www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Metoda Adi Manolovici


Guest Magnitude
 Share

Recommended Posts

aici ai dreptate :) in general orice material se poate gasi pe net.. dar manualul asta a fost facut pt simplu motiv ca "are cine sa-l cumpere" :)

adica esti obligat in momentul in care vrei sa studiezi chitara cu Manolovici sa-ti cumperi manualul :).. ma intreb ce-ar zice daca tragi unu la xeros sau ti-l imprumuta cineva si-l scanezi :(..

 

e aceeasi poveste ca si cu manualele alternative... fiecare prof isi face manualul lui.. in general plin de tampenii inutile si te obliga sa-l cumperi... din 400 de pagini cat are un manual nu te intereseaza decat 60 70 de pagini .. restu sunt de umplutura .. in felul asta se justifica pretu-l de 400 ,500, 800 ,1 000 000, pt un ***** de manual...

 

- ca sa nu mai vb de faptu ca mai toate manualele sunt copiate in mare parte din alte manuale mai vechi , traduse din manuale de afara, etc..

tin minte ca acum un an am avut curiozitatea sa rasfoiesc un manual de Manolovici ,, cred ca ala de acustic.. si se incadra perfect in peisajul manualelor romanesti.. scrise de straini si traduse de romani , nimic nou.. nimic din ceea ce nu poti gasi si pe net.. poate doar taburile de la piesele lui ... ma rog .. poate era mai bina sa scrie pe o fituica niste link-uri B)

sunt si eu curios....daca maine netul dispare,ca urmare a unui mega visus,ce ramane???cartea,foaia,partitura..etc.virtuala sau cea reala??? iar daca vrei un manual adi manolovici ti-l imprumut eu cu cea mai mare placere si daca vrei sa iei lectii de chitara de la el iti garantez eu ca nu o sa te puna sa-i cumperi metoda originala.nu din vanzarea metodelor de chitara traieste adi.........dar asa e cand cineva incearca sa faca ceva pentru cei care sunt interesati de studiul unui instrument in romania si scoate vreo metoda. se gasesc 10-20 de pierde vara care se cred mari si tari(dar nu ai stie nimeni)sa carcoteasca .ei fac parte din aceea categorie a indivizilor care dupa ce vad un mare concert cu(vai,satriani,meola etc) comenteaza aspectele negative(sunet,greseli,organizare)fara sa-si dea seama ca,de fapt,ei nu au facut nimic niciodata.

ps:daca adi tetrade ar scoate o metoda de tobe sau paul baciu de bass,cam cati s-ar gasi sa mai comenteze ;)

Link to comment
Share on other sites

Mai omule (Lord C) uite care e problema: eu am postat textul acela nu pentru ca vreau sa-l barfesc pe Manolovici. Inca odata: NU AM NIMIC CU EL PERSONAL. ESTE un chitarist bun.Faza e ca nu suport sa vad toti chitaristii necunoscatori si care chiar vor sa invete ceva sa mearga la Manolovici si sa-i usuce ala de bani. Si asta chiar nu ar fi problema dar cand ii auzi pe toti: Eu FAC CHITARA CU MANOLOVICI! de zici ca Manolovici ar fi un fel de Satriani, un fel de zeu al chitarii, care a inventat tehnici noi si care a revolutionat acest instrument. Si toti au niste arfe de distrusi. Pentru ca marea majoritate nici nu stiu sa vibreze cum trebuie. Ei fac un fel de vibrato 'de miel'. Stiti voi... Nu mai zic nimic ca pe urma imi fac o groaza de dusmani... Gata nu mai scriu nimic de Adi Manolovici. La urma urmei prosti sunt altii care sunt buni dar nu pot sa pacaleasca asa de bine ca Mano. Bravo lui.

scoate tu o metoda de chitara, deschideti sala de studiu si invita lumea sa studieze cu dgilmour si vezi cine vine........sa presupunem ca mergi intr-o tara straina(maroc)si iti este sete.la bar sunt o gramada de bauturi racoritoare autohtone(cu eticheta sau nu) de care nici nu ai auzit.dintr-un colt o fanta iti zambeste......este singura pe care o cunosti.o cumperi???

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig

sunt si eu curios....daca maine netul dispare,ca urmare a unui mega visus,ce ramane???cartea,foaia,partitura..etc.virtuala sau cea reala???

La faza asta ai fost genial. Cre'ca mai close-minded nu erau nici profii mei de religie in gimnaziu. In plus, este evident ca esti on Manolovici's payroll. :)

Link to comment
Share on other sites

metoda de vibrato coaxial , vibrato nu se invata de la alti , sau ai simt sau nu.

