www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Amp Ma Sfatuiti Sa Iau?


 Share

Recommended Posts

Salutare, indraznesc si eu cu o intrebare...ce amp (head ma refer) ma sfatuiti sa iau, care sa aiba un clean de fender si un distors mai de marshall, si care sa aiba in principiu cam urmatoarele caracteristici:

-evident full tube :)

-pret pana in 900-1000 euro

-2 canale, clean si distors

-bucla in paralel, eventual si in serie

-delay, reverb daca s-ar putea

-booster daca s-ar putea

-putere de preferat intre 18 si 30 W

...?

...cant ceva intre blues si rock, am in vizor pana acum variante ca bogner alchemist, engl classic, sau ceva handmade facut de dan panaitescu....ce ma sfatuiti?

multumesc frumos!

Link to comment
Share on other sites

Incearca si Koch Studiotone, nu are nici clean de Fender, nici drive de Marshall, dar are clean foarte bun si drive-ul suna mai mult decat interesant, 20W.

 

O alta optiune pe stilul asta ar fi un Fender Band Master, din pacate are cam 40W, partea buna e pretul competitiv, faptul ca are canalul clean de Fender si cel de drive aduce foarte bine cu cel de Marshall.

 

Alta optiune ar fi bineinteles Alchemistul de la Bogner, nu stiu cum suna pe clean, partea de high gain nu are cum sa sune rau tinand cont de cine il face.

Link to comment
Share on other sites

Parere personala : intervalul de putere mentionat nu mi se pare foarte inspirat : pt acasa 18W e mult prea mult (de multe ori si 5W pe lampa e multisor acasa, cel putin la bloc), live in schimb 30W, in functie de amp, poate fi suficient, dar poate tot asa de bine sa nu fie(dpdv al headroom-ului), fiind, dupa parerea mea, mai nimerit intervalul 50-100W (in functie de marimea scenei). Oricum la bugetul asta ai destule optiuni interesante. Bafta la cautat :)

 

P.S. O optiune interesanta de aici de pe forum mi s-ar parea Koch Twintone al lui dass101. pret foarte bun, amp foarte bun

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.