www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ghitari Headless


denis_symbiotic
 Share

Recommended Posts

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ati facut parghii la fizica, nu? Tineti una in mana si va dati seama ce si cum.

Exact asta i-am zis si eu acum cateva minute. Desi nu cred ca e cazul la Steinberger-urile de la inceputul topicului - mi s-au parut putin bottom-heavy], sunt multe chitari care ar beneficia de un tratament asemanator[ergonomic, daca estetic nu], in special cele cu centrul de greutate mai "jos". Cel mai bun exemplu sunt Flying V-urile clasice.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
oops, hai ca mi-am adus aminte, la un moment dat a cintat si a lu' Van Halen pe un Steinberger (cred ca era doar de fite, totusi, desi daca era un instrument naspa, e clar ca nu iesea pe scena cu el.,..... acuma , come to think of it, ala cinta si pe o chitara facuta din lemn de gard si tot da lectii, asa ca I don't know :) )

 

Din cate stiu a si inregistrat vreo 2 piese folosind chitara de mai sus (gratie trans-trem ului).

 

Ma rog... Imi cer scuze ca dezgrop un thread atat de vechi, dar chiar ma bate gandul sa iau asa ceva pentru "calatorii". Acum, am vazut ca in europa nu prea se gaseste asa ceva - de unde si intrebarea: sunt hohner comparabile din punct de vedere calitativ?

 

Si numarul doi, exista vreo chitara in acest gen cu scala de 24,75 - 25 inch? Eu acum cant pe un SG si mi s-ar parea "ciudat" sa revin la scala de 25,5 doar pe chitara "traveler".

 

In afara de cele de mai sus, am auzit doar lucruri bune despre chitarele Steinberger (intr-adevar arata ca un picior/mana amputata, dar asta e - trecem noi si peste asta).

 

Toate bune!

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu a si inregistrat vreo 2 piese folosind chitara de mai sus (gratie trans-trem ului).

 

Ma rog... Imi cer scuze ca dezgrop un thread atat de vechi, dar chiar ma bate gandul sa iau asa ceva pentru "calatorii". Acum, am vazut ca in europa nu prea se gaseste asa ceva - de unde si intrebarea: sunt hohner comparabile din punct de vedere calitativ?

 

Si numarul doi, exista vreo chitara in acest gen cu scala de 24,75 - 25 inch? Eu acum cant pe un SG si mi s-ar parea "ciudat" sa revin la scala de 25,5 doar pe chitara "traveler".

 

In afara de cele de mai sus, am auzit doar lucruri bune despre chitarele Steinberger (intr-adevar arata ca un picior/mana amputata, dar asta e - trecem noi si peste asta).

 

Toate bune!

bravo... inca un pic si trecea un an de la ultimu post...bine k ai venit uh si ai redeschis topicul :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.