www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Video Workshop Pentru "doua Figuri" De Tb Tm


Killahead
 Share

Recommended Posts

Killahead, te felicit pentru initiativa, dar trebuie sa-ti spun ca nu ai inteles tehnica numita 'artificial harmonics' (sau guitat, sau tipat sau cum vreti :)).

 

Atasez un fisier cu niste A.H.-uri care pot fi toate realizate in pozitia 13 pe coarda Sol (adica nota La bemol).

 

Am schimbat doar pozitia mainii drepte (adica mai aproape sau mai departe de punte).

 

Cum se executa - nu este deajuns (sau necesar, pana la urma) sa dai tare in coarda (orice o insemna asta) - eu de exemplu am pe chitara corzi .008->.038.

 

Tehnica consta in folosirea partii carnoase a degetului mare pentru a ataca coarda chiar dupa ce pana a terminat de lovit. Este aceeasi tehnica, folosita intuitiv de catre Killahead in filmulete. In fine, si pozitia pe deget difera. De exemplu, am citit cum ca Zakk Wylde ar folosi degetul aratator. Presupun ca 'imparte' coarda cu unghia aratatorului, daca asa sta treaba.

 

Cum probabil v-ati dat seama, conteaza si unde atacam coarda - practic unde o 'impartim in doua'. Pozitiile pentru armonice artificiale sunt, evident, aceleasi la toate chitarele care au aceeasi scala si care sunt intonate corect :) Cat de tare se aud... asta tine si de calitatea corzilor si a dozelor - si mai ales, dar mai ales a tehnicii.

 

Matthias 'Ei' Elkundh (cred ca am scris gresit) de la Freak Kitchen foloseste d-astea 'in draci'. Tipul stapaneste foarte bine tehnica si produce o groaza de A.H.-uri controlate (adica gandite dinainte, nu doar ataca coarda si spera sa iasa).

 

Intuitiv???

Cred ca nu stii ce vorbesti. De fapt sunt sigur ca nu stii.

Nu uita, filmuletele sunt pentru incepatori, nu pentru avansati.

De fapt, nu am cantat impreuna cu tine ca sa ai o idee despre mine si tehnica mea dupa 3 filmulete scurte.

Pentru toti ceilalti:

Eu folosesc aceasta tehnica din 1990, asa ca sa va faceti o parere.

Intuitiv......

Edited by cearny
Link to comment
Share on other sites

Sunt de acord cu cearny in legatura cu armonicele. Asa le fac si eu si tot asa am vazut ca le fac si majoritatea chitaristilor.

 

DMC zice ca e o tehnica de baza in rock. Corect, e de baza dar nu e infinit mai usoar ca alternate picking (parere mea) :). Mie cel putin mi-a luat cam 1 luna sa o stapanesc calumea, pana am umblat la doze si nu mai ieseau deloc. Acum le stapanesc :).

 

Am observat ca imi ies mai usor cu o pana mai subtire decat cu una mai groasa.

 

Killahead, asteptam si alte videouri pe next week :)

Link to comment
Share on other sites

Guest DarkMan2004

depinde la greu de doze, ca doar nu canti unplugged la electrica. tehnica e aceeasi, evident, da unele doze preiau harmonicele mai usor, iar altele aproape deloc. incearca sa faci pinch harmonics pe un tele cu single coil si dupa aia pe o chitara cu 2 humbuckere "hot" si ai sa vezi cum si in ce fel depinde. if you know what i mean :)

 

ps. cu corzile chiar nu prea are treaba. numa sa nu fie complet ruginite.

io ti le fac si pe acustica daca vrei :) ...da' nu are acelasi sunet ca' pe electrica sa stii :)

Link to comment
Share on other sites

imi ies a.h. ca lumea, dar (observatii la demonstratia facuta de Killahead)

1. folosesc degetu mare cand ciupesc, nu doar pana

2. imi ies mult mai bine pe doza de neck, nu p aia de bridge (aici nu am inteles io care e doza "din spate" :))

care ar putea fi explicatiile?

Link to comment
Share on other sites

imi ies a.h. ca lumea, dar (observatii la demonstratia facuta de Killahead)

1. folosesc degetu mare cand ciupesc, nu doar pana

2. imi ies mult mai bine pe doza de neck, nu p aia de bridge (aici nu am inteles io care e doza "din spate" :))

care ar putea fi explicatiile?

