www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitarele Epiphone Les Paul!da Ori Ba?


hippiehop
 Share

Recommended Posts

ca tot ma aflu in pragul unei noi achizitii trebuie sa adresez o intrebare comunitatii,in special celor carora le-a trecut prin mana vreodata o chitara epiphone sau,si mai bine,se afla deja in posesia uneia!este simplu,tot ce stiti despre aceste chitare(model les paul in special),este binevenit aici,pt a ma ajuta sa imi fac o parere cat mai clara asupra acestor instrumente.ce este de dezbatut?absolut tot:despre anul si tara de productie chitarelor epiphone cele mai reusite,electronica lor,lemnaria,finishul,cantatul la ele si,iarasi fff ajutator,informatii despre noile instrumente Epiphone produse in fabrica din china de anul trecut incoace!multumesc toturor celor care vor inclina atentia si acestui topic,mai ales ca multi dintre cei care se afla in drumul catre un eventual gibson se opresc si pe la epiphone!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Salut, am avut una bucata Epihone Les Paul Standard made in Korea cherryburst, foarte buna chitara si foarte faina, suna foarte bine, finisaje foarte bune, singura problema la ea era ca avea grifu mai gros, nu-mi pica mie in palma bine, in rest, de nota 10, am mai avut si o acustica Epi made in Japan din 1978 exagerat de buna si aia, dar la fel grifu prea gros, nu-mi pica deloc bine in mana, la fel chitara de nota 10, acum am 2 Fender si un Epi hollowbody, asta are grifu mai subtzire si-mi vine perfect in mana, suna spectaculos de bine pentru banii care ii face, Epiphone in opinia mea este firma de instrumente cu cel mai bun raport pretz/calitate. De cele facut in China nu stiu nimic, nu am incercat nici una, dar daca ai ocazia, incearca nu cumpara doar pe baza cel;or spuse de unu si de altu, itzi recomand sa cumperi macar una made in Korea ca Japan sigur nu o sa prea prinzi, vezi ca sunt si pe RGC niste baietzi care mai au la vanzare, nu ii cunosc personal dar potzi sa iei legatura cu ei si sa te duci sa incerci chitarile, bafta. :)

PS: daca ai bani potzi sa-tzi cumperi Gibson, dar cu putzin noroc potzi sa prinzi un Epiphone care sa sune la fel de bine ca un Gibson Studio, dar la un pretz mult mai mic.

Edited by robertimis
Link to comment
Share on other sites

Pe scurt merita sa te duci intr-un magazin unde au cat mai multe chitari Epiphone pe stoc si sa incerci cat mai multe din cate au acolo. O iei pe cea care iti place mai mult cum suna, este construita si finisata. Eu asa as face, am vazut Epi Les Paul Classic chinezesc care dupa un upgrade la doze (59 in neck si Pearly Gates in bridge) suna mai bine ca un Gibson Studio pe care tocmai il vanduse acelasi amic. Chitarile au fost probat4e in aceleasi conditii si concluziile au fost urmatoarele: Epi suna mai gras si avea sustain mai bun, Studioul suna mai clar pe clean, in schimb pe drive suna mai murdar si mult mai subtire. Pana la urma e chestie mare de bafta, mie Epiphonul amicului meu mi se pare extrem de reusit pentru pretul lui, la fel cum si Studioul acela nu prea m-a impresionat, as spune ca de fapt mi s-a parut o chitara cel mult medie.

Link to comment
Share on other sites

Pai da, dar omul vrea sa cumpere probabil. Degeaba o incearca pe a mea si ii place si isi comanda una de la Thomann sa zicem si primeste cu totul alta chitara decat ce a probat. Am vazut diferente mari de calitate si sunet la Epiphone intre exemplare din acelasi model. Unele sunau bine, altele nu prea, asta ca sa nu o spun intr-un alt mod...

