www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Schimbare Potentiometre Hora


Guest Cãtãlin himself

Recommended Posts

Guest Cãtãlin himself

am o baba hora si potentiometrele "este" stricate as vrea sa le inlocuiesc cu potentiometre de 500k se poate?

Link to comment
Share on other sites

Guest Cãtãlin himself

nu ma intereseaza cum suna doar sa sune aa si am uitat sa spun restul aspectelor

momentan are 4 potentiometre de 470 kohm si dozele single coil doua doze

am potentiometre pe care scrie b 500 k trebuie si a sau care e treaba?

Link to comment
Share on other sites

Guest Cãtãlin himself

pe potentiometrele vechi scrie asa:

pe 2 dintre ele scrie 470 kohm 903 3 7 a9

iar pe celelalte 2 scrie 903 3 8 a9

Link to comment
Share on other sites

Guest titus
nu sunt humbucker ci simple , pui ce potmetre vrei de la 100k la 1M

 

Daca pui de tip A adica de tip Linear volumul auzit va creste neliniar si schimbarea de volum va fi brusca.

 

ah...bravo...

 

chestia cu "la doza x pui pot y" este o balarie;

mai importanta este cursa potentiometrului...

adica pt volum este de preferat un pot logaritmic (B), deoarece transferul de la amplitudinea semnalului electric la cel mecanic (presiune sonora) este o functie logaritmica. cu liniar (A) se va modifica brusc volumul, dar capetele de cursa vor fi tot acelesi.

pt corectorul de ton este mai bine sa pui pot liniar (A) ...explicatia: prin analogie cu cea de la volum.

Edited by titus
Link to comment
Share on other sites

Guest titus

poftiti..

post-2089-1240294527_thumb.jpg

 

pe asta am desenat-o pt un coleg de forum, mai demult, care avea componentele de valorile respective..tu pune ce poturi ai, iar cu condensul de la corectorul de ton este mai problematic. aici este vorba de un filtru trece jos a carui frecventa de taiere creste invers proportional cu capacitatea; prin urmare un condens mai mare iti va taia mai mult decat unul mic.

incearca 22n si 47n...astea se folosesc in mod curent.

iar, o treaba pe care o fac in chitari este sa pun la masa un 22p sau pe acolo ca sa-mi elimine componeta rf in cazul in care apare.

 

numai bine si spor la treaba.

Edited by titus
Link to comment
Share on other sites

cel mai bine e sa masori valoarea dozelor...conteaza marimea pot-ului ;p

Eu am bagat un X2N Dimarzio la un potentiometru de 250K si mergea la 1/2 din valoarea ei-nu avea gain,nu prelua distorsiunea,se auzea infect,pe clean mergea ca o distorsiune mai slaba,murdar- (doza merge cu 500K la pot.) deci o modificare tot exista atunci cand ai o valoare mai mica. Bine,astea sunt Hora,dar...asa ca si teorie :)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.