www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare despre Marshall Jackhammer


Guest gnrmarius
 Share

Recommended Posts

Guest gnrmarius

Stie cineva pe unde sunt produse pedalele Marshall Jackhammer???

Si cam ce diferente sunt intre astea si cele produse in State...daca sunt...

Link to comment
Share on other sites

Pe cutia Jackhammer-ului meu scrie: "Designed, engineered & quality controlled by Marshall Amplification...Made under license in China".Dar nu vad cu ce te-ar deranja daca sunt facute in China sau in State.Daca te gandesti la rezistenta, iti spun sigur ca poti sa sari pe ele cat vrei, ca de stricat nu se strica(sunt apoape la fel de rezistente ca Boss-urile, iar pana acum nu am auzit pe cineva sa se planga cum ca i-ar fi crapat ceva)...

Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius

Pe mine nu ma intereseaza cat sunt de solide(nu ma apuc sa dau cu ciocanul in ele) ci daca suna la fel ca unul american(in cazul in care mai produc americanii...)E posibil ca alea din State sa fie mai scumpe?

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu(s-ar putea sa ma insel :) ) pedalele se fabrica in momentul asta doar in China.Nu cred sa existe diferente(daca se fabrica si in SUA) intre pedale, nici de pret, nici din punct de vedere calitativ.Oricum stiu ca in Romania o sa gasesti de vanzare doar modele fabricate in China la 65 d euro la MCMusic.In alta parte nu stiu sa se mai comercializeze...

Link to comment
Share on other sites

Fratilor stati asa! Marshall este un firma englezeasca, Jim Marshall este englez get beget! Nu sau fabricat niciodata in State! Ca pedalele se fac acum numai in China aste e politica lor!

Link to comment
Share on other sites

In sfarsit cineva care pune capat isteriei cu "STATE". Asa e, Marshall NU s-a fabricat niciodata in Stata, va spune cineva care l-a cunoscut pe Jim Marshall insusi.

offtopic:vezi la ce e bun targul de la Frankfurt? :) poti in pretul biletului sa-l cunosti pe Jim Marshall insusi :)

Hai sa facem concurs care dintre noi a avut primul un poster semnat si dedicat de Jim Marshall.Al meu e din 92.Cred ca se baga si Jack in concursu asta :)

Edited by midnight rider
Link to comment
Share on other sites

salut m-am uital a pedala mea , acu ca veni vorba , si nui din China !! e din India (hehe) , pai nui vorba de cat de rezistenta e cutia , ci sa nu aiba zgomot mare astai una din cerinte ( sa nu fasaie ) ca de exempu eu bag compresorul -> marshall jackhammer -> chorus boss doua iesiri una va intra in Korg Pandora tot pe o distorsiune si cu "gait" la maxim alta iesire , cea cu chorus ,in ecou Zoom cele doua win in mixer pe doua canale L si R si din mixer mai bag ceva effect daca trebe ..asta la inregistrare ...pai daca astea toate fasaie nu fac nimica . Ce nu-mi place la Jackhammer-ul meu e ca la semnal mic si distorsiune mica ( din gainul lui) nu suna cum as vrea ..dar la distorsiune mai mare e OK ( dar ell e facut sa imite amplif cu lampa si chiar aceasta chestie nu o prea stie )Eu l-am primit din germania .Din america daca aduci oficial e mai sccump ..drumul plus vama si ajungi la dublu pret , la vama poti saspui ce vrei ca au un nomenclator si platesti ce scrie acolo indiferent cat a costat scula si s-ar putea sa fie facut in mexic.

Link to comment
Share on other sites

Marshall JH1 la fel ca si Statiile (amplificatoarele Marshall) se fabrica in U.K. (fabrica mama) in Korea, sau Indonezia,India(pe statii am vazut). NU SE FABRICA IN USA! (doar daca nu a aparut o fabrica de curand)

E cea mai completa pedala de Dist./Ovd pe care am cantat pana acuma (am probat muuulllte)

Poti canta ori ce gen de muzica vrei.

Merita sa o incercati ca o varianta foarte ieftina a efectelor de Head AMP Marshall pe lampi si foarte reusita.

