www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Adio Masini Pe Benzina, Motorina Si Gpl


Guest DoomShadow
 Share

Recommended Posts

Guest DoomShadow

Am primit azi un newsletter interesant :)http://www.promotor.ro/noutati-auto-editor...566/comentarii/

Chiar ma gandeam de ce nu se implica statele direct in problemele ecologice, iata ca s-a intamplat in Norvegia :) Asteptam sa se intample in toata lumea, si important ar fi si in Romania. Foarte buna idee dupa parerea mea. Ar putea sa ofere o suma de bani pe masinile vechi si sa ne luam toti masini electrice, sau ma rog, ecologice in general. Ce parere aveti? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest JeeFo

nu zice nimeni..ca va fi neaparat pe curent :) ...Hidrogenul este o sursa foarte buna de energie...Am facut un proiect la chimie..despre hidrogen ca si combustibil al viitorului :) ....si se obtine foarte ieftin..prin electroliza apei

 

 

ceva de genul..numai ca mai mare :)

Edited by JeeFo
Link to comment
Share on other sites

Chiar ma gandeam de ce nu se implica statele direct in problemele ecologice.

 

Pentru ca exista state care au venituri substantiale din petrol si nu vor ei acuma sa piarda bucata aceea mare de putere (ca doar a avea petrol=bani=putere, chiar daca il iei cu forta, gen Razboiul din Golf)

 

.si se obtine foarte ieftin..prin electroliza apei

 

Electroliza la scara mare costa deoarece consuma mult curent electric. Dar sunt alte metode de obtinere a hidrogenului

 

Sunt multe alternative la petrol si nu inventate acum cativa ani, de ani buni chiar.

 

Voi ati incercat sa folositi ulei de gatit folosit ca si combustibil?

Nu stiu sigur dar unele masini merg cu asa ceva fara sa aibe vreo modificare. Din cate tin minte cele diesel parca.

Edited by Blitz423
Link to comment
Share on other sites

pai baterii pt masini electrice exista de cand lumea..si care ofera autonomie de 100 000km...doar ca patentele pentru aceste baterii sunt detinute de...da, ati ghicit..companiile petroliere.

 

deci cum a zis si 'mad_max924' cat timp ne pot vinde produse petroliere..o vor face.

Link to comment
Share on other sites

E doar un vis frumos.

 

Hmm vis? Sa nu fim chiar asa de pesimisti. Nu vom vedea numai masini electrice deabia in 20 de ani de acum incolo cand nu o sa mai aiba de ales si de unde lua.

 

Mie imi plac lucrurile ce se intampla intr-o economie de tip capitalista.

Fiat era sa dea faliment acum cativa ani si acum vor sa cumpere o parte din GM.

Cea mai tare!

Link to comment
Share on other sites

Guest JeeFo
Ce bine cã nu merge ºi chitara cu benzinã, motorinã sau GPL! :)

 

nu mi-as putea imagina chitara care sa mearga pe benzina :))...ai boxe incluse la chitara..plus..un dinam ceva..sa produca curent :))

Edited by JeeFo
Link to comment
Share on other sites

Guest gaxel
nu zice nimeni..ca va fi neaparat pe curent :) ...Hidrogenul este o sursa foarte buna de energie...Am facut un proiect la chimie..despre hidrogen ca si combustibil al viitorului :) ....si se obtine foarte ieftin..prin electroliza apei

 

 

ceva de genul..numai ca mai mare :D

 

facem electroliza, cu curent obtinut din arderea pacurii :D ..

 

Ce bine cã nu merge ºi chitara cu benzinã, motorinã sau GPL! :)

lasa ca o sa se faca si chitara din plastic ca prea se taie multi copaci, unii dintre ei deja foarte rari;)

 

 

masinile polueaza sub 2% din tot ce se polueaza.. asa ca nu masinile sunt problema cea mai mare;)

Link to comment
Share on other sites

Voi ati incercat sa folositi ulei de gatit folosit ca si combustibil?

Nu stiu sigur dar unele masini merg cu asa ceva fara sa aibe vreo modificare. Din cate tin minte cele diesel parca.

un prieten de-al meu are un Ford mai vechi.de vreo 6 ani merge NUMAI cu ulei si inca merge bine..numai cand trece pe langa tine zici ca a trecut McDonald's prin fatza ta :)

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Hmm da intr-un fel aveti dreptate ... dar totusi votarea acestor proiecte tin in principal de popor care ... din pacate lasa de dorit cu gandirea lor. Daca Florin copilul de diamant vrea benzina mancatziash ca sa zboare ca racketa normal ca nu o sa voteze x(

Link to comment
Share on other sites

problema majora sunt bateriile.. si cercetare in domeniu se face oricum, chiar daca vor petrolistii chiar daca nu.

