www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Metoda Adi Manolovici


Guest Magnitude

Recommended Posts

Guest Magnitude

Sall , ziceti cei care aveti ceva metode cu manolovici...is bune de ceva?

Cu ccare incepi daaca esti incepator?

Se merita, am mai vazut pe forum ca sa discutat parca cas mai usoare.

Link to comment
Share on other sites

Guest Asgardh

Nu merita sa dai banii pe asa ceva... e o insiruire de moduri pentru game toata metoda aia... in mare parte. Cel putin asa e vol.1 pe care il am eu... iar din astea gasesti destule pe net, cu mai multe explicatii decat in cartea lui Manolovici. Mai bine cauta guitar pdf pe DC++ , gasesti mult mai multe lururi utile acolo :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Sylviu

eu fac kitara cu adi manlovici de vro 4 ani si kiar am invatat.. eu am terminat cursul de acustica si de vro 2 ani sunt la electrica.. e adevarat k in manualul asta e o insiruire de game dar va spun ca la curs nu facem atat.. eu am manualul lui si inca un teanc de partituri, la fiecare ora de da partituri noi.. tot felul de worm up exercices, sluring, tappin, string skiping exercitii de la Gambale.. si piese, pana acum am avut de studiat la electrica piese de joe satriani, jimii hendrix, pink plyd, ac/dc, bon jovi si multe altele..

si una e sa te uiti pe o partitura sa o faci singur si alta e sa iti mai explice cineva si credeti-ma omu asta kiar se pricepe..

Link to comment
Share on other sites

Guest Magnitude

Sylviu cat a durat studiul la acustica ? si ceai invatat la aceasta de la Manolovici ....ca sa poti trece la electrica?

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

pai a durat aproape 2 ani.. are o metoda de acustica in care inveti folk, country, blues si rockabily si in paralel vro 2 culegeri de cantece cu : dust in the wind, stairway to heaven, hotel california, romantza anonima, beatles, bon jovi, greensleves si mai multe..

toate sunt fingerpicking, folk fingerpicking, country fingerpicking etc..

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Culegerile le am si eu dar sunt inutile:

1. cantecele respectivenu imi lasa impresia ca ar fi educative

2. atat partiturile cat si tabulaturile sepot gasi gratuit in alte parti.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

aici ai dreptate :) in general orice material se poate gasi pe net.. dar manualul asta a fost facut pt simplu motiv ca "are cine sa-l cumpere" :)

adica esti obligat in momentul in care vrei sa studiezi chitara cu Manolovici sa-ti cumperi manualul :).. ma intreb ce-ar zice daca tragi unu la xeros sau ti-l imprumuta cineva si-l scanezi :(..

 

e aceeasi poveste ca si cu manualele alternative... fiecare prof isi face manualul lui.. in general plin de tampenii inutile si te obliga sa-l cumperi... din 400 de pagini cat are un manual nu te intereseaza decat 60 70 de pagini .. restu sunt de umplutura .. in felul asta se justifica pretu-l de 400 ,500, 800 ,1 000 000, pt un ***** de manual...

 

- ca sa nu mai vb de faptu ca mai toate manualele sunt copiate in mare parte din alte manuale mai vechi , traduse din manuale de afara, etc..

tin minte ca acum un an am avut curiozitatea sa rasfoiesc un manual de Manolovici ,, cred ca ala de acustic.. si se incadra perfect in peisajul manualelor romanesti.. scrise de straini si traduse de romani , nimic nou.. nimic din ceea ce nu poti gasi si pe net.. poate doar taburile de la piesele lui ... ma rog .. poate era mai bina sa scrie pe o fituica niste link-uri B)

Link to comment
Share on other sites

Mircea nu stiu daca e bine sa te hazardezi cu acuze asa de grave gen plagiat. Fara probe solide tu pici de fraier :)

Nu prea stiu ce ar trebui sa ofere un manual de chitara *pentru incepatori*. Ceva revolutionar?

Toate manualele/carti astea au fost scoase pana sa patrunda asa de tare internetul asa de tare la noi si prin urmare ele poate erau utile intr-o vreme cand informatia nu era asa de accesibila.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

adica esti obligat in momentul in care vrei sa studiezi chitara cu Manolovici sa-ti cumperi manualul

 

.. in felul asta se justifica pretu-l de 400 ,500, 800 ,1 000 000, pt un ***** de manual...

 

 

 

dak omu a reusit sa scoata o metoda de kitara si tu vrei sa studiezi cu el mi se pare normal sa ii cumperi manualul..

 

manualul costa vro 200 de mii, nu cred k moare nimeni dupa banii astia..

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

Cosu eu nu am acuzat pe nimeni de plagiat :) dar in momentul in care exista deja pe piata zeci de manuale probabil sute, care contin in mare acelasi lucru e inevitabil sa nu te inspiri... :( intelegi.. ? pur si simplu ma asteptam la altceva de la un om cu experienta lui Manolovici.. atata tot... adica sa iasa cumva din tipar.. eu sunt revoltat mai mult pe facultatea mea de rahat.. B):) cu Manolovici n-am nimic , nici macar nu-l cunosc personal..

 

intradevar 200 000 de mii pt un manual nu este un pret extraordinar... dar in conditiile actuale .. in care gasesti tot ce vrei pe net.. mi se pare inutil.. ;) preferam o fituica cu link-uri...la pretu de 50.000 :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am si eu manualul de Adi Manolovici pentru electric master guitar vol 1. Si parerea mea e ca nu prea e de reusita manualul respectiv din un singur punct de vedere. Materialele care sunt acolo sunt ceva de genul gama rasturnari ceva armonizari pe trepte exercitii de panatie care sunt modurile gamei si arpegii. Problema cu ele e ca nu spune nimeni ce se intampla acolo. Care e legatura intre ele ce e un , ce e alta cum se comporta , de ce , e.t.c. Adica dupa mine sunt pur si simplu o insiruire de game care fara explicatie nu isi au rostul defel.

