www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Montare Doza Tele Bridge


Recommended Posts

Am mai montat doze, am montat si doza de neck de tele pe acest peavey (strat type) si merge perfect.

Doza de bridge insa nu se aude corect. iata simptomele:

- poll-ul de Re si La se aud si mai slab decat celelalte, aproape deloc

- restul poll-urilor se aud cu mult mai slab si fara caracter decat celelalte doua doze (distanta corzi-doze e reglata ok)

- doza de bridge de tele are un fir care, normal la un tele, ar duce sub bridge, ca sa faca contact cu corzile, chitara asta-i un strat. Unde pun firul acela? ... nu, nu e firul care duce pe ground, cu celelalte doze, e un fir in plus.

 

 

p.s. in timpul montarii, s-a rupt putin intr-o parte din carpa care inveleste bobinajul acela..., sa fie aceasta o problema atat de majora?

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

poll = vot/referendum

pole = ce te intereseaza pe tine

 

Sunt reglabile suruburile astea? Daca da, ridica cel corespunzator re-ului si la-ului, presupunand ca problema nu e de la taste/grif.

 

Daca se desprindea firul din doza odata cu izolatia nu se mai auzea deloc.

 

Firul in plus de care vorbesti ar trebui sa fie conectat la magnet si carcasa dozei, caz in care il legi tot la masa.

 

Cat despre sunetul general, esti sigur ca ai conectat corect dpdv electric doza? Verifica din nou.

Link to comment
Share on other sites

poll = vot/referendum

pole = ce te intereseaza pe tine

 

Sunt reglabile suruburile astea? Daca da, ridica cel corespunzator re-ului si la-ului, presupunand ca problema nu e de la taste/grif.

 

Daca se desprindea firul din doza odata cu izolatia nu se mai auzea deloc.

 

Firul in plus de care vorbesti ar trebui sa fie conectat la magnet si carcasa dozei, caz in care il legi tot la masa.

 

Cat despre sunetul general, esti sigur ca ai conectat corect dpdv electric doza? Verifica din nou.

 

asa... magnetic pole... polul ala.. :)... am dat in el cu surub metalic, si ideea e ca nu se aude, Re-ul nu se aude aproape deloc. si a-ul se aud dar mult mai slab decat mi spre exemplu... si toate astea se aud mult mai slab decat celelalte doua doze...

 

nici macar nu are efect polul Re pe surub. adica nu-l atrage.

 

Acum... am montat alta doza de la tele aff pe el, si ca sa vezi... merge dar nu mai are efect potul de Ton pe ea... am doar un ton care afecteaza toate dozele, dar acum nu mai afecteaza bridge-ul... m-am uitat la toate lipiturile... sunt... ok... adica ea suna dar e ca si cum nu ar fi legata cu celelalte la ton.

 

P.S. Cumpara cineva 2 chitare ? :) ... le dau ieftin!! :)

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

tot nu-nteleg de ce nu merge tonul pt bridge.. am rechecked. sa aiba ceva de-aface condensatorul si/sau potul de 500k? mm ...

 

ma poate ajuta careva cu o schema sa pun doza de bridge pe alt pot (ca mai am niste poturi si loc liber pe pickguard).

 

adica neck si middle pe un ton, si bridge pe alt ton.

 

am atasat si o poza, poate intelegeti ceva :)

post-5012-1241513962_thumb.jpg

post-5012-1241513971_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

problema cu doza de squier pe peavey am rezolvat-o :) thanks to Seymour Duncan :)

 

 

doza de tele fender am pus-o pe squier tele si acum are aceleasi simptome... cum spuneam polii aia care sunt morti nu se aud... plus ca toata doza parca e pe clean si cu cel mai bestial overdrive :)... adica outputul e foarte mic... si lipsit de viata... si pusa in paralel nu se aude decat neckul desigur....

 

se poate repara asa ceva?... costa putin sau mai bine imi iau alta de banii aia?

Link to comment
Share on other sites

Guest titus

dupa ce zici tu, eu tind sa cred ca e vorba de bobina scurt-circuitata, lucru destul de rar intalnit, sau un contact rece dintre sarma de bobinaj si cablu care pleaca din doza.

 

oricare dintre astea se pot remedia, dar este ff migalos sa rebobinezi o doza (am facut asta acum vreo 6 ani pt ca nu se gaseau doze ca acum; aveam mult timp liber in cls a 9-a).

daca ai de gand sa o rebobinezi iti dau some tips:

 

1. cand dai jos sarma (cu grija sa nu o rupi sau sa o incurci) sa o bobinezi pe un mosor mare (eu foloseam pet-uri de cola).

2. cand rebobinezi sa ai grija sa pastrezi sensul de bobinare si sa nu fie noduri in sarma; in mod normal se pune spira langa spira.

3. daca se rupe sarma (si se va rupe) se dezizoleaza cu aspirina (prinzi capatul intre o pastila si varful de la letcon si tragi usor de sarma; nu trebuie sa apesi pe letcon), se trece prin sacaz, se cositoreste fin si se taie excesul.

4. cablul care pleaca din doza nu trebuie sa se tina in sarma de bobinaj, ci trebuie prins de fereastra; eu il lipeam cu o picatura de epoxi.

5. dupa ce termini de bobinat si de prins cablurile pe fereastra ii faci o proba si apoi o scufunzi in parafina topita si o lasi acolo pana nu mai ies bule de aer; asta ii va conferi rigiditate si ii va ridica frecventa de rezonanta foarte sus, astfel nu va intra in microfonie asa usor.

6. graba strica treaba.

 

it doresc succese maxime :)

Link to comment
Share on other sites

dupa ce zici tu, eu tind sa cred ca e vorba de bobina scurt-circuitata, lucru destul de rar intalnit, sau un contact rece dintre sarma de bobinaj si cablu care pleaca din doza.

 

oricare dintre astea se pot remedia, dar este ff migalos sa rebobinezi o doza (am facut asta acum vreo 6 ani pt ca nu se gaseau doze ca acum; aveam mult timp liber in cls a 9-a).

daca ai de gand sa o rebobinezi iti dau some tips:

 

1. cand dai jos sarma (cu grija sa nu o rupi sau sa o incurci) sa o bobinezi pe un mosor mare (eu foloseam pet-uri de cola).

2. cand rebobinezi sa ai grija sa pastrezi sensul de bobinare si sa nu fie noduri in sarma; in mod normal se pune spira langa spira.

3. daca se rupe sarma (si se va rupe) se dezizoleaza cu aspirina (prinzi capatul intre o pastila si varful de la letcon si tragi usor de sarma; nu trebuie sa apesi pe letcon), se trece prin sacaz, se cositoreste fin si se taie excesul.

4. cablul care pleaca din doza nu trebuie sa se tina in sarma de bobinaj, ci trebuie prins de fereastra; eu il lipeam cu o picatura de epoxi.

5. dupa ce termini de bobinat si de prins cablurile pe fereastra ii faci o proba si apoi o scufunzi in parafina topita si o lasi acolo pana nu mai ies bule de aer; asta ii va conferi rigiditate si ii va ridica frecventa de rezonanta foarte sus, astfel nu va intra in microfonie asa usor.

6. graba strica treaba.

 

it doresc succese maxime :)

 

multam frumos de raspuns... :)

 

sounds like really hard work :D... cre' ca mai bine ma risc la alea de la gfs

:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.