 

in caz ca apare tehnologia rentabila si ford nu vrea sa o foloseasca vom vedea automobile marca nokia si dell :)

 

eu unul mi-as lua un electric chiar daca ar fi mai lent un pic deci piata exista, pt ca nu toti sunt 'florin salam'

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
Street legal in anglia. Electrica. >> Lamborghini.

 

Arata tare :) si cred ca si mergee ....

 

Si nu stiu unde am vazut pe aici ca bateriile se incarca in 6 ore ... gresit, am citit undeva ca in 10 minute :| nu mai am articolul dar daca pun mana pe el il postez :)

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
astept cu nerabdare sa se termine mai curand petrolul sa dea faliment zecile de industrii. probabil o sa sondam pe marte si tot asa. cam asta e trendul...

Nu o sa le dea voie martienii :)

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

Dar daca se termina petrolul o sa ramanem si fara plastic , nu ??? Doar plasticul se obtine din prelucrarea petrolului , nu???

 

Oricum mai exista si alte alternative ... Bioetanol ... Etanol (am vazut pe discovery ca nemtii or folosit etanol intr-o perioada din a 2a razboi mondial ) si mai is si alte gaze BIO, care se obtin din shit si din legume si fructe putrezite...

Link to comment
Share on other sites

http://www.spiritofmaat.com/archive/feb2/lindemnn.htm

 

 

http://www.free-energy.ws/transportation.html

 

free-energy.ws/transportation.

si alte site-uri despre FreeEnergy

http://jnaudin.free.fr/

http://www.keelynet.com/

 

Nu mai stiu pe care site am gasit celula electrica cu apa descrisa functionare si experimentul repetabil si acasa cu rezultate mai slabe doar ptr a exemplifica fenomenul .

Aceste generatoare de FreeEnergy la scara industriala sunt scumpe deoarece nu se fabrica in serie mare la scara mondiala cu toate ca unele sunt deja experimentate si perfectionate .

 

http://www.spiritofmaat.com/archive/feb2/lindemnn.htm

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest zzz
no petrol = sa vedeti atunci criza mondiala..nu ce e acum :)

 

 

Am vazut un documentar in care se spunea ca, la consumul actual, in circa 20-25 de ani se va consuma ultima picatura de petrol si atunci e preconizata cea mai mare criza economica din istoria omenirii...

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

nu neaparat .... cea din 29 e greu de intrecut .... plus cu ceva inainte o sa se inceapa serios sa se produca alternative si incetuñ cu incetul inainte sa se termine petrolul , magnatii din industria "petrolifera"(nu sunt sigur daca se spune asa) ar trebui sa inceapa sa se preocupe de a face uzine si ce o fi ... pentru as putea continua negotul ... multa lume traieste din petrol ....

 

insa pe mine ma preocupa mai tare ce va fii cu plasticul ....

Link to comment
Share on other sites

Arata tare :) si cred ca si mergee ....

 

Si nu stiu unde am vazut pe aici ca bateriile se incarca in 6 ore ... gresit, am citit undeva ca in 10 minute :| nu mai am articolul dar daca pun mana pe el il postez :)

 

eu am spus ca se incarca in 6 ore

cand s o incrca o megabaterie capabila sa taraie un vehicul de o tona cu macar 70 la ora o sa mi dau doua palme singur(sau o sa rog un prieten ca eu dau cu mila)

daca marii producatori de combustibili detin patente pt baterii ultraperformante sau automobile electrice noi nu o sa mai apucam sa le vedem in viata asta

 

mai tineti minte greva de la dacia?

se milogeau de statul roman sa mentina taxa auto astfel incat noi sa fim nevoiti sa cumparam rahatu de logan si sa mananca si gura lor o paine

asta e situatia la nivel mondial

masinile electrice prototip care le vedeti la saloane auto sunt praf in ochi

sunt scumpe si nu sunt fiabile,desi in 68 un american a depasit 100mph cu un vehicul electric si se pare ca de atunci nu au mai progresat

Link to comment
Share on other sites

Guest JeeFo

noi oamenii..nu prea stim sa reciclam..nu s-ar ajugne la nicio criza de plastic(prea curand) daca am recicla....aici nu e vorba doar de romani..dar..noi totusi cred ca reciclam cel mai putin :))...prin..impartitul gunoiului..care dureaza 5 minute..:)...putem amana criza..macar pana murim noi :))

 

P.S. : nu ma declar mare ecologist..dar..m-as alatura cu placere acestui proiect daca s-ar pune cosuri separate :D

Link to comment
Share on other sites

Guest Billy Jo.King
11613-2006-Ariel-Atom.jpg

 

Street legal in anglia. Electrica. >> Lamborghini.

 

Nu e electrica, are motor de Honda Civic Type R, pe benzina. Unele modele au si supercharger.

Masina electrica sport e asta :http://www.teslamotors.com/

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.