Exact ce s-a spus si mai sus : cand auzi de Adi Manolovici ai pretentia sa ti se explice ceva , sa vezi ceva deosebit nu gamele si modurile gamelor respective care vorba voastra le gasim oricand pe net free.

 

 

Eventual ar fi fain sa scoata un manual in care sa explice manualul mentionat. Probabil ar trebui sa iau si volumul nr.2

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Zice bine Cosu. Nici nu cred ca a aparut alta. Mie personal mi se pare o metoda foarte buna, care te invata "Cum sa studiezi" corect, eficient, disciplinat (se vad efectele scolii Berklee). D-aia zic sa o combini cu metoda lui Leavitt care are teorie cat cuprinde.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Mda. Chestiile de genu Young Guitar nu prea se pun... ca nu te invata mare lucru. Cel mult vezi cat de repede poate el sa le faca. Paaarerea mea!

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Pai nu zisei o data, ma rog, zisese Cosu pentru mine. "John Petrucci's Rock Discipline". Asta si cu William Leavitt "A modern method for Guitar" vol 1,2 si 3.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest dgilmour

Bai oamenilor nu va mai impacientati cu Manolovici asta. Va distruge. Silviu nu te mai impacienta atat cu Mano al tau. Citeste postul meu de la forumul: Cu profesor sau fara? Ce naiba mano e profesor... Ma apuca rasul...

Link to comment
Share on other sites

chiar sunt curios cine e dglimour, din cate stiu io, doar prietenii ii zic mano, si inca ceva, am mai zis-o si o repet de mii de ori, cum draq gasiti timp de scris pe forum-uri si de studiu nu? oameni buni, lasa-ti gargara, ca atacurile la persoana sunt destul de grave, nu iti zice nimeni sa nu ai o prarere, dar deja postul de la "Cu profesor sau fara" e cam uratel, si am mai zis, Mano ii zic cunoscutii, ceea ce ma face sa cred ca esti dintre ei... in fine, nu e treaba mea la urma urmelor.

 

Acum revenind la manual.... bai nene, daca nu va place, de ce il cumparati? Deacord cu voi, e prost, nu-i bun de nimic, va ia banii..... DE CE IL CUMPARATI ATUNCI??? .... DanJBS, tu vrei sa-mi spui ca nu ai avut ocazia sa-l rasfoiesti inainte sa-l cumperi, ti-a fost bagat pe gat?... hai ma, lasati-o draq de treaba ca, sa mor, sunteti de rasul curcilor, multi dintre voi (nu toti, probabil) sunteti pe sistemul: "as dori o bautura care odata luata, sa ma invete sa cant Malmsteen"... avea un prieten bun o vb tare misto... "astia?!, o zi intreaga se uita la Petrucci si seara, ei sunt Petrucci, dar nu canta 3 masuri egale", ba e pacat... treaba voastra, asa cum a zis si cosu, va faceti de rahat aiurea, nu zic sa aveti la inima ceva ce nu puteti suferi (cine ar avea) din diferite, n motive, insa de la asta pana a va afisa pe forumuri cu tot felul de barfe si comentarii, mi se pare josnic... ce am sa mai rad cand o sa va care vr'unu, altu prin tribunale, pt calomniere... atunci am sa ma distrez copios... bine ca nu va duceti la redactia vre unui ziar sa postati mare MANUALU LU NUSH CARE E DE ***, sau CHITARISTUL X NU CANTA NIMIC (LAS CA IO CANT DE MA RUP IN 2) etc... mie mi-ar fi, draq, rusine... whatever... hai bafta

Edited by LORD-C
Link to comment
Share on other sites

Guest dgilmour

Mai omule (Lord C) uite care e problema: eu am postat textul acela nu pentru ca vreau sa-l barfesc pe Manolovici. Inca odata: NU AM NIMIC CU EL PERSONAL. ESTE un chitarist bun.Faza e ca nu suport sa vad toti chitaristii necunoscatori si care chiar vor sa invete ceva sa mearga la Manolovici si sa-i usuce ala de bani. Si asta chiar nu ar fi problema dar cand ii auzi pe toti: Eu FAC CHITARA CU MANOLOVICI! de zici ca Manolovici ar fi un fel de Satriani, un fel de zeu al chitarii, care a inventat tehnici noi si care a revolutionat acest instrument. Si toti au niste arfe de distrusi. Pentru ca marea majoritate nici nu stiu sa vibreze cum trebuie. Ei fac un fel de vibrato 'de miel'. Stiti voi... Nu mai zic nimic ca pe urma imi fac o groaza de dusmani... Gata nu mai scriu nimic de Adi Manolovici. La urma urmei prosti sunt altii care sunt buni dar nu pot sa pacaleasca asa de bine ca Mano. Bravo lui.

Link to comment
Share on other sites

In fine.

Am avut un reply dar mi s-a dus netul si nu mai am chef sa il scriu odata.

Oricum nu a spus nimeni ca am cumparat-o. Mi-a dat-o cineva.

Ca sa fiu mai explicit, e cam greu sa faci cadouri chitaristilor si in afara de seturi de corzi raman valabile variantele de genul asta.

Edited by DanJBS
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Culegerile le am si eu dar sunt inutile:

1. cantecele respectivenu imi lasa impresia ca ar fi educative

2. atat partiturile cat si tabulaturile sepot gasi gratuit in alte parti.

sunt chiar foarte educative!!!! tu le canti corect???

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.