D-------------------10---14----------------------------------------------14---10--------------------

A-------------10----------------------------------------------------------------------10-------------

E---8---12----------------------------------------------------------------------------------12---8---

 

Pt minor vom lua relativa gamei C-maj si anume Am unde arpegiul va avea treaptele 1 3b 5, deci terta in bemol.

Iar arpegiul va arata asa:

 

e-------------8----12----8----------------

B-------10---------------------10----------

G-9-----------------------------------9----

 

Respectiv:

 

e-------------------------------------------8----12----8---------------------------------------------

B------------------------------------10-----------------------10-------------------------------------

G------------------------------9-----------------------------------9---------------------------------

D-------------------7---10----------------------------------------------10---7----------------------

A-------------7--------------------------------------------------------------------7------------------

E---5---8--------------------------------------------------------------------------------8----5------

 

 

Cam asta e, cu arpegiile minore si majore, mai departe ai sa vezi ca ai diferite forme, ce tin de rasturnarile acordului

(adica: Rasturnarea I: tonica, terta, cvinta / Rasturnarea II: terta, cvinta, tonica / Rasturnarea III: Cvinta, tonica, terta) cat si de tipul acordului (cu 6, 7, 9 bla bla)

 

cu ce ai aici, ar trebui sa te prinzi care e treaba, mai departe tine de studiu

Edited by LORD-C
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

arpegiile sunt arpegi si nu se canta de obicei rar sau repede ci se canta in ritmul cerut .

 

Este la fel de greu sa canti si rar precum si si repede pana nu ai "sincron " , iar daca nu ai sincron nu esti instrumentist , deci. EXERCITII MULTE .

 

Orice "viteza" care nu este viteza "proprie" estre grea de interpretat.

 

Deci incepi foarte rar , si cu multa rabdare , apoi tot mai repede ( nu in aceisi zi ci luni poate ani )

 

Dupa ce crezi ca ar functiona treba incepi sa exersezi ca sa ai o executie buna la toate " vitezele"

 

Este foarte greu sa canti arpegii foarte rar cu un "timing" perfect si pitch perfect poate cel mai greu.!!

 

La viteza mare mai important e sa se auda clar notele , nu se mai simt asa tarae imperfectiunile de "pitch" , chiar si " imparteala" poate sa si alunece un pic ca la capat tot o scoti daca cazi pe timp. .

 

Tehnica de executie mai este descrisa pe un topic .Diferite viteze si diferite stiluri necesita moduri diferite de executie !!

 

Deocamdata sa inveti incet rar toate acordurile posibile , in toate pozitiile posibile asta pe langa studiul chitarei , asa incetisor odata va functiona treba . Daca nu exersezi in acest mod si nu ai rabdare atuncea nu iese nimica.

 

.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Fenderash

Metronomul este un intrument care marcheaza prin bataile regulate ale unui pendul intervale egale de timp :).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Cine imi da si mie o definite exacta , mai pe romaneste a arpegiilor , ce baza trebuia sa ai k sa intelegi arpegiile. Va rog mult.

Link to comment
Share on other sites

http://en.wikipedia.org/wiki/Arpeggio nu e in romana.....

 

mi se pare destul de clar ce au spus deja colegii

"Arpegierea se refera strict la acord-uri si anume emisiunea consecutiva a notelor dintr-un acord (treptele 1 3 5 (tonica, terta, cvinta) pt maj, treptele 1 3b 5 pt min, etc)." cea mai buna definitie....

nu trebuie sa ai nici o baza sa le intelegi ....ia-o ca atare , arpegiile sunt baza pt. alte lucruri

do mi sol do(la octava) e un arpegiu...nu stiu ce sa zic mai spl. de atat...astea ar fi arpegii de 3 note exista si de 4.....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.