In mod normal ar trebui sa iasa mai bine pe doza din bridge pentru ca de regula aia are nivelul de iesire mai mare. Explicatii posibile? Poate doza din bridge e prea jos sau poate pur si simplu e prea slaba

Link to comment
Share on other sites

nu vad fisierul atasat.. :)(

sunt io d vina sau asa e la toata lumea? :|

 

rectific: e langa celelalte fisiere, la inceputul topicului. ordine si disciplina! :)

greseala mea..

Edited by Seraph
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Unde este clipul despre care vorbesti?

 

Nu spune nimeni ca e musai sa cantam cu pana, insa pentru a crea un flagiolet, coarda trebuie "impartita"(vorbind din punct de vedere al fizicii), ceea ce inseamna ca in momentul in care ciupesti coarda, trebuie s-o atingi inca o data, or numai ciupind-o nu iese "tipatul" acela.Cantand fara pana, flagioletii artifiali pot fi produsi ciupind coarda cu 2 degete in acelasi timp(mie imi iese), sau, mai complicat de realizat si inutil, chiar cu un singur deget, ciupind-o prima data, iar apoi atingand-o usor cu buricul degetului pentru a realiza acea "impartire" despre care vorbeam mai devreme.

 

Sper sa nu ma insel. :)

 

EDIT:Pentru cei care nu gasesc ultimul clip, http://forums.rgc.ro/index.php?act=Attach&type=post&id=6366

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Unde este clipul despre care vorbesti?

 

Nu spune nimeni ca e musai sa cantam cu pana, insa pentru a crea un flagiolet, coarda trebuie "impartita"(vorbind din punct de vedere al fizicii), ceea ce inseamna ca in momentul in care ciupesti coarda, trebuie s-o atingi inca o data, or numai ciupind-o nu iese "tipatul" acela.Cantand fara pana, flagioletii artifiali pot fi produsi ciupind coarda cu 2 degete in acelasi timp(mie imi iese), sau, mai complicat de realizat si inutil, chiar cu un singur deget, ciupind-o prima data, iar apoi atingand-o usor cu buricul degetului pentru a realiza acea "impartire" despre care vorbeam mai devreme.

 

Sper sa nu ma insel. :)

 

EDIT:Pentru cei care nu gasesc ultimul clip, http://forums.rgc.ro/index.php?act=Attach&type=post&id=6366

 

Nu te inseli, sunt diferite tehnici

Ceea ce conteaza e sa dea roade!

Clipul e la un loc cu celelalte.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Guest Wierdguy

cateva intrebari de incepator... de ce nu ies pe corzile joase(re la mi) a.h. la acusica...?? e o problema ca e acustica sau ca nu sunt io foarte bun la .h.??

am incercat in ultima vreme benduri de mi`am invinetit degetu mijlociu

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

A.H.-uri dealea am intalnit pe o partitura de la Nothing else matters si la partea cu acstica (into-ul) :) oricum nu stiu ce ii aia da nah ... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy

ai auzit cemetary gates de la pantera, nu? dupa ce se termina introul si vin nish acorduri e o parte.

e----------------------

b---------------------- AH

g--------------------------4-----

d--2----------2-1-2-3-2-3-----

a--0-0-0-0-0----------------

e----------------------

E, siul(adik 4) e facut cu artificial harmonic..si de aceea se aude asa de inalt...si cu ajutorul whammyului

Link to comment
Share on other sites

A.H.-uri dealea am intalnit pe o partitura de la Nothing else matters si la partea cu acstica (into-ul) :) oricum nu stiu ce ii aia da nah ... :)

 

La NEM nu sunt "A.H."-uri. (Artificial Harmonics) ci Natural Harmonics...

Cum e cu A.H.-urile explica bine si pe larg Toni...

 

Edit: Mi-a luat-o EPSYLON_CURSE inaine :)

Harmonics.wmv

Edited by TB_TM
Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy

deci, nothing else matters are inceputul..si mai toata melodia pe flajelote, nu?

ehh... e o parte de artificial harmonics: ceva cu 12 pe sol shi si, apoi pe si shi pe mi pe unrma sunt flajelote din nou, nu?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.