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Jackhammerul meu e facut in China si e cumparat direct din Germania. Din cate stiu, daca il cumperi din USA sau din Zimbabwe, tot in China sunt facute. Mana de lucru calificata si ieftina RULEZ :) Altfel cum crezi ca ajungeau in magazin la pretul asta ? :)

 

Una peste alta, din punctul meu de vedere e o pedala f. buna si la un pret decent. Stie mai de toate si nu mi s-a parut zgomotoasa. Practic contine 2 pedale, separate: distors si overdrive. Nici mie nu prea imi place cum suna la gain mic, dar eu ies momentan prin scule de kko care nu prea au treaba cu chitara. Chiar as vrea sa vad ce poate printr-un amp bun, dar nu am unde sa o incerc ( o ofer la test :) )

Edited by Axa cu Scame
Link to comment
Share on other sites

Practic contine 2 pedale, separate: distors si overdrive.

Da, intr-adevar contine si distors si overdrive, dar distorsul e aproape inutilizabil(suna mult prea infundat, chiar cu inaltele date la maxim si cu bass-ul scos, dar ar putea fi folosit pentru, sa zicem, un sound mai "vintage" :) ).Overdrive-ul suna foarte bine, posibilitatile de modelare a sound-ului fiind multiple(asta datorita potentiometrelor de contour).Oricum este o pedala foarte buna la un pret relativ scazut...

Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius

Da, intr-adevar contine si distors si overdrive, dar distorsul e aproape inutilizabil(suna mult prea infundat, chiar cu inaltele date la maxim si cu bass-ul scos, dar ar putea fi folosit pentru, sa zicem, un sound mai "vintage" :) ).Overdrive-ul suna foarte bine, posibilitatile de modelare a sound-ului fiind multiple(asta datorita potentiometrelor de contour).Oricum este o pedala foarte buna la un pret relativ scazut...

 

Vrei sa spui ca distorsul e de c***t?Pai eu d-aia voiam sa o iau,pt distors...Esti sigur ca sucks?

Link to comment
Share on other sites

Acum sa nu ma intelegi gresit.Da, distorsul suna cam infundat, insa overdrive-ul se comporta mai mult ca un distors.Pedala are un buton care selecteza modul overdrive sau distors, iar pe modul overdrive suna ca un distors autentic.Poate mai pe seara pun niste mostre audio cu jucaria, ca sa-ti dai seama exact cum suna..

Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius

Acum sa nu ma intelegi gresit.Da, distorsul suna cam infundat, insa overdrive-ul se comporta mai mult ca un distors.Pedala are un buton care selecteza modul overdrive sau distors, iar pe modul overdrive suna ca un distors autentic.Poate mai pe seara pun niste mostre audio cu jucaria, ca sa-ti dai seama exact cum suna..

 

Chiar te rog,sunt interesat de subiect!

Si zi si ampul folosit,ok?

Link to comment
Share on other sites

offtopic:vezi la ce e bun targul de la Frankfurt? :) poti in pretul biletului sa-l cunosti pe Jim Marshall insusi :)

Hai sa facem concurs care dintre noi a avut primul un poster semnat si dedicat de Jim Marshall.Al meu e din 92.Cred ca se baga si Jack in concursu asta :)

Ha, ha, ha!

Da, concursul asta l-ai castigat.

Primul meu poster semnat de Jim Marshall e din 1998. Lucram la o scoala de muzica si am fost acolo in zilele cand publicul nu are acces. Asa am avut ocazia sa stam de vorba mai mult, nu doar sa facem repede o poza si sa-mi dea un autograf. Al doilea e din 2004 si al treilea din 2005. Din pacate insa, nu mai semneaza cu dedicatie. Reguli noi.

In alta ordine de idei, pe tine te-am vazut prima data impreuna cu Compact la Resita in 1989, chiar cu cateva zile inainte de Revolutie. Cantai la clape. Aratai super-cool, ca un metalist adevarat. S-a facut un concurs cu publicul. Intrebarea a fost "cine e vocalistul de la Black Sabbath", raspunsul a fost Tony Martin. Evident, ca fan Sabbath, am stiut. Am castigat un afis cu voi care a fost multi ani la mine in camera pe perete.

Din pacate nu am avut ocazia sa te aud niciodata cantand la chitara, nici cu Transexpres, dar esti foarte renumit.

