www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

De Unde Pot Cumpara?


Guest fLr^

Recommended Posts

În primul rând vreau sã vã salut. Numele meu este Ciubotariu Florin,sunt din oraºul Botosani,am 14 ani,ºi aº dori sã invãț sã cânt la chitarã.Problema este în felul urmãtor,eu nici mãcar nu am chitarã.

Am 200 RON. Vreau sã cumpãr o chitarã acusticã,pentru a începe sã studiez. Vinde cineva o chitarã acusticã pânã in 200 RON? Sau,dacã cineva este în oraº cu mine,sã îmi poatã spunã de unde aº putea sã cumpãr ieftin. Mulțumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

important e sa-ti iei si un acordor, strap-ul nu e atat de important, corzi noi si sa aiba gatul functional fara leziuni, cutia de rezonanta intreaga (sa nu prezinte crapaturi). Si acum preturile (acordor de la 35 lei tenson, 50 korg, etc.), chitara gasesti si la 150 sau 100 second-hand, corzi de la 18 lei d'Adario la EB 30, etc.

No servus si spor la cautat :)

Link to comment
Share on other sites

microfon bun incepe de la 100 lei in sus :) gandeste te rog inainte sa dai o replica nu o fa doar de dragul de a te contrazice

Nu trebuie sa iti iei un acordor(tuner) sunt si pe net, un microfon relativ bun sa ai.

Daca vrei sa o agati de perete cumpara una noua daca nu ia una cantata si cand te duci sa o iei sa iti iei pe un prieten care a mai cantat sau informeazate pe internet ca sunt n carti despre chitari

Link to comment
Share on other sites

microfon bun incepe de la 100 lei in sus :) gandeste te rog inainte sa dai o replica nu o fa doar de dragul de a te contrazice

E vorba de un microfon ce sa il folosesti pentru acordat si nici decum pentru inregistrari de te miri ce calitate. Merge folosit orice microfon ce se poate lega la calculator. Singurul dezavantaj ar fi ca acordorul e portaibl si poti sa il folosesti oriunde iar in varianta a 2a esti dependent de pc.

 

Chitara pana in 200ron gasesti atat de productie autohtona cat si asiatice. Da o fuga pana in Iasi. Sunt cateva magazine de instrumente muzicale acolo si ai de unde alege. La 200ron vei gasi o chitara clasica (corzi de nylon, cutie de rezonanta relativ mica) tocmai buna pentru invatat.

Link to comment
Share on other sites

microfon bun incepe de la 100 lei in sus :) gandeste te rog inainte sa dai o replica nu o fa doar de dragul de a te contrazice

 

Eu foloseam microfonul de la camera web. Prinde pana in 2-3 metri.

Eu zic ca te contrazici singur, ptr ca un tuner digital bun costa ceva bani. Dat fiind faptul ca vrea o chitara pana in 200 de lei nu cred ca vrea sa mai cheltuie si pe tuner.

 

 

 

 

E vorba de un microfon ce sa il folosesti pentru acordat si nici decum pentru inregistrari de te miri ce calitate. Merge folosit orice microfon ce se poate lega la calculator. Singurul dezavantaj ar fi ca acordorul e portaibl si poti sa il folosesti oriunde iar in varianta a 2a esti dependent de pc.

 

Chitara pana in 200ron gasesti atat de productie autohtona cat si asiatice. Da o fuga pana in Iasi. Sunt cateva magazine de instrumente muzicale acolo si ai de unde alege. La 200ron vei gasi o chitara clasica (corzi de nylon, cutie de rezonanta relativ mica) tocmai buna pentru invatat.

 

Cosu stie!

Edited by Blitz423
Link to comment
Share on other sites

Alte pareri? In pm mi s-a spus sa invat din prima cu chitara electrica.Dar mie nu imi place cum suna. Vreau cu chitara acustica.

Link to comment
Share on other sites

Ma omule cauta in magazinele de instrumente muzicale chitarile Guvnor...sunt destul de ieftine incep cam pe la 200 RON si sunt destul de bune.Am vrut sa-mi iau una dar m-am razgandit si miam luat un Fender...totul depinde de cati bani vrei sa cheltuiesti pe chitara.

 

Alte pareri? In pm mi s-a spus sa invat din prima cu chitara electrica.Dar mie nu imi place cum suna. Vreau cu chitara acustica.

Sa incepi cu chitara electrica e cea mai mare prostie...nu ti se va acomoda sunetul(la rece) cu urechea pentru ca la rece chitara electrica nu suna aproape deloc...cumpara-ti mai bine una acustica.

Cat despre acordor...nu-i musai sa dai bani pe un acordor...poti sa-ti descarci un program de acordat si folosesti numai un simplu microfon il pui langa chitara si o acordezi.

Edited by balu
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.