www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fanclub Ibanez


bolly
 Share

Recommended Posts

ma bag si io cu un grg170gx.chiar daca e din seria GIO, suna foarte misto..imi place, desi cred ca ii schimb doza de bridge cu un full shred sau cu un screaming demon luna asta...revin mai incolo cu ceva poze.

 

Cheers!

Link to comment
Share on other sites

Guest eXtr3m3
ma bag si io cu un grg170gx.chiar daca e din seria GIO, suna foarte misto..imi place, desi cred ca ii schimb doza de bridge cu un full shred sau cu un screaming demon luna asta...revin mai incolo cu ceva poze.

 

Cheers!

S-o canti sanatos frate! :)

Sa scrii un review despre doza(oricare din ele o cumperi) te rog.Sunt interesat de asa ceva in special de cea Full Shred. :)

Link to comment
Share on other sites

Schimba'i dozele si'ti garantez ca vei fi si mai multumit. :)

 

 

Stiu... chiar asta vreau sa fac, dar momentan nu am destui bani. Vreau sa-i pun dimarzio evolution.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cum o sa sune cu Evolution, dar stiu sigur ca suna bine cu PAF Pro, a avut un prieten una cu PAF Pro si suna super bine pentru tonuri gen Satriani. Cu Evolution va suna sigur mai agresiv, fata de PAF Pro Evo-urile au nivel de iesire mai mare si mai multa definitie pe basi si inalte, PAF-urile suna mult mai pe medii.

Link to comment
Share on other sites

Merge si D-Sonic cum am eu pe S470. Am ales doza asta fiink sunt in Drop C si cautam un sunet agresiv. Anyway omu e fan Steve Vai, deci se rezuma la intrebarea Dimarzio Evo sau Dimarzio Evo 2 :)

On topic, o poza de la sala, gotta love that sexy S body :)

post-6619-1235131405_thumb.jpg

 

 

Mersi pt lamuriri :)

Link to comment
Share on other sites

te rog eu mult ca sa nu mor prost... poti sa imi spui si mie de ce ti-ai pus corzile in felul asta, si anume cu bilutele pe chei in loc sa le tai cum tre? :)

Link to comment
Share on other sites

te rog eu mult ca sa nu mor prost... poti sa imi spui si mie de ce ti-ai pus corzile in felul asta, si anume cu bilutele pe chei in loc sa le tai cum tre? :)

pentru ca e mult mai simplu sa faci asta,decat sa tai capatul corzilor care oricum nu ar intra in lacasul unde bag coarda in floyd :)

Link to comment
Share on other sites

Eu am vazut prima oara "trucul" asta pe un poster cu Steve Vai si Joe Satriani.

 

Mai bine e sa se lase "biluta" pe coarda.

Coarda se "aseaza" mai bine pe tamburul cheii si se acordeaza mai repede. Si asa e bataie de cap la acordajul unei chitare cu floatig bridge. Pentru a face operatia si mai simpla, sfatul meu e sa se schimbe corzile vechi cu altele noi, una cate una. Adica ai chitara acordata cu setul vechi, dai jos E6 si pui altul nou pe care-l aduci la intonatia corecta. Si asa mai departe. Iar pe tambur sa nu fie mai mult de doua spire (deci taiati coarda cam cat sa ramana 3cm de la locul unde urmeaza sa fie stransa in menghina de la bridge).

Link to comment
Share on other sites

Deci "my baby", un Ibanez RG 7620, 1998 manufactured. Cea mai tare chitara cu 7 corzi existenta. Schecter-ul cu 7 corzi pare pe langa ea pistol cu apa. Momentan am pe drum un set de EMG 707's deci chitara in o saptamana va suna direct de "acolo".

 

Doze Dimarzio Blaze 7 actual pe ea, chitara este modelul venit direct din JPM-ul lui Petrucci. Este ultima serie de 7 strings fabricata in Japonia de Team J Craft. Este cu mult peste 7 strings-urile de dupa anul 2000, care au inceput sa fie facute in Coreea sau China.

 

Metalul este la prea mare inaltime cantat pe ea, nu se compara cu o chitara cu 6 corzi in acordaj de si, are un low end suparat si cald.

Este cu mult prea mult peste seria Apex sau S, cu dozele EMG da lectii si chitarilor din seria K7. Am cantat in strainatate pe un RG 7620 cu EMG si am ramas masca......Dream Theater meets Steve Vai.

 

Va necesita ceva munca doarece EMG-urile sunt ceva mai mari decat Dimarzio si vor trebui largite in chitara locurile dozelor. In curand va avea si o noua culoare "Royal Blue" so stay tuned....in cateva saptamani revin cu poze noi. In rest flawless.....cine stie ce inseamna 7 strings-urile de la Ibanez dinainte de 2000 poate sa aprecieze.

