www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cablu De ....pamantere?.... Si Modalitati De A Scapa De Background Noise


ciuci
 Share

Recommended Posts

pozele spun totul:

 

post-859-1139137957_thumb.jpg post-859-1139138035_thumb.jpg

post-859-1139138077_thumb.jpg post-859-1139138108_thumb.jpg

 

ma lamureste si pe mine cineva ce e cu cablul ala verde??... apropo... cand pun mana pe bridge sau corzi sau orice alta componenta metalica care are legatura cu bridgeul, noiseul de fundal scade drastic.... asta ce inseamna? ... si daca mai aveti ceva idei cum pot sa scap de zgomotul de fundal va rog sa imi ziceti! (nu imi ziceti sa sting monituru, ca am monitor lcd!)

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

da, cablul verde este un cablu de masa. ca sa scapi de zgomot trebuie sa legi o masa comuna, adik toate mesele de la doze, bridge, potentziometre sa fie lipite in acelasi loc, si anume pe carcasa pot-ului de volum. de acolo pleaca un fir catre masa mufei. teoretic, dak nu ai uitat sa legi nici o masa la pot-ul de vol di dak iti ecranezi chitara( pe capacul de la cablaraie lipesti o foaie de staniol care sa il acolere, si acea fiaie o legi la randul ei la masa pot-ului de volum. sper ca am fost destul de clar, dak mai e ceva de lamurit, intrebi

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei_T

Cablul verde leaga corzile si bridge-ul la masa. Daca cablul verde ar lipsi sau ar fi intrerupt ai avea zgomot de fond chiar daca pui mana pe corzi. Din ce ai spus tu se pare ca cablul nu e intrerupt.

 

Ca sa scapi de zgomotul care apare cand iei mana de pe corzi trebuie sa bagi AMPLIFICATORUL (eventual calculatorul) intr-o priza impamantata.

 

Succes :)

Link to comment
Share on other sites

Atunci cand pui mana pe corzi corpul tau devine masa.

 

Atunci cand pui mana pe corzi , chitara iti lega propriul corp la masa , NU tu devii masa chitarii ...

Era un link cu un articol pe'aici, in care era explicata chesti asta

 

 

Later : uite : http://www.guitarnuts.com/technical/noisebucket.php

Link to comment
Share on other sites

In multe case/apartamente nu exista prize impamantate, caz in care legi carcasa computerului/statiei cu un fir la teava de calorifer, care sigur are impamantare buna ( daca nu e cu PexAl) . Atentie, tevile de gaze nu au impamantare foarte buna, pentru ca in pamant sunt de obicei izolate cu smoala si au mai bagat si astia tevi noi de plastic :):)

 

O alta solutie pentru cei care stau la casa e sa infiga in curte cu barosul macar un metru de teava/fier beton cu cu un fir care sa faca contact bine pe ea. Eu impamantam pe vremuri telefonul pe stalpul de la poarta :)

Link to comment
Share on other sites

Guest lautaru'

In multe case/apartamente nu exista prize impamantate, caz in care legi carcasa computerului/statiei cu un fir la teava de calorifer, care sigur are impamantare buna ( daca nu e cu PexAl) . Atentie, tevile de gaze nu au impamantare foarte buna, pentru ca in pamant sunt de obicei izolate cu smoala si au mai bagat si astia tevi noi de plastic :):)

 

O alta solutie pentru cei care stau la casa e sa infiga in curte cu barosul macar un metru de teava/fier beton cu cu un fir care sa faca contact bine pe ea. Eu impamantam pe vremuri telefonul pe stalpul de la poarta :)

de exemplu eu cind cint la o nunta la tara, am o bara de cupru pe care o car dupa mine. O bat in pamint vreo 50 cm si de ea am un fir legat pe care-l conectez la masa de la amplificare. in felul asta scap prea lejer de brum si alte zgomote.

Link to comment
Share on other sites

Guest lautaru'

big offtopic : aia din avataru tau e o bala'daia ruseasca ?

big big off off topic

vektore,

e o scula lucrata de mine. doar griffu si dozele sint de la o scula bulgareasca IOLANA-nici nu stiu daca se scrie asa sau nu- cel putin asa mi-a ziz tipu' de la care le-am luat, parca prin 1992...

 

ideea e ca da bine la sunet si m-am folosit o bucata de vreme de "guitara" asta. e extrem de usoara

Edited by lautaru'
Link to comment
Share on other sites

big offtopic : aia din avataru tau e o bala'daia ruseasca ?

 

Hop si iepuru'

 

Am stat 3 ani cu rusi si stiu! (Cosu, vorbeam de generalizare alaltaieri, check this: toti romanii sunt in viziunea lor rromi)

 

BALALAIKA se numeste ea

 

E voie sa scriu cuvantul TIGAN?

Aici la Nemtia daca spui asta esti un rasist si te condamna toti.

Cum se schimba vremurile...

 

Se poate sa ma-nsel, dar mie mi se pare ca am un talent innascut pentru off-topic-uri.

Edited by Killahead
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.