www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajustare Inaltime Doze Dimarzio Pentru Strat


Guest The Moan
 Share

Recommended Posts

Guest The Moan

Mi-am cumparat 2 doze DiMarzio pt. Strat .

Una DiMarzio HS3 pt. pozitia bridge si una DiMarzio YJM pt. pozitia neck.

Am observat k pentru calitatea sunetului lor conteaza foarte mult si inaltimea la kre sun reglate .

Dak sunt reglate prea aproape de corzi nu suna prea bine ba chiar pe unele note scot un tiuit , iar dak sunt reglate putin mai departe de corzi sun foarte bine .

 

As dori , kreva kre se pricepe la doze DiMarzio , sa ma ajutati cu un link sau un sfat cu distanta la kre acestea trebuie reglate fata de corzi pe un Fender Strat. Standard , asta k sa nu mai bajbai .

De asemenea m-ar interesa dak are cineva o rigla speciala de masurat distanta dozelor fata de corzi , kre sa nu zgarie si de unde se poate cumpara asa ceva ??? :)

 

Va multumesc , astept raspunsurile dvs. :):)

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
Mi-am cumparat 2 doze DiMarzio pt. Strat .

Una DiMarzio HS3 pt. pozitia bridge si una DiMarzio YJM pt. pozitia neck.

Am observat k pentru calitatea sunetului lor conteaza foarte mult si inaltimea la kre sun reglate .

Dak sunt reglate prea aproape de corzi nu suna prea bine ba chiar pe unele note scot un tiuit , iar dak sunt reglate putin mai departe de corzi sun foarte bine .

 

As dori , kreva kre se pricepe la doze DiMarzio , sa ma ajutati cu un link sau un sfat cu distanta la kre acestea trebuie reglate fata de corzi pe un Fender Strat. Standard , asta k sa nu mai bajbai .

De asemenea m-ar interesa dak are cineva o rigla speciala de masurat distanta dozelor fata de corzi , kre sa nu zgarie si de unde se poate cumpara asa ceva ??? :)

 

Va multumesc , astept raspunsurile dvs. :):)

 

Referitor la sfaturile solicitate , nu va mai chinuiti k am primit raspunsul oficial de la tehnicienii DiMarzio din USA .

Pt. cei care aveti Doze DiMarzio HumCancelling pt. Strat acestea se ajusteaza la inaltimea optima fata de corzi dupa cum urmeaza ( este raspunsul primit de la tehnicienii DiMarzio ) :

For single-coil pickups and all hum canceling single-coil replacements with Alnico 5 rod magnets, we’ve found the following formula works very well: at the highest fret (usually the 21st or 22nd), the closest recommended distances from the top of the magnet to the bottom of the string are: Neck and middle pickups

 

low E 1/8” (3.2mm)

high E 3/32” (2.4mm)

 

 

Bridge pickup

 

low E 3/32” (2.4mm)

high E 1/16” (1.6mm)

 

DiMarzio HS3 si YJM sunt niste doze foarte tacute cu un output relativ mic dar kre suna extraordinar pe un amplificator super distorsionat de efecte overdrive sau distorsion , pastrandu-si claritatea sunetului si la cel mai mare nivel de gain . Cei kre cantati pe clean , aceste doze nu cred k sunt pt. voi .

In materie de sunet este o chestiune de preferinta . Dozele mai sus mentionate produc un sunet cald overdriven cand is pe pe clean , dar suna foarte incet . Pe distors suna mai dramatic ( mai trist ) decat dozele Fender Standard de exemplu . Dupa cum am mai spus este o chestiune de preferinta .

Mie personal imi plac foarte mult . :D

Link to comment
Share on other sites

Referitor la sfaturile solicitate , nu va mai chinuiti k am primit raspunsul oficial de la tehnicienii DiMarzio din USA .

