www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Am Nevoie De Ajutor - Setup Chitara


Tase
 Share

Recommended Posts

Salutare, Gabi ma numesc si sunt din Bucuresti. Mi-am cumparat de curand o chitara acustica Ibanez PF60-SE, chitara suna bine dar am fret buzz pe coarda E A si D in cateva pozitii (primele 4) si nu vreau sa umblu eu la truss rod sau calus pentru ca nu ma pricep. Am dat 700 lei pe chitara (destul de mult pentru bugetul meu) si nu imi permit sa mai dau inca 1-2 la un lutier sa imi faca un setup, asa ca apelez la cineva de pe forum care vrea sa ajute un incepator, sa imi faca un setup la chitara asta ( action, fret buzz, intonatie, poate sa se uite putin si la electrica daca tot e acolo :) ), sa invat sa fac si eu unul, si sa imi dea cateva sfaturi daca e nevoie. Bani dupa cum am spus nu prea am, in schimb am bere/suc/cafea etc si multe multumiri :), deci daca nu aveti treaba sau va plictisiti pe acasa... help a noob.

Va rog sa nu ma considerati lenes sau zgarcit, dar nu prea ma pricep la partea tehnica a chitarei si nu vreau sa risc sa o stric, si nici nu dispun de multi bani.

 

Daca exista vreun "suflet nobil" lasa-ti PM sau contactati-ma pe YM: tase_rosu@yahoo.com

 

Thanks, G.

 

 

PS: Daca e cazul, pot sa vin eu la dumneavoastra. :)

Edited by Tase
Link to comment
Share on other sites

La chitara acustica nu poti seta action-ul decat umbland la truss rod, sau eventual sa scoti pragul pe care stau corzile in partea din spate, ala alb, si sa bagi o bucata de plastic sub pt a mai inalta putin distanta(eu am folosit o bucata de plastin de la o carcasa de cd :) ).Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca ar fi trebuit sa-ti faca setarea(sau sa fie setata deja) vanzatorul....nu mi se pare deloc logic sa aiba fretbuzz din start...lol.(ii ca si cum eu as cumpara un pc,dar care sa fie plin de praf si ar trebui sa-l curatz pt a nu se incinge prea tare) ,cineva tot o sa te ajute sau ai putea sa o faci chiar tu. Sper sa te ajute video-ul asta.

 

Link to comment
Share on other sites

pai...teoretic as putea sa fac si eu chestia aia dar speram sa ma ajute cineva care a mai facuto, macar prima data sa vada ochiul meu cum se face :). Faza e ca chitara cand am cumparat-o nu avea fret buzz cu corzile stock, dar am cumparat odata cu ea si un set de corzi noi GHS Vintage aceiasi marime si cand le-am pus a aparut fret buzzul. Credeti ca e din cauza truss-rodului avand in vedere ca am buzz doar pe primele taste ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.