www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Gt 10


cristinel13
 Share

Recommended Posts

cu epiphone lp custom si gt 10 pe amp. fender deluxe pe lampa...

din combinatia asta as dori sa scot ceva bun.

sculele sunt cumparate si definitive.

din tonurile de fabrica ale lui GT 10 am ales doar citeva cleanuri si distorsuri...

insa cred ca se poate mult mai mult reglind procesorul...

manualul m-a si luminat dar m-a bagat si in ceata...

e cineva dispus, contacost, in vreo doua ore, sa ma ajute?...

Link to comment
Share on other sites

Pai cred ca ai gresit in primul rand prin faptul ca l-ai bagat prin Fenderul acela pe lampa. Am incercat si eu cu procesor in cub Fender pe lampa si nu prea am fost multumit deloc cum suna, parca nu are suficiente medii. Incearca cu el si direct in amplificare (adica PA) si vezi daca nu iti suna mai bine. Eu acasa am niste boxe active mai bune de calculator si de obicei in alea probez procesoarele si tonurile care le fac pe boxele de calculator imi suna bine si pe PA.

Link to comment
Share on other sites

GT-10 si majoritatea procesoarelor de altfel sunt facute tocmai pentru a inlocui un amplificator de chitara, si de aceea cel mai bine functioneaza cu un PA, casti sau direct in placa de sunet, cum a mentionat si Blackthorn.

Poti incerca:

1. dezactiveaza simulatorul de amp/cabinet din procesor (e ca si cum ai avea un amplificator conectat la alt amplificator, ceea ce n-are cum sa sune ok :)), si folosesti doar efectele;

2. conecteaza procesorul la amplificator prin "metoda celor 4 cabluri", asta daca are send/return, in asa fel incat efectele de gen compresor, od/dist, wah vin inaintea preampului, iar reverb, delay, chorus etc. dupa.

Oricum recomandat e sa folosesti fortajul amp-ului pentru distors, iar procesorul pentru restul efectelor.

Sper ca are vreun sens ce ti-am spus, e inca dimineatza la mine. :)

Link to comment
Share on other sites

cu epiphone lp custom si gt 10 pe amp. fender deluxe pe lampa...

din combinatia asta as dori sa scot ceva bun.

sculele sunt cumparate si definitive.

din tonurile de fabrica ale lui GT 10 am ales doar citeva cleanuri si distorsuri...

insa cred ca se poate mult mai mult reglind procesorul...

manualul m-a si luminat dar m-a bagat si in ceata...

e cineva dispus, contacost, in vreo doua ore, sa ma ajute?...

foloseste sunetele procesorului din fabrica, sau alea construite pe tine dar cablul de la iesirea procesorului baga-l in Power Amp In (Pwr Amp sau Pwr In). iar volumul amplificatorului il stabilesti din procesor din butonul de Level

chitaristul din formatia mea are GT10 si Fender Frontman 2x12'' 100W si a fost foarte multumit de sunet dupa ce a bagat din procesor in Pwr Amp spre deosebire de atunci cand il baga in Input iar sunetul era alterat de preampul comboului. si intr-adevar, suna foarte bine

acuma...depinde si de cum stii tu sa butonezi procesorul dar in PWR AMP vei avea sunetul procesorului

Link to comment
Share on other sites

Încearcã varianta de care zicea Bassmann, sau o altã metodã ar fi sã schimbi - output mode-ul din procesor pe - small combo. La mine suna bine bãgat în low input-ul de la peavey-ul windsor combo cu setarea de ieºire pe small combo. Probabil va mai trebui sã ajustezi patch-urile puțin, dar ar trebui sã funcționeze.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Rayvann

Daca m-a invatat ceva manualul de la un Tonelab, a fost ca, daca vrei sa folosesti simularea de amplificator (iar la Tonelab nu prea ai de ales) trebuie sa afli cate ceva despre amplificatorul care il simulezi. Adica sa incepi construirea unui patch de la modelul de amp ales, care sa primeasca reglaje asa cum ar primi amplificatorul real. Daca nu te ajuta urechea (ca in cazul meu) sa-ti dai seama ce frecvente sunt redade in mod proeminent pentru fiecare amplificator, exista articole pe internet pentru multe amplificatoare. Unul gasit sugerea folosirea urmatoarelor setari pentru simularea unui Fender twin reverb (putin bass, mult middle, treble dupa gust, iar presence fie la 0 fie la 100, pentru a imita functionalitatea bright switchului - un astfel de sfat mi-a creat impresia ca acest amplificator nu ar suna foarte bine daca s-ar abuza de controlul de bass, spre exemplu).

Amplificatorul tau este un amp preponderent clean deci ai in mod clar si optiunea de a folosi procesorul pentru a simula amplificatorul. Trebuie, dupa cum e valabil si pentru oricare alta piesa de echipament, sa alegi cum vrei sa-l folosesti :) .

Link to comment
Share on other sites

am aceeasi configuratie pentru sunetul meu!cu o mica modificare...

adik epiphone les paul custom+gt 10+(aci diferenta)fender frontman 212r(ss)

initial am observat si eu ce a experimentat chitaristul lui Bassman,adik faptul ca imi suna mai bine pe intrarea de pwr in(sau return din fx loop,dupa caz),insa cand ma intorceam cu chitara direct in amp pe intrarea obisnuita observam ca fenderake suna mai bine in drive decat ceva patchuri de ale boss gt 10 facute tot pt drive(si aci este lesne de inteles de ce-fenderake are canalul de drive mult mai prezent,mai palpabil,mai coios si mai beton)-m-am gandit ca nu o sa am cum simula asa ceva(un drive analog)pe boss gt-10-le meu(un drive digital)cu toata faima varfului de lance de la boss!

si acum...surpriza...SE POATE!!!tot secretul sta in masinaria numita boss gt-10

doua lucruri relativ neinsemnate am facut si s-a deschis sunetul de nu imi venea sa cred:

1.am selectat small amp din output select

2.am scazut nivelul de INPUT(din SYSTEM) pana inspre -12db

restul a fost floare la ureche(ceva mici ajustari pe la fiecare patch)

sfatul meu este sa experimentezi toate simularile de amp sa vezi care ti se pare cel mai ok pentru drive,crunch,solo sau clean(spre exemplu am gasit ca T-amp imi transforma solisticile in adevarate miracole:) )

acum merg chiar pe intrarea de chitara a lu' fenderake cu procesorul (unde mi se parea ca suna naspa inainte) si nu trebuie decat sa ma bucur de sunetul unei configuratii stralucite:)

pentru mai multe lamuriri privind magica,intuitiva dar totusi pretentioasa scula numita boss gt-10 ia sa te documentezi mai serios http://www.bossgtcentral.com/forum/

nu mai zabovi si lasa fiara sa iasa la lumina :)

 

o sa observi ca daca reduci inputul scade sustainul si iti capteaza mai greu efectele de gen harmonizer sau touch wah.

no problem:pentru prima compensezi din compresor,iar pentru a doua cresti sensitivity

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.