Link to comment
Share on other sites

kapak zice bine ce zice!eu sunt deopotriva adeptul declarat al probatului inainte de cumparare,mai ales cand este vb despre o chitara,unde sunt extraordinar de multi factori care ar putea sa nu convina!insa chitarele epiphone nu se mai gasesc pe la noi si sunt nevoit sa adopt clasica comanda online!este nerecomandat,dar nu am ce face,ma bizui pe "30 days money back guarantee" in caz de "doamne fereste!".de aceea apelez la voi,dragi prieteni chitaristi,sa elucidam misterul chitarelor epiphone, care se pare ca sunt o optiune buna din ce am vazut pana acum.rugamintea mea este sa fiti niste critici infiorator de sadici si sa spuneti ce nu va convine la aceste chitare cu tarie si fara frica ,incat sa plec plangand de la calulator!numai asa ma puteti sa ma ajutati pe mine si pe ceilalti ca mine sa ne dam seama mai ales de downside-urile care ar ridica probleme la viitoarele achizitii!multumesc si....sa continuam!!! :)

 

Pai da, dar omul vrea sa cumpere probabil. Degeaba o incearca pe a mea si ii place si isi comanda una de la Thomann sa zicem si primeste cu totul alta chitara decat ce a probat. Am vazut diferente mari de calitate si sunet la Epiphone intre exemplare din acelasi model. Unele sunau bine, altele nu prea, asta ca sa nu o spun intr-un alt mod...

 

true... :)

Link to comment
Share on other sites

eu personal daca ar trebui sa imi iau din nou un epi si as avea bani cash, mi-as lua un lp standard plus second hand sau un model g400 mai rasarit... pana la urma mi-am asumat un risc cam mare cand am luat sg-ul meu de pe thomann.. nu stiam de ce dau pana am deschis cutia, din fericire nu am avut parte de ceva naspa, totu functioneaza cam cum trebuie. dar pana la urma nu e atat de scump incat sa fie in zona aia "lasa frate dai un ban da stii ca face" :) desi si atunci poti sa te trezesti cu surprize neplacute.

 

asa iti recomand in cazu de fata.. iti iei unu second hand, si toate detaliile le iei de pe net si de la detinator(inclusiv demo-uri) si asa iti dai seama la ce sa te astepti.. dar atata timp cat nu prea exista epi-uri pe aici noi(sunt putine si f scumpe) si vrei sa incerci inainte sa cumperi ori iti iei un "les paul" de la Dean(guitar shop) ori un model mai ieftin de la PRS(mc music)

 

sau iti iei un fender mexican strat hss si ai rezolvat tot :)

Link to comment
Share on other sites

daca stie cineva despre vre-un epiphone les paul custom ebony(sa zicem!),nou,facut altundeva in afara de china sa zica!eu am sunat la thomann si am vb personal cu baiatul de la chitare si nu are,in marea britanie s-a interesat un prieten de-al meu si dupa ce a dat mai multe telefoane a primit acelasi rezultat(nici unul din modelele les paul de la epiphone noi nu este facut altundeva decat in china),iar in romania se pare ca este clara treaba!

de ce les paul?pt ca vreau sunetul sa aiba "corp",sa atarne de greutate fiecare nota!

mai are cineva epiphone si vrea sa impartaseasca experienta si cu noi????

Link to comment
Share on other sites

daca stie cineva despre vre-un epiphone les paul custom ebony(sa zicem!),nou,facut altundeva in afara de china sa zica!eu am sunat la thomann si am vb personal cu baiatul de la chitare si nu are,in marea britanie s-a interesat un prieten de-al meu si dupa ce a dat mai multe telefoane a primit acelasi rezultat(nici unul din modelele les paul de la epiphone noi nu este facut altundeva decat in china),iar in romania se pare ca este clara treaba!

de ce les paul?pt ca vreau sunetul sa aiba "corp",sa atarne de greutate fiecare nota!

mai are cineva epiphone si vrea sa impartaseasca experienta si cu noi????

les paul custom-uri (noi) am vazut la music e store in bucuresti, in spatele lu muzica acum ceva timp(3 luni cam asa) nu stiu daca le mai au acolo dar erau ceva mai scumpe decat alea de pe thomann.

 

ideea e ca nu sunt sigur, nu am intrebat de ele da ar fi o sansa sa fie maretele les paul customuri facute in korea/japonia/cehia? (intrebare pt cei mai experimentati dintre noi)

 

oricum poti sa te uiti pe ele la serial number, il notezi si gasesti un calculator cu internet prin apropiere. te duci aici http://www.guitardaterproject.org/epiphone.aspx si vezi sigur in ce an sunt facute(cred ca si ziua si luna) si mai ales, unde au fost fabricate..