 

Normal ca cei care nu au acest simt cred ca se poate imvata , ca si ABC-darul in clasa intai , tot asa cum nu se poate sa inveti pe cineva sa aiba auz muzical .

 

eu am vazut la TVR si zicea AM ca acopera o zona neacoperita si descoperita de el din muzica country , despre asta-i vorba ? o fi ceva intre HillBilly si Texas Blue Gras ? lol ..

 

Luati metoda siiinvatati din ea ce va convine , o metoda este doar un model . chiar e de country ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

Luati metoda siiinvatati din ea ce va convine , o metoda este doar un model . chiar e de country ?

Mi-am adus aminte de un proverb chinezesc: "Dintr-o carte, oricat de proasta ar fi, tot inveti ceva".

 

Nici intr-un caz o metoda nu poate fi completa la cate feluri de chitari si stiluri de cantat exista pe lumea asta.

Daca stii ce iti place si stii ce vrei sa inveti faci rost de un vraf de metode

le rasfoiesti(vizionezi, asculti) pe toate.

Te lamuresti asupra unui aspect studiind despre el in toate metodele si iti formezi ideea ta.

Problema este ca in Romania nu poti face rost decat de o metoda, doua pe hartie +

lectiile gratuite de pe internet care nu depasesc un anumit nivel.

Ceea ce se poate downloda de pe site-urile cu schimburi de fisiere este de asemenea limitat

- se gaseste de obicei ceea ce e mai popular.

 

Metodele adevarate, instructional books, dvd-uri, cd-uri, + publicatiile periodice, care se apleaca strict asupra unor genuri, tehnici sau asupra stilului unui anumit chitarist (lick signature) costa bani. Iata un exemplu de oferta:

http://truefire.com

Unele sunt mai ieftine, adica daca iti place la nebunie Albert King poti sa comanzi

dvd-ul cu Albert King Guitar Signature Licks pentru 19.95 $.

Ca sa inveti jazz de la John McLauglin e mai scump: 155 euro http://www.mediastarz.com/shopThisIsTheWayIDoIt.php

Oricum astea nu cred ca le gasesti pe site-urile cu schimb de fisiere, tre' sa le cumperi.

Tendinta pe forum si in general e alta insa. Oamenii dau mai degraba bani pe echipament

decat pe o carte sau un dvd instructional. Am vazut ca multi aduc acum echipament

din strainatate la comanda. De ce nu aduc si metode? Nu intereseaza pe nimeni sa cumpere,

desi lucrurile astea se pot partaja.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...
Guest misanthropia

am ambele manuale de electrica. am cantat 2 ani si ceva fara sa stiu ce fac. manualele sunt ceea ce am nevoie pentru a progresa mai ales la compus. restul e doar exercitiu. bravo adi, jos invidia!

Link to comment
Share on other sites

Consider ca este normal sa sprijinim artistii romani cumparandu-le albumele, dar si metodele de chitara.Am ambele manuale si le consider foarte bune si utile in studiul chitarei ,cum am si metodele altor chitaristi ( inclusiv Petrucci si Satriani) originale, nu descarcate de pe net, pentru ca asa mi se pare corect si asa inteleg sa le respect munca .Singurul meu regret este ca nu am avut acces la ele cand eram mai tanar ( asa, ca majoritatea celor care posteaza aici) si dornic de studiu. Dar ,niciodata nu e prea tarziu, nu? Important este sa studiati, nu sa contestati artistii care au activitate si lasa o opera in urma .

 

In ceea ce il priveste pe Adi Manolovici , :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Jon Bon Jovi

Hai ba invidiosilor, lasati-l pe om in pace ... nu va obliga nimeni sa va duceti la el sa "va usuce de bani", sau sa ii cuparati cartile (slabute, fie vorba intre noi).

Nu-l cunosc personal pe Adi Manolovici, stiu doar ca seamana cu Iisus in haine de piele, dar parerea mea este ca trebuie respectat pentru ca stie sa-si puna in valoare calitatile, inclusiv cele de bussiness-man.

Ce-ati vrea, sa vanda orez in piata sa-si scoata bani de scule ?

Nu e normal ca unii chitaristi valorosi sa profite de naivitatea incepatorilor, invatandu-i numai prostii, dar nu cred ca este 100% adevarate in ceea ce-l priveste pe Manolovich.

Vorba lu' Lord-C, inchideti in p.m. calculatoarele si puneti mana pe chitara !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.