www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Egalizator Vizual


Guest
 Share

Recommended Posts

http://www.winamp.com/plugins/details/146690

Caut de ceva timp ceva asemanator cu eq-ul din link [pedala sau rack]. Ideea e sa imi permita sa tai/maresc volumul frecventelor la precizie de +/-10hz. Am observat la winamp ca e util si ma gandeam ca poate gasesc asa ceva ,real , pt chitara.

Am vazut ca sunt multe analogice cu pana la 32 de benzi si de sigur am avut egalizator pe winamp normal isa ceva de genu parca e mai pe limba mea.

 

Si daca tot postez mai am o intrebare:

Am ramas putin "in panta" cand am auzit, intr-un video de la Lick Library despre Effecte, ca procesoarele vechi de chitara sunt mai transparente decat cele noi... nu trebuia sa fie invers :) ? Tehnologia a evoluat, convertoarele ar trebui sa fie mai bune acum. :)

Mersi anticipat :)

 

 

 

Imi cer scuze de double post dar nu stiu cum s-a intamplat, am dat click odata pe buton :-"

Link to comment
Share on other sites

In primul rand, don't believe everything you hear on the Internet.

Apoi, "precizie de +/-10hz" e impropriu spus pentru ca egalizatoarele grafice sunt organizate pe octave. De exemplu unul pe 31 benzi are "precizie" de 1/3 octave, unul pe 15 de 2/3, unul pe 10 de o octava s.a.m.d. Si desigur 10 Hz in prima octava inseamna ceva (juma' de octava), in ultima altceva (de ordinul centilor sau mai putin--n-am stat sa calculez exact).

Exista si egalizatoare "grafice" sau "paragrafice" digitale: de exemplu BOSS EQ-20 dar si ala e pe 10 benzi doar. Sunt scule de rack mai complexe care iti ofera finete si flexibilitate mai mare dar sigur e ceea ce-ti trebuie? Sunt desigur si egalizatoare parametrice, unde pe langa frecventa si amplitudine (boost/cut) poti controla si Q-ul sau "precizia", poate asta cauti de fapt.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

obogz, exista deja egalizatoare digitale si VST si outboard cu Q foarte mare (adica latime de banda mica) si reglabile pana la fractiuni de hertz (gandeste-te la filtrele dintr-un sistem anti-microfonie de exemplu) dar vorba antevorbitorului, tie la ce-ti trebuie?

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Good luck in your future endeavors!

 

Behringer DEQ2496 Ultracurve Pro:

 

Naturally the DEQ2496 has phase-neutral digital graphic EQ?but in addition we?ve added a function that allows you to change the bandwidth of each frequency from standard 1/3 to as much as 59/3.

 

Or, if you prefer the old-school approach to variable bandwidth, we?ve included 10-band parametrics that can be fine-tuned in increments down to 1/60 of an octave.

 

Sau poti folosi Receptor sau un laptop cu ce VST vrei (de la NyquistEq al lui Magnus la egalizatorul din Ozone).

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

cautam ceva de genul la receptor de mult

Am gasit la un moment dat Chameleon. Nu am incredere in laptopuri din motivul ca au windows pe ele :)

Mersi mult!!! :)

Chitara 100Hz-4000Hz

 

se foloses EQ state variabile filtre care sunt EQ parametrice si nu EQ grafice caci nu este nevoie .

 

Tot State variabile filtre se folosesc si la sintetizatoare daca acolo-i 'ok ptr chitara 100% este OK .

Am pus in topicul "Tonul" schema de distors cu asemenea filtru ,Sunt doua filtre intre care se pune distorsul aceste doua se acordeaza dupa dorinta in mai toti parametri .

Live nu ai nevoie de mai mult in nici un caz .

 

EQ grafic este ptr altceva ca si EQ parametric de banda larga se folosesc impreuna cu compresoare multiband ptr PA ca sa "ocoleasca" undekle stationatrea ale sali si eventualele oscilatii acustice ale microfoanelor in anumite conditii( cand vocalistu apare in fata boxelor de PA prin jocul de scena....etc

 

Chitara trebuie sa dea timbrul , un EQ introduce defazaje intre armonice si strica dinamica sunetului ,vei avea timbrul dorit pe maxim o octava dar se schimba "playability"-ul de ex , moare sustainul ,,,etc deci este limitat.....

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.