Link to comment
Share on other sites

mij (made in japan) nu sunt sigur alea. mij a devenit deja un brand care se vinde tot mai scump.

epi mij sunt rare. in romania nu cred ca mai este alta decat cea pe care am avut-o eu din seria elite, cu headstock in forma gibson. astea sunt cele mai rare si mai cautate de la epiphone si sunt foarte ok. din seria elitist sunt cateva exemplare in tara. sunt ok, dar ca pret sunt in zona gibson studio. si nu se mai produc. pretul mare la acestea este si nu este justificat...cred ca au long neck tenon ca si cele din seria elite, insa sunt finisate cu polyuretan spre deosebire de elite care sunt finisate ca si gibson.

cauta daca poti un lp mai vechi, second. alea pana prin 2004 sau asa ceva sunt facute in korea si sunt mai ok decat astea china care sincer nici nu cred ca mai sunt din lemn masiv, si au si alder prin ele, nu numai "mahon" si maple.

sunt chitari ok, nu neaparat "the shit" dar onorabile avand in vedere cat dai pe ele si ce poti scoate din ele daca le schimbi dozele.

din romania NU as lua fara sa incerc. din alta tara civilizata, poate.

si nu da banii pe culori. ia-ti negru ca e cea mai ieftin si e acelasi lucru cu cea mai sunburst plus, mai ales ca nu au decat o "poza" pe post de top, nu o bucata sanatoasa ca japan sau gibson.

Link to comment
Share on other sites

Intrebarea este: esti calat pe Epiphone? In functie de suma pe care esti

dispus s-o investesti, exista si alte variante. In plaja 400-1000 EUR.

 

Si acum ontopic: dupa umila mea parere, nu merita sa iei Epiphone decit

dintre cele MIJ sau cele facute in Europa. Am vazut si un model ca cel

pe care l-a avut red, precum si doua modele Elitist, asa cum a avut

barbarossa. Intre timp mi-au mai trecut prin fata ochilor si niste modele

koreene si chinezesti care, desi bunute, nu s-au comparat cu celelalte.

Repet, depinde de citi bani esti dispus sa dai. Din pacate, nu stiu sa-ti

spun care e diferenta de calitate dintre doua modele produse in China.

Insa iti pot spune cu certitudine ca exista alternative mai bune pentru

Epiphoanele chinezesti, in aceiasi bani.

 

 

hehe, al meu era elite, nu elitist! mare diferenta

:)

btw, tokai-ul lui dudu e o alternativa buna

Link to comment
Share on other sites

pai este ok de stiut de la cine si ce pot cumpara,desi nu vroiam sa aflu asta aici,fiind si eu destul de familiarizat cu structura site-ului :)!ideea este sa pot afla ce probleme apar mai frecvent la chitarele epiphone;poate exista un capitol la care cei de la epiphone stau mai prost(in afara de controlul calitatii :) ),ca sa stiu unde sa ma uit prima data cand o sa cumpar!

am tot citit pe forumurile de afara si parca astia nu sunt asa de ingroziti de made in china cum se pare ca suntem noi!oare nu am facut o alergie sau un blocaj mintal in legatura cu tot ceea ce este produs in china,dupa invazia de chinezisme de dupa 90 incoace cand pe toate drumurile se afla tot soiul de nimicuri si de kitsch-uri si de inulilitati colorate frumos facute de chinezii care nu mai aveau efectiv unde sa le vanda si le vindeau la noi?aaaa...stai,de fapt,asta se intampla as we discuss this!un prieten imi spunea sa nu mai incerc sa aflu,"ABSOLUT orice este facut in china!".este doar o paranoia a noastra ca tot ce vine din china este kitschos sau exista si lucruri bune??si daca exista lucruri bune,se numara si chitarele printre ele? oare putem darama mitul kitsch-lui chinezesc cand este vb despre chitarele epiphone?sau este prea puternica repulsia fata de invazia chinezismelor incat nu putem trece peste ea?stim cu totii ca aveti cel putin un articol legat de muzica in mod direct produs in china!

