www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

"virtual" Amp


ebh
 Share

Recommended Posts

Am urmatoarea problema: am incercat sa folosesc cateva softuri de simulat amplificator (si efecte) cum ar fi Guitar Rig, Amplitube, GTRSolo, etc. Nu inteleg de ce sunetul pe care il obtin, pe langa faptul ca este slab calitativ (nu pot sa explic in cuvinte) are o gramada de zgomote parazite, care pe amplificator nu le am.

 

Switch-ul (5 way) cred ca pacane ca imi taie sunetul in boxe cateva milisecunde cand schimb de pe o pozitie pe alta, potentiometrul de volum la fel, iar in background am tot timpul un zgomot de fond, care iarasi, pe amplificator nu il am (nu e vorba de hum-ul dat de single coil, e altceva, prezent si in pozitiile intermediare pe strat si pe humbuckere). Mi se pare ciudat ca ma gandesc ca sunt oameni care folosesc aceste softuri pentru a inregistra chitara in PC (in studio, chiar). Nu mi se pare normal sa am aceste zgomote "parazite".

 

Fac eu ceva gresit, sau pur si simplu echipamentul meu este de vina? Placa de sunet este un asus xonar, folosesc asio4all, iar chitara e un stratocaster highway 1. Nu am preamplificator intre chitara si PC, e conectata direct in placa pe intrarea mic/line-in. Amplificatorul pe care l-am folosit pentru comparatie este un Fender Super Champ XD.

 

De obicei nu folosesc softurile respective decat pe post de tuner, dar eram chiar curios.

 

Merci!

Link to comment
Share on other sites

Am urmatoarea problema: am incercat sa folosesc cateva softuri de simulat amplificator (si efecte) cum ar fi Guitar Rig, Amplitube, GTRSolo, etc. Nu inteleg de ce sunetul pe care il obtin, pe langa faptul ca este slab calitativ (nu pot sa explic in cuvinte) are o gramada de zgomote parazite, care pe amplificator nu le am.

 

Switch-ul (5 way) cred ca pacane ca imi taie sunetul in boxe cateva milisecunde cand schimb de pe o pozitie pe alta, potentiometrul de volum la fel, iar in background am tot timpul un zgomot de fond, care iarasi, pe amplificator nu il am (nu e vorba de hum-ul dat de single coil, e altceva, prezent si in pozitiile intermediare pe strat si pe humbuckere). Mi se pare ciudat ca ma gandesc ca sunt oameni care folosesc aceste softuri pentru a inregistra chitara in PC (in studio, chiar). Nu mi se pare normal sa am aceste zgomote "parazite".

 

Fac eu ceva gresit, sau pur si simplu echipamentul meu este de vina? Placa de sunet este un asus xonar, folosesc asio4all, iar chitara e un stratocaster highway 1. Nu am preamplificator intre chitara si PC, e conectata direct in placa pe intrarea mic/line-in. Amplificatorul pe care l-am folosit pentru comparatie este un Fender Super Champ XD.

 

De obicei nu folosesc softurile respective decat pe post de tuner, dar eram chiar curios.

 

Merci!

 

Placa audio e ceva de calitate sau e on board?

Link to comment
Share on other sites

Monitorul e LCD sau CRT? LCD-ul de obicei are CCFL ca backlight, adica "neon" care normal ca produce EMI. La CRT-uri e si mai grav.

Acum, placa ta de sunet e sexy si are SNR de 120 dB dar ea se asteapta sa-i dai semnal de linie, care e foarte diferit de semnalul de la chitara, mai ales cu single coil-uri. Asa ca foloseste un preamplificator si canta departe de surse de interferenta si iti garantez ca vei fi fericit.

Link to comment
Share on other sites

Nu e de la monitor sau calculator. Cant in aceleasi pozitii si prin PC si prin amplificator. Nu e vorba de zgomotul de single coil (hum), mai ales ca acum am humbuckere Seymour Duncan (single coil sized). Placa e ceva "de calitate", doar ca nu e axata pe muzica/studio, mai mult pe entertainment (aici intra si muzica, dar doar de ascultat nu de mixat/inregistrat).