Sper sa ne intalnim, sa bem o bere sau ce preferi tu.

Rock on!

Edited by Killahead
Link to comment
Share on other sites

Acum sa nu ma intelegi gresit.Da, distorsul suna cam infundat, insa overdrive-ul se comporta mai mult ca un distors.Pedala are un buton care selecteza modul overdrive sau distors, iar pe modul overdrive suna ca un distors autentic.Poate mai pe seara pun niste mostre audio cu jucaria, ca sa-ti dai seama exact cum suna..

 

 

Acum nu vreau sa te contrazic legat de distors da....ajuta mult chitarile ieftine (Reghin si tot ce inseamna sub 300euro) de obicei au un sunet pitigaiat (chitarile) acest distors le da C***E sa zic asa.

Eu folosesc, pentru ca am doze foarte puternice si basate, overdrive si suna foarte bine.

Pe un Squer,Ibanez,chiar si B.C.Rich seria Broz (vorbesc de ieftinaturi) DIst. suna greu tare!

Ce e drept la overdrive merg cu gain la maxim din pedala si la 1/2 gain din statie(Marshall)

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

Aseara am mai facut cateva teste , dar direct intr-un amplif normal "Hi-Fi" , deci din start nu pot scoate mare lucru din pedala. Chitara - un Reghin cu humbuckere Hohner , dozele au output mare si un ton mai "full" . E adevarat, distorsul e innecat in bas dar il poti corecta din setari, mai ales cele 2 butoane FreQ si Contur care sunt foarte sensibile, trebuie cautat sunetul cu rabdare. Asa , fara sa te chinui prea mult, gasesti distorsuri mai "negre" , sa zicem, moderne. Partea de overdrive imi place mai mult, sunetul e mai deschis, si mie mi se pare ca suna ca un distors cand urci la gain mare . Pentru mai multa finete a trebuit sa reduc volumul la chitara cam la 1/2, si voila, AC/DC al the way :)

 

Imi place cum raspunde la volumul chitarii si la cat de tare lovesti corzile, prinde nuantele cand canti mai "stacatto" si cu palm mute (cred ca se numeste "dinamica" ?) . La distorsul procesoarelor mai fara pretentii pe care m-am mai jucat asta ma deranja foarte mult, ca nu raspundeau cum trebuie . De exemplu daca reduceam volumul la doze sunetul se inneca grav.

 

Am sa incerc sa inregistrez ceva demo zilele astea, desi inca nu suna cum vreau, dar sa va faceti o idee.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius

 

Am sa incerc sa inregistrez ceva demo zilele astea, desi inca nu suna cum vreau, dar sa va faceti o idee.

 

:)

 

 

 

Ma intereseaza!

Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius

PS:cam ce credeti ca suna mai misto:un Jackhammer sau un Boss Turbo Dist. DS-2???Are cineva asa ceva???

 

Nu ma pot hotari deloc!

Link to comment
Share on other sites

PS:cam ce credeti ca suna mai misto:un Jackhammer sau un Boss Turbo Dist. DS-2???Are cineva asa ceva???

 

Nu ma pot hotari deloc!

trebe sa le incerci cu chitara ta pe care crezi ca o vei folosi , JackHammer e foarte versatil intre efectele analogice dar , exact pentru ce este facuta reclama adica reproduce "tub overdrive" si , nu poate .Adica de ai nevoie sa canti pe o statie de 100W cu ton ca lumea usor "overdrive"( adica fara disrorsiuni audibile doar a comprimare si fluidizare a tonului sunet ce al ai cu o statie pe lampi data aproape de maximum) la 10W nu merge si inca mananca din attack , la distorsiune sau overdrive la maxim e OK .Dar daca vrei sa ramana caracteristica chitari nu e buna ,nu mai recunosti tonul chitari dupa distorsiune.La overdrive "usor" mai ramane ceva ton de chitara dar pierde stralucire si nu raspunde bine , dinamica proasta.Cu doze fatt hambucker si dat la maxim, gainul suna acceptabil si are armonice care se pot filtra cu EQ parametric foarte bunicel adus in banda de chitara.

Trebe incercat orice..chit+effect+statie de chitara+difuzor ptr chitara impreuna.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.