nu cumpar nici o chitara prin acest topic,acest topic se vrea o dezbatere a calitatii unor produse de interes direct acestei comunitati,cunosc si tokaiul lui dudu de la sectiunea vanzari ca si multe alte variante interesante,aici vreau sa aflu strict problemele sau avantajele chitarelor companiei epiphone,care se pare ca nu mai produce chitare decat in fabrica lor din china.are cineva?a auzit cineva?are cineva vre-un prieten care a auzit de altul ca s-ar putea sa aiba sor-sa unui fost coleg de camera de facultate un amic care s-a intalnit in tren cu unul care a vazut intr-o revista un articol despre o gagica misto si nerelevanta dar isi aminteste ca prin ceata ca parca a auzit pe cineva spunand despre un tip care avea o chitara epiphone chiar din asta facuta in china si ca este asa si pe dincolo si ca parca isi face banii si parca iti poti face treaba f bine cu ea sau NU!macar atat daca nu mai mult ar fi foarte de folos!multumesc celor care au dezbatut pana acum si inca sunt in sete de cunoastere!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Asta cam de cand nu s-au prea mai gasit Epiphone prin Romania, sa fie o coincidenta?

l-am intrebat prin pm daca ar putea sa imi aduca un epi special 2 in octombrie anu trecut, si a zis ca da ca poate sa aduca bla bla, asta dupa ce am vazut ca au retras epi-urile de la guitar shop... si d-aia credeam ca nu sunt legate chestiile astea 2 :)

Link to comment
Share on other sites

Ca si posesor de Epi LP made in china, raspunsul meu concret este da, dar pe incercate. Daca ai bani mai multi de cheltuit, mai sapa!

 

yeap!despre asta vorbeam!concis,sigur si la subiect!multumesc mr blues!

in legatura cu constructia chitarelor epiphone de oriunde,totul este indoielnic,cred ca de aici si pretul!mai bine nu te mai interesezi ca sa nu te ia transpiratiile!spre exemplu:

1.pe un site al carui nume nu-l mai tin minte am vz cum un tip s-a apucat sa revopseasca un lp custom negru ca vroia sa-i dea un natural finish,de aia se tot intreba daca,dupa ce se apuca de sablat,o sa dea peste mahon la top sau despre un top de lemn mai frumos ca sa prinda mai bine la ochi cu noul finish.peste ce a dat?peste un alt strat de vopsea cu zakk wylde bullseye!foarte faina facuta prezentarea,cu poze la fiecare pas si tot tacamul!imi pare acum destul de rau ca nu mai tin minte unde,dar daca imi amintesc veti afla si voi.lemnul s-a dovedit ca era mahon solid(la chitara asta!la altele...).postul era destul de vechi,asa ca nu cred ca era vb despre ce este facut acum in china ci in korea sau japan(cred!)

2.exista o diferenta intre palisandru si lemn de trandafir?daca este asa atunci pentru cei de la Thomann nu.chitara epiphone les paul custom ebony este trecuta la pagina englezeasca cu rosewood la grif,pe cand pe pagina nemteasca acesta este palisandru?so?asa se cheama trandafirul la nemti?palisandru?poate sa ma ajute cineva cu lamuriri?nu am trait inconjurat decat de pal pana sa ma apuc de chitara(si dupa asta tot de pal am fost inconjurat in unele cazuri)si gandesc ca nu sunt eu priceput! :)

Link to comment
Share on other sites

Rosewood = palisandru.

 

Trandafirii la care te gandesti tu sunt niste tufishe cu floricele, de unde atata lemn pentru o tastiera ?

 

Explicase cineva mai bine, dar am uitat unde ...

 

 

my bad!este la mintea cocosului ca nu la florile de trandafir sta raspunsul!m-am gandit insa ca poate sunt mai multe tipuri de lemn de trandafir

Link to comment
Share on other sites

am o lunga istorie in a cauta chitare fabricate in china. mai mult, am si cumparat diverse chestii direct din china, de pe site-uri repudiate de multa lume.

ca istorie, am vrut sa vad cum lucreaza chinezii si am fost la mcmusic. am vazut un ibanez facut in china si va spun ca arata foarte bine si suna bine. partea proasta e ca chinejii folosesc hardware prost, partea buna e ca se poate schimba. mahonul folosit de chinezi e mahon nato care e alb si e un mahon de proasta calitate, dar e ieftin.

am avut ocazia sa vad un bas fender al carui corp era facut din 8 bucati de lemn lipite intre ele, zici ca era de la rebuturi.

lemn adevarat nu vezi decat la anumite chitari si doar daca finisajul este peste lemn si nu peste vopsea.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.