www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Accesul La Ultimile Spatzii


Guest Johnny I
 Share

Recommended Posts

Guest Johnny I

salve! la ce forma de chitara se ajunge cel mai usor la ultimile spatzii? din ce am incercat io pana acum, forma de strat nu prea faciliteaza acest acces

Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar la Flying V ai acces mai usor la ultimele taste, dar nu vad de ce nu ai avea un acces la fel de bun si la o chitara cu forma de superstrat (Ibanez, Jackson etc.)... :)

Link to comment
Share on other sites

Flying V's :) Nu gumesc :)

Si Randy Rhoads B). Chiar cantam acum cateva ore pe un Randy si am ramas un pic surprins cat de usor ajungeam la ultimele taste :). As zice ca si la un strat cu 21 de taste se ajunge destul de usor... fata de un Ibanez cu 24 :(.

PS: Balauru' are o chitara cu 26 sau 27 de taste. Un Hamer portocaliu. Apare in clipul de la Tari ca muntii.

Edited by hihi
Link to comment
Share on other sites

Nu ar trebui uitate nici modelele N de la Washburn.

 

Shreder stie el ce zice. Accesul la ultimele taste e conditionat de imbinarea grif corp. La Washburn N4 este prezenta o imbinare especiala numita " Stephens extended cutaway " (dupa numele unui lutier ce a lucrat intr-o vreme la washburn).

Link to comment
Share on other sites

:) Poate putin pe langa subiect, dar imi aduc aminte cu ceva ani in urma am modificat o chitara acustica Hora de-aia 3/4 , pentru a ajunge la ultimle taste :) Am taiat frumos la traforaj coltul ala si am inversat bucata rezultata, din convex in concav. Cutia nu si-a pierdut rezonanta, dar am foat total dezamagit ca notele mai sus de 12-14 falsau ingrozitor :) Am facut-o cadou unui vecin :(
Link to comment
Share on other sites

Ai mare dreptate, este foarte usor accesul si la Flying V (dar parerea mea e ca este o chitara incomoda din alte puncte de vedere) precum si SG! (asta vorbind doar de electricele "clasice"). :)

FV si Randy sunt super comode in picioare ca te sprijini cu mana dreapta de coada :). Pe cand atunci cand stai jos.. uf.. foarte incononfortabile :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.