www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vot: Care Scule Vor Suna Mai Bine?


George
 Share

Voteaza  

18 members have voted

  1. 1. Care va suna mai bine?

    • Cearny's gear
      15
    • Guitar Suite
      3


Recommended Posts

cearny's Edit: daca tot votati, veniti cu argumente - experientele anterioare cu una dintre cele doua sau chiar cu ambele cai ar fi grozave :)

 

 

 

In o discutie pe messenger cu Cearny ne-am contrazis cu privire la modul de a obtine soundul cel mai bun pentru chitara electrica live. El sustine ca o sa sune bine cu urmatorul setup:

 

chitara ----> wah -----> Koch Powertone (cranked tube head) -------> Koch loadbox (atenuator) + cabsim----- -> fx -----> line in

 

Din line-in direct pe fata si in monitoare. Observati lipsa oricarui difuzor in setup-ul asta.

 

Eu zic ca va suna mai bine asa:

 

chitara --- wah --- laptop cu Guitar Suite & other fx -----line-in

 

Oricum, e mult mai simplu si mai ieftin :). A, si nu uitati ca discutam de live. :)

Link to comment
Share on other sites

sunetul unui amp pe tuburi nu se compara cu nici o aglomeratie de efecte soft! asa ca a doua varianta nici nu vreau sa o discut...

 

la prima varianta exista cateva probleme ce trebuie luate in seama:

- nu toate loadboxurile sustin un amp fara boxa

- este gresita plasare efectelor in serie, dupa cabsim! ele trebuiesc puse in paralel, printr-un mixer de linie

- nici un monitor nu va reda un sound cat de cat acceptabil pentru un chitarist. o chitara suna cel mai bine intr-o boxa de chitara si cu difuri speciale pentru chitara. si avand asta in vedere, nu cred ca ar fi foarte apetisant sunetul obtinut din monitoare...

- in plus, daca ai un koch, este un sacrilegiu sa nu il lasi sa mearga intr-o boxa buna de chitara!

Link to comment
Share on other sites

Mibu, ma bucur tare mult ca participi la discutie :) - chiar de tine am fost influentat cu setup-ul actual.

 

Voi explica mai jos cum am gandit problema si din punct de vedere al resurselor (mai ales financiare) de care dispun.

 

FX e format dintr-un G-Major care - precum stii - e gandit sa mearga foarte bine si in serie (are un soi de 'in paralel' intern) si un efect de rack care are la randul sau un nivel de mix precum si true bypass. As fi mers pe ideea de mixer de linie si dry/wet dar n-am bani de un CAE si altceva nu vreau :)

 

Loadbox-ul sustine pana la 120W de putere, e gadit sa mearga in tandem tocmai cu Powertone II. Merge sa fie legat si la boxa, si sa atenueze doar un procent fix de putere (am inteles ca tocmai datorita acestor stagii presetate de atenuare vs rotary knob suna asa de loadbox-ul dela Koch) si are si un cabsim chiar acceptabil (no fi el Palmer, dar momentan rezist si fara asa ceva). Deci pot lega si boxa cand am cum s-o car la o cantare de exemplu.

De curand a descoperit monitoarele wireless in ureche (Shure E2 + PSM200) si sunt foarte multumit de ele. Evident ca nu *simti* aerul miscat de boxa, dar auzi corect ce e de auzit.

 

Practic am pana la trei cai de propagare a sunetului - in-ears, linie (monitoare?) si boxa (tot Koch, 4x12", abia astept sa bag Celestioanele in ea :() de chitara.

 

Edit: daca tot votati, veniti cu argumente - experientele anterioare cu una dintre cele doua sau chiar cu ambele cai ar fi grozave :)

Link to comment
Share on other sites

sunetul unui amp pe tuburi nu se compara cu nici o aglomeratie de efecte soft! asa ca a doua varianta nici nu vreau sa o discut...

 

 

Poate vrei sa zici "un amp cu tuburi intr-un cab bun nu se compara...." si atunci sunt de acord cu tine 100%. Fara cab nu cred sa sune bine nici cu mama cabsimului.

 

- in plus, daca ai un koch, este un sacrilegiu sa nu il lasi sa mearga intr-o boxa buna de chitara!

 

Asta e si motivul ptr care am facut topicul asta. Poate deschide ochii si isi da seama ca are un amp superb care nu are nevoie decat de o preluare corecta.

 

Parerea mea ramane aceeasi ca daca nu ai un dif in miscare, Guitar Suite suna mai bine.

 

Astept si pariurile :)

Link to comment
Share on other sites

mai cearny, nu pot sa zic ca-i ok cu loadbox-ul pana nu-l ascult... n-are rost sa vorbesc despre ceva ce n-am auzit.

dar cu legatul in serie, pot sa-ti spun ca g-majorul "umbla" la tonul original pe care-l bagi la intrare. in sensul ca se subtiaza si devine steril (normal, sunt doua conversii acolo - a/d si d/a). pe mine ma enerveaza la culme sa-l folosesc in serie - se duce toata caldura si naturaletea tonului chitarei. la fel cu toate celelalte efecte de rack. sigur ca au incorporat un mix intre tonul neprelucrat si cel prelucrat, altfel multe efecte nu suna, insa tonul asa-zis neprelucrat este, de fapt deja prelucrat cand ajunge in faza de mix. incearca g-majorul in paralel, si n-o sa te mai uiti inapoi! din pacate, unele efecte nu merg in paralel, doar in serie. pentru situatia asta am folosit un loop pe GCX cu ajutorul caruia conectez majorul ba in serie, ba in paralel.

Link to comment
Share on other sites

Votez pt varianta a doua pt ca am incercat sa bag un amp pe lampi in comp si suna ca ceaiu mai ales pe monitoare

Varianta integral comp suna bine dar nu ca un lant analogic evident. Am testat revalverul si Guitar amp de IK si suna binisor

Daca ai placa de sunet pe minim 24 Bitzi da va suna mai bine prima varianta.

Link to comment
Share on other sites

Votez pt varianta a doua pt ca am incercat sa bag un amp pe lampi in comp si suna ca ceaiu mai ales pe monitoare

Varianta integral comp suna bine dar nu ca un lant analogic evident. Am testat revalverul si Guitar amp de IK si suna binisor

Daca ai placa de sunet pe minim 24 Bitzi da va suna mai bine prima varianta.

 

Testeaza si Guitar Suite si Guitar Rig 2 (in ordinea asta) si o sa vezi ca numai diful miscat de amplif suna mai bine.

Topul meu e asta:

1. Aplif pe lampa in cab decent

2.

3.

4.

5.Guitar Suite (sau un Tonelab sau PODxt) in final pe lampa si cab decent

6. ...........................................................in final solid-state si cab decent

7.Guitar Suite direct in line-in

8.Smecherii si cablaraie nebuna fara un difuzor in miscare

Link to comment
Share on other sites

Votez pt varianta a doua pt ca am incercat sa bag un amp pe lampi in comp si suna ca ceaiu mai ales pe monitoare

Varianta integral comp suna bine dar nu ca un lant analogic evident. Am testat revalverul si Guitar amp de IK si suna binisor

Daca ai placa de sunet pe minim 24 Bitzi da va suna mai bine prima varianta.

 

 

sunt de aceiasi parere.am incercat si io sa trag cu SENDul ampului meu(adika preamp out) direct in pc si a sunat ca un ***...mai bine tragi cu suite sau gtr rig :)

Link to comment
Share on other sites

pentru un sunet live as merge pe prima varianta, live, volum mare, c.o.i., se pierde mult din finetea sunetului. si in romania, oare unde se va putea auzi atat de bine?

 

Man, care volum mare ca nu are difuzoare in rig-ul lui. Doar pe FOH si in IEM :)

 

Uite, pun un clip facut de un tip australian Moonlapse si care a postat clipul pe un forum de metal pentru a arata avantajul difuzorului fata de cabsim: dinamica reala pe care nu o obtii fara dif.... (l-am ales ptr ca imi place3 solo-ul :) )

 

 

 

Edited by George
Link to comment
Share on other sites

Destui ati uitat de un mic CABSIM in lantul descris de mine...:) cabsim care aparent a ajuns ca tehnologie destul de departe incat Satriani sa traga ultimele direct in consola, folosind un Palmer Loadbox/Cabsim.

 

Plus, aveti voi siguranta ca un cabinet va fi bine microfonat? Cu un mic adecvat si un preamp bun? Ca nu va termina si microfonarea buna de la EQ-ul din consola?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.