www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fret-uri, Unde Gasesc?


Sarpe
 Share

Recommended Posts

De fapt e foarte usor de facut. Doar ca [daca nu ai din gresala pe acasa scula care trebuie] nu poti sa le pui radius'ed, vor iesi flat/drepte.

 

+1 :) Iar scula aceea e foarte usor de confectionat acasa din 3 tamburi, tevi, bari plasate intr-o configuratie de triunghi a.i sa obtii raza pe care o vrei...cauta pe net si o sa gasesti ...uita-te cum arata unul gata facut la www.stew-mac.com si apoi incearca sa imiti...si nu uita ca inainte sa le pui sa le faci o raza putin mai mica (fretul sa fie mai curbat) decat raza fingerboardului.Daca ai neclaritati cauta pe net pentru ca procesul e explicat pana in cel mai mic detaliu.

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca au la Guitar Shop marca Fender si le vand la set in jur de 50 lei/set. Pana la urma sa vad de unde iese mai rentabil.

De montat nu imi este frica fiindca am facut chestii mai grele/complicate decat asta. Oricum o sa va tin la curent dar o sa dureze ceva fiindca acum nu am timp sa ma ocup de asta, poate in februarie.

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am gasit, am luat si am montat. M-au costat 55 lei/set si au fost 24 bucati (pt tot grif-ul si ceva in plus). Am scos tastele vechi cu doua surubelnite subtiti. Am avut rabdare sa le scot incet altfel se desprindeau cu aschii. Am curatat locul vechilor taste cu o rusubelnita. Si le-am montat pe cele noi. Am avut doar un ciocan de cauciuc (cumparat cu 2 lei din Real). Le-am batut la locul lor pe cele noi, le-am taiat cat mai aproape de grif dupa care le-am luat la pila. Si asta a fost tot. Nu am nici un fret buzz iar distanta intre baza coardei 6 si tasta (fret) este de 2.5mm iar coarda 1 are sub 2mm la tasta 12.

Destul de laborios dar nici pe departe imposibil. Trebuie sa ai rabdare.

Singurul lucru care nu imi place cum a iesit este pilitura fret-urilor, nu arata ca cea din fabrica :)

Numai bine!

Edited by Sarpe
Link to comment
Share on other sites

Am gasit, am luat si am montat. M-au costat 55 lei/set si au fost 24 bucati (pt tot grif-ul si ceva in plus). Am scos tastele vechi cu doua surubelnite subtiti. Am avut rabdare sa le scot incet altfel se desprindeau cu aschii. Am curatat locul vechilor taste cu o rusubelnita. Si le-am montat pe cele noi. Am avut doar un ciocan de cauciuc (cumparat cu 2 lei din Real). Le-am batut la locul lor pe cele noi, le-am taiat cat mai aproape de grif dupa care le-am luat la pila. Si asta a fost tot. Nu am nici un fret buzz iar distanta intre baza coardei 6 si tasta (fret) este de 2.5mm iar coarda 1 are sub 2mm la tasta 12.

Destul de laborios dar nici pe departe imposibil. Trebuie sa ai rabdare.

Singurul lucru care nu imi place cum a iesit este pilitura fret-urilor, nu arata ca cea din fabrica :)

Numai bine!

 

poti face o poza sa vedem si noi treaba?:)

Link to comment
Share on other sites

Singurul lucru care nu imi place cum a iesit este pilitura fret-urilor, nu arata ca cea din fabrica :)

 

Dupa ce mi-am lacuit griful am folosit un shmirghel foarte fin (pentru un "redneck satin finish") si am dat inevitabil si pe marginile freturilor, incepusera sa luceasca de ma dureau ochii. Poti sa incerci dar evident cu mare grija.

 

poti face o poza sa vedem si noi treaba? :)

 

+1

Link to comment
Share on other sites

Nu shtiu ce chitara ai tu;dar daca ai avea un Gibson original, sa nu mai faci acasa :)

Bine, eu aveam o chitara veche cu tastele facute praf, in valuri si m-am decis sa-i schimb freturile;

Am luat freturi din Muzica;

Mi-a spus cineva ca la Guitar Shop parca, ti le si monteaza... n-am avut bani

Le-am facut acasa...a ieshit... interesant;

Multe buzzuri, in multe locuri;

Asa ca am luat un caiet, am desenat un grif si am insemnat unde face Buzz, si am dat tare cu ciocanu pana cand am uniformizat freturile :) ...griful s-a avariat..putin, dar a fost bn :D

 