 

Tre' sa mai investighez un pic cum e cu ASIO pe placa asta. Din cate am inteles ar trebui sa aiba pe ea, dar daca nu folosesc ASIO4ALL am un delay foarte mare si se si aude mult mai rau.

 

Nu e foarte important pentru mine sunetul pe care il obtin pe PC, doar ca vroiam sa am aceeasi calitate ca pe amplificatorul pe lampi, dar la un volum rezonabil si/sau in casti ca stau la bloc (abia daca pot sa ajung cu volumul la 2-3 la amp).

Link to comment
Share on other sites

Daca prin Audigy intelegi "de calitate", mai bine reconsideri.

 

Incearca ReValver MK3, suna destul de bine (cam la nivelul GT8 dupa unii) si e foarte configurabil; sta prost la partea de efecte (chorus, flanger), dar ampurile suna binisor (Amplitube 2 si GR3 sunt o joaca). Nu stiu in schimb cum suna Amplitube Fender in schimb.

Link to comment
Share on other sites

Pai e cam la nivelul audigy, poate usor mai buna pe partea care ma intereseaza pe mine (muzica, stereo); comparatia care mi s-a cerut era cu o placa onboard, de aici raspunsul meu. Am spus ca ne e placa de studio.

 

Iau acum demo de revalver sa vad ce stie. Chiar vroiam sa imi iau un peavey inainte (classic 30), dar pana la urma am zis ca mai bun e un tiny terror (desi pierd effects loop si reverb).

 

edit: am gasit un demo pe youtube in care la sfarsit e adaugat si sunetul real al amplificatorului simulat http://www.youtube.com/watch?v=ljzYURqev2s...feature=related ; nu mi se pare nici un pic asemanator, e ingrozitor sunetul simulat (la fel ca la celelalte emulatoare de amp).

Edited by ebh
Link to comment
Share on other sites

Eu folosesc toate virtual amp(toata suita amplitube ,guitar rig ,mkIII......)si iti pot spune ca se aude ok,acum nu compara si tu cu originalul ca nu are cum sa se auda pe niste boxe de pc ca un ''turn''dar pentru home user se aude ok . Eu as vrea sa iti dau niste sugesti care sper sa te ajute sa rezolivi problema.Am folosit aceste simulatoare pe diferite configurati de pc.incepand cu sempron la 2200+ si terminand cu core 2 duo.si cu placa de sunet onboard si cu creative live si cu m-audio si a functionat cu toate cei drept cu diferente de sunet In primul rand sa folosesti cablu de chitara si adaptor de la jack mare la mic (crede-ma ca daca pui un cablu aiurea ai zgomot mare)Jack-ul sa il bagi la line in nu la mic,in setarile placi de sunet la playback selectezi line in pe mute iar la recording selectezi line in La setarile asio setezi asio sample pe la 208(te mai joci si tu pana gasesti o setare optima)Cand foloseam placa de sunet onboard aveam zgomot de fond mult mai mare dar se auzea ok ca sunet ma refer nu pocnituri sau alte chesti ,Pe sempron la 2200+nu puteam sa folosesc backing track se bloca nu poate procul dar pe celelalte merge ok . Bine este diferenta mare ca sunet si ca zgomot de fond intre o placa on board si m-audio dar.....asta este alta poveste Daca nu reusesti sa rezolvi problema lasa msg aici si o rezolvam impreuna

Link to comment
Share on other sites

PC-ul nu are treaba daca e destul de teapan (i.e. in cfg recomandate).

Spune-mi ce intelegi prin placa de sunet ieftina?

400 - 500 ron e ok?

Poti incerca cu ASTA de exemplu, daca te intereseaza sa folosesti doar chitara.

 

LE: cu acea placa poti folosi si POD Farm, deci esti in avantaj; mai multe informatii AICI si AICI.

Edited by Susceptor
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.