Pt. cei care aveti Doze DiMarzio HumCancelling pt. Strat acestea se ajusteaza la inaltimea optima fata de corzi dupa cum urmeaza ( este raspunsul primit de la tehnicienii DiMarzio ) :

For single-coil pickups and all hum canceling single-coil replacements with Alnico 5 rod magnets, we’ve found the following formula works very well: at the highest fret (usually the 21st or 22nd), the closest recommended distances from the top of the magnet to the bottom of the string are: Neck and middle pickups

 

low E 1/8” (3.2mm)

high E 3/32” (2.4mm)

 

 

Bridge pickup

 

low E 3/32” (2.4mm)

high E 1/16” (1.6mm)

 

DiMarzio HS3 si YJM sunt niste doze foarte tacute cu un output relativ mic dar kre suna extraordinar pe un amplificator super distorsionat de efecte overdrive sau distorsion , pastrandu-si claritatea sunetului si la cel mai mare nivel de gain . Cei kre cantati pe clean , aceste doze nu cred k sunt pt. voi .

In materie de sunet este o chestiune de preferinta . Dozele mai sus mentionate produc un sunet cald overdriven cand is pe pe clean , dar suna foarte incet . Pe distors suna mai dramatic ( mai trist ) decat dozele Fender Standard de exemplu . Dupa cum am mai spus este o chestiune de preferinta .

Mie personal imi plac foarte mult . :)

 

Ce spun ei acolo este valabil de Vinerea Mare si sa fie si data de 13

 

Prostii mai mari greu se pot debita !!! dar la intrebari prostesti se potrivesc raspunsuri ca atare .

 

...... daca pun corzi cu "masa feromagnetica dubla" ca sa exageram , sau la "jumatate" ce se mai intampla?

 

trebuie o formula:

 

{[(grosimea corzilor * continutul de Fe si de Ni)/ coordonatele locului de unde s-a extras minereul , continutul de carbon al otelului ]^3,14 -( pozitia chitaristului pe scena fata de statie)

} *masa mainilor /grosimea penei

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
Ce spun ei acolo este valabil de Vinerea Mare si sa fie si data de 13

 

Prostii mai mari greu se pot debita !!! dar la intrebari prostesti se potrivesc raspunsuri ca atare .

 

...... daca pun corzi cu "masa feromagnetica dubla" ca sa exageram , sau la "jumatate" ce se mai intampla?

 

trebuie o formula:

 

{[(grosimea corzilor * continutul de Fe si de Ni)/ coordonatele locului de unde s-a extras minereul , continutul de carbon al otelului ]^3,14 -( pozitia chitaristului pe scena fata de statie)

} *masa mainilor /grosimea penei

Nu cred k m-ai inteles .

Cei de la DiMarzio au specificat felul cum se masoara distanta dintre coarda si polul magnetic al dozei deci prin urmare nu conteaza cat de groase pui corzile fiindca masuratorile is aceleasi . Noi vorbim aici de distanta optima pt corzi standard marime 009 - 042. Sa sti k dak setezi mult prea aproape doza de coarda pe anumite note iti scoate nishte sunete foarte ciudate . Am probat distanta ce mi-au dat-o ei la dozele mele DiMarzio si se potriveste la fix , suna super . De asemenea dak te uiti intr-un manual cu specificatii tehnice pt. un Strat. vei vedea k si acolo exista tot aceste distante recomandate , asa k nu bas cred k is lucruri prostesti sau cum spui tu . Dak ar fi spus doar cei de la DiMarzio distantele astea as mai fi zis hai treaca mearga dara dak o confirma si cei d la Fender atunci eu zic sa mai studiezi aspectul :)

Link to comment
Share on other sites

Tu esti cel care n-a inteles. Curentul indus in doza e proportional cu masa materialului feros care vibreaza in fata ei.

deci prin urmare nu conteaza cat de groase pui corzile fiindca masuratorile is aceleasi

'fii tu sanatos. Tu zici ca o coarda de .70 si una de .09 vor scoate acelasi semnal la aceeasi distanta fata de doza, aceasi frecventa si amplitudine a oscilatiei, ceea ce e evident fals.

Firmele mari evident fac produse care sa satisfaca cat mai multi consumatori si dau sfaturi la fel, la modul cat mai general. Asa ca e ok sa le privesti ca "guidelines" dar daca cunosti factorii implicati si experimentezi vei gasi singur setarile ideale pentru tine, nu trebuie sa inghiti orbeste ce-ti zice firma X.

Mai studiaza matale "aspectul" :)

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.