 

Ma bucur pentru tine, intr-adevar RG 7620 a fost model reusit, insa (nu vreau sa-ti diminuez elanul) ai scris numai tampenii. Probabil ca atributele date de tine acestei chitare nu au fost inventate de tine, le-ai auzit de la unii/altii. Nu au legatura cu realitatea.

 

Pe scurt, doar din 2004 a inceput sa apara scris pe chitarele Ibanez fabricate in Japonia, "Team J. Craft".

In prezent seria RG 7620 este denumita RG 1527 si diferente sunt urmatoarele: RG1527 nu vine echipata cu DiMarzio iar sistemul tremolo Lo-Pro Edge (cum ai pe 7620) a fost inlocuit cu succes de noul Edge Pro care are o nota (intreaga , he he) in plus la sustain. 1527 e facuta chiar de Team J. Craft si nota superioara peste 7620,acest 1527 are griful Prestige.

Despre doze, daca dozele de pe chitara ta sunt cele din fabrica, te asigur ca nu sunt Blaze. Sunt DiMarzio, insa facute special pentru Ibanez.

Nu exista DiMarzio Blaze 7 ! Exista Blaze II(actual) sau Blaze (inainte de 1995)

Dozele Blaze II set (neck/middle/bridge) echipeaza modelul Universe (UV777PBK). Model de chitara demn de ce ai scris tu acolo, fara modificari aduse...adica fara EMG uri si mai stiu eu ce.

 

Deci, nu e ultima serie de 7-string fabricata de Ibanez in Japonia iar JPM-ul lui Petrucci deriva din 7620 si nu invers. Intai a fost RG620 si RG7620. Din ele au "plecat" modele cu 6 si 7 corzi ale lui John (7 corzi pe finalul colaborarii lui JP cu Ibanez, adica 1997 - 1998). Prin '93 Petrucci aparea intr-un videoclip la piesa "Lie" cu un Universe. Universe a folosit si la imprimarea pieselor ce necesitau 7 corzi pe albumul Awake precum si pe piesa "Change of Seasons"

 

K7 este un model cu anumite caracteristici superioare lui RG7620. Corp de mahon si un grif superb care are si dot-urile de pe marginea grifului , fosforescente. Am avut un K7 si mi-a placut tot la el , mai putin dozele (PAF 7) care sunt prea moi pentru ce vreau eu. Initial, inainte ca DiMarzio sa inventeze seria PAF 7 , chitarele K7 veneau echipate si la neck si la bridge cu DiMarzio Blaze II varianta de neck. Care suna oricum mai "nervos".

 

Sfatul meu, daca nu este prea tarziu, nu "sapa" in chitara sa pui EMG-uri. Cauta sa pui DiMarzio D-Sonic7 la bridge si DiMarzio Air Norton7 la neck. Nu strici nici chitara si va suna peste asteptrile tale cele mai fanteziste.

 

Sa-ti stapanesti sanatos, chitara!

Edited by gramsteen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am vazut prima oara "trucul" asta pe un poster cu Steve Vai si Joe Satriani.

 

Mai bine e sa se lase "biluta" pe coarda.

Coarda se "aseaza" mai bine pe tamburul cheii si se acordeaza mai repede. Si asa e bataie de cap la acordajul unei chitare cu floatig bridge. Pentru a face operatia si mai simpla, sfatul meu e sa se schimbe corzile vechi cu altele noi, una cate una. Adica ai chitara acordata cu setul vechi, dai jos E6 si pui altul nou pe care-l aduci la intonatia corecta. Si asa mai departe. Iar pe tambur sa nu fie mai mult de doua spire (deci taiati coarda cam cat sa ramana 3cm de la locul unde urmeaza sa fie stransa in menghina de la bridge).

 

 

 

:D Mersi frumos... mie unul mi se parea putin aiurea si de asta am intrebat :)

 

 

 

Si as mai avea o intrebare... Cum as putea sa ajung si eu sa fac niste ore de chitara cu tine? :D

Pana la urma cred ca devin insuportabil de insistent :D, dar chiar as vrea  :):)

Edited by Kappa
Link to comment
Share on other sites

Salut,dupa modelul colegului care a deschis un topic despre takamine,deschid si eu unul despre ibanez :) .Asa ca cine are chitare ibanez de orice fel sunt bineveniti sa scrie cate ceva :) .

Eu unul am un Ibanez V72ece electro-acustic de care sunt extrem de multumit :)

post-9188-1235822160_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Salut,dupa modelul colegului care a deschis un topic despre takamine,deschid si eu unul despre ibanez :) .Asa ca cine are chitare ibanez de orice fel sunt bineveniti sa scrie cate ceva :) .

Eu unul am un Ibanez V72ece electro-acustic de care sunt extrem de multumit :)

 

Ar fi fost bine daca ai fi remarcat chestia asta

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.