www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Antifonare Sala


Guest -Alex-
 Share

Recommended Posts

salut, am o camera de 30 m patratzi, ca un fel de garaj la suprafatza shi vreau s-o antifonez. Problema e ca nu shtiu cu ce... am auzit ba de polistiren+cofraje, de burete din ala de la muzica n-am bani. La spumotim am incercat sa-i contactez dar n-au raspuna nici la tel shi nici la mail. Cu reprezentantza din Bucureshti la fel, nu rapsund nici la telefon nici n-am gasit-o. Shtie cineva cat costa metrul patrat din surse sigur shi a incercat cineva sa antifoneze?

Link to comment
Share on other sites

Este o mare diferenta intre a antifona si a izola sonic

Ai nevoie sa nu se auda in exterior?(asta inseamna a izola fonic)sau ai nevoie sa faci sa dispara haul si reverberatia camerei?

Eu ma pregatesc in a izola fonic mai multe incaperi,si am studiat bine problema,si am ceva practica.Spune-ne care din variante te intereseaza,ca sa intru mai mult in amanunte

Link to comment
Share on other sites

pe mine ma intereseaza ambele...

pana una alta ,consulta siteul lui Flaviu Oros,colaborator al basistului nostru(la studioul mobil DiBaciu,al basistului nostru)el a proiectat si construit studioul Taine,printre altele,dupa aceea discutam specific,fiindca multe din chestiile de acolo sunt greu de realizat si/sau sunt costisitoare

www.jfstudiodesign.ro

am dat linkul gresit prima data,sorry

Edited by midnight rider
Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

l-am consultat deja... probleme ar fi doar la optimizarea acustica a sali.. si la materialele folosite pt podele flotante

Link to comment
Share on other sites

aha... deci daca nu am nevoie e bine...totsi vibratiile nu se transmit.. prin podea catre peretii externi?

 

Ba se mai transmit, insa nu cred ca e o problema asa mare daca peretii externi sunt captusiti cu un material izolator. Eventual cred ca se poate face o solutie de compromis adaugand un strat de material izolator intre plinta&podea si perete, insa nu mi se pare necesar.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Uite, iti pot da aici lista de preturi ce o practica chiar cei de la Spumotim, deoarece am oferta lor de preturi caci tocmai am cumparat de la ei cateva placi profilate de burete pentru scopuri similare cu interesul tau.

Deci o placa = 2/1 metri

Neignifugat = material care adre mai usor

Ignifugat = material tratat pentru a rezista la flacara deschisa.

Partea profilata = partea din care este decupat modelul de "cofrag"

Preturile sunt in euro si nu includ TVA

 

Deci :

 

placa de 1.5 cm din care profil 1 cm = neingigucat pretz 2.15 eu/buc - ignifugat pretz 2.73 eu/buc

placa de 2 cm din care profil 1 cm = neingigucat pretz 3.25 eu/buc - ignifugat pretz 4.09 eu/buc

placa de 3 cm din care profil 1 cm = neingigucat pretz 5.28 eu/buc - ignifugat pretz 6.74 eu/buc

placa de 3 cm din care profil 2 cm = neingigucat pretz 5.15 eu/buc - ignifugat pretz 6.17 eu/buc

placa de 4 cm din care profil 2 cm = neingigucat pretz 6.42 eu/buc - ignifugat pretz 8.41 eu/buc

placa de 5 cm din care profil 3 cm = neingigucat pretz 7.59 eu/buc - ignifugat pretz 9.44 eu/buc

placa de 6 cm din care profil 3 cm = neingigucat pretz 9.61 eu/buc - ignifugat pretz 12.07 eu/buc

placa de 6 cm din care profil 4 cm = neingigucat pretz 8.58 eu/buc - ignifugat pretz 10.75 eu/buc

placa de 7 cm din care profil 4 cm = neingigucat pretz 10.62 eu/buc - ignifugat pretz 13.37 eu/buc

 

Sper sincer sa te ajute la ceva ceea ce am sris eu aici. Preturile astea sunt valabile in cazul in care livrarea se face de la Spumotim, adica din Timisoara. Mult succes!!!!

 

PS. Nu era nici o reclama la Spumotim, din contra ii dispretuiesc pt preturile pe care le practica.... :)

 

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest rocco

Am o camera de repetitii care a fost un bar odata...are cam 20 de m patrati dar am o problema..are niste usi la intrare sa zic ca o usa de apartament si inca una.Care ar fi solutia sa antifonez usile?Mentionesc ca sunt din lemn si au geamuri care dau spre strada.Nu as vrea sa se mute vecinii :)Va rog daca stiti solutii spuneti si mie.Respect.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Guest LETHAL X

Izolarea fonica a fost marea problema atunci cand ne-am mutat intr-o noua sala. 30 mp la demisol cu 3 ferestre 1x1x0.1 m exterioare si o fereastra interior care dadea in hol de apx. 3x1 m . Afara peste drum aveam un pensionar frustrat care numai la auzul de bass line se criza si ameninta cu politia. Asadar problema era spinoasa ptr. ca ultimul lucru pe care mi-l doresc la sala este stresul de orice natura. Am cantarit situatia si am decis cu totii ca nici un instrument nu va fi pus pe pozitii pana nu rezolvam problema cu izolarea fonica. Antifonarea cadea cu brio pe planul 2 pana nu "rezolvam" pensionarul.

Peretii fiind destul de grosi (~0.5 m) am fixat targetul pe ferestre.

Asadar ptr. feresterele exterioare am folosit asa (pentru un o fereastra): 2 capace de lemn (pal) cu grosime de 0.3 cm, 2 placi de poliestern cu grosime de 4 cm si vata minerala. Am batut in cuie unul dintre capace pe interior pe rama primei ferestre care dadea in exterior (mai simplu am acoperit geamul pe interior) apoi am decupat placa din poliestern exact pe dimensiunea deschiderii ferestrei pe interior asa incat acesta a intrat presat peste placa de pal montatata deja asa cum am descris mai sus. Am umplut spatiul ramas dintre ferestre, cea interioara si cea exterioara din belsug cu vata mineralaapoi am decupat al doilea panou din poliestern si l-am aplicat tot presat peste vata. Am aplicat al doilea panou de lemn peste geamul din interior batand-ul in cuie. Inainte de aplicarea celui de-al doilea panou de lemn insa, am umplut spatiul ramas intre panoul de lemn si geam cu aceeasi vata minerala in belsug (era vorba de o adancime de cativa cm).

Am inchis fereastra si ne-am minunat iar apoi am executat aceeasi operatiune si ptr. celelalte ferestre exterioare dupa care am aplicat o draperie de vreo 3 cm grosime pe tot peretele de la un cap la altul care sa acopere toate ferestrele care face fata extraordinar si la antifonare.

Ptr. a monta capacele de lemn am dat bineinteles ferestrele jos din balamale ptr. ca riscam sa spargem geamurile si nu ne doream asta.

Fereastra interioara am rezolvat-o mai simplu, intre geamuri am aplicat vata minerala si ghici cum....tot din belsug.....si am batut un capac de lemn peste geamul interior pe rama. Am "rezolvata-o" si pe ea ptr. ca nu vroiam sa riscam piederi de sunet care ar fi migrat de pe hol direct pe strada prin intermediul cailor de acces intr-o camera alaturata care putea avea o fereastra deschisa.

In cazul usii am stat noi si am cugetat si nu am aplicat decat doua panouri de lemn peste geamuri ( avea doua geamuri) asta tot ptr. a preveni evadarea sunetului in exces.

overall toata afacerea asta a costat 110 RON valoare care a inclus:

- un val de vata minerala

- 2 pachete de poliestern (nu mai stiu cate placi si ce dimensiuni aveau ceva in jur de 2x1 m cu grosinea de 4 cm)

- un cutter

- de capacele de lemn s-a descurcat omul nostru care isi iubeste basul atat de mult deci au fost moka (dar ca hint le puteti procura pe bani putini de la magazine gen Bricostore sau Praktiker, ei au tot felul de resturi de materiale si te minunezi cate poti gasi pe bani buni)

 

 

Imi cer scuze daca povestea pe care v-am prezentat-o aici nu suna catusi de putin profesional dar rezultatul dupa ce am dat drumu' la sampler acomaniat fiind de un drumer care rupe o pereche de bete la 2 repetitii l-am aflat in strada si ne-a multumit pe deplin. Pe trotuar langa ferestre se auzeau sunetele la un nivel rezonabil adica nu iti spargeau capatana - era asa ca si cum ai asculta muzica in surdina. Vis-a-vis langa casa pensionarului nu se mai auzea decat muzica unei terase aflata langa. Ne-am uitat unii la altii si ne-am inchinat dupa care am inceput sa ne montam toata artileria pe pozitii.

Daca ajuta pe cineva cu ceva....cam asa ne-am rezolvat noi problema legata de izolarea fonica.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.