www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Se Considera Un Action Normal La Un Les Paul


Guest Funk
 Share

Recommended Posts

Am impresia ca al meu e foarte inalt:

4,2mm de la tastiera la baza coardei Mi pe partea de bas si 4,8 pana la Mi subtire, masurat la fretul 12

Mai jos de atat nu as putea sa-l dau fara fret buzz. Ar fi o solutie pentru un action mai jos o ajustare a truss rodului?

Nu pot sa zic ca ma incomodeaza, dar pe de alta parte poate ca pur si simplu m-am obisnuit eu asa. Parca as vrea totusi sa fie mai jos pe corzile subtiri...

 

P.s:corzile sunt de 0.11 - 0.48

Link to comment
Share on other sites

sau dai prea tare in corzi sau nu ai setat bine. vezi ca dupa ce aranjezi trussrodul si bridgeul va trebui sa verifici si intonatia

 

eu am 1.5-1.8 mm cu corzi de .013 si 1.7-1.9 cu 0.010 .. cam asa ceva. in general reusesc sa evit buzzul, mai ales cu corzile groase

 

in manualul ibanez scrie ca trebuie sa ai 0.3-0.5 mm curbura a grifului (masurat in mijloc cu corzile tinute la fretul 1 si la imbinarea grifului cu corpul)

 

eventual du-te la guitarshop sa-ti faca un setup/fret leveling.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mi_Cald

Am si eu o intrebare. Actionul la oricare coarda trebuia sa fie acelasi la fiecare fret? Sau pe tasta 1 este mai mic decat pe 12,si pe 22 este mai mic decat pe 12.

Link to comment
Share on other sites

Am impresia ca al meu e foarte inalt:

4,2mm de la tastiera la baza coardei Mi pe partea de bas si 4,8 pana la Mi subtire, masurat la fretul 12

Mai jos de atat nu as putea sa-l dau fara fret buzz. Ar fi o solutie pentru un action mai jos o ajustare a truss rodului?

Nu pot sa zic ca ma incomodeaza, dar pe de alta parte poate ca pur si simplu m-am obisnuit eu asa. Parca as vrea totusi sa fie mai jos pe corzile subtiri...

 

P.s:corzile sunt de 0.11 - 0.48

Drpinde ce canti ce corzi folosesti .

Ptr solo e bine sa fie aproape la octava aprox 1,5-2mm iar la pozitia a VI-a cu coarda apasata pe pozitia 1 si pe uiltima tasta 0.5-0,7mm.

Ptr shred chiar si mai aproape dar prea aproape nu mai poti folosi anumite tehnici si trebuie adancit freatboardul intre taste .

Dar depinde de tensiunea/grosimea corzilor si de stilul de cantat fast/slow ,finger picking/plectrum sau combinat ,Sweep picking etc...

Ptr slide pot fi mai ridicate si mai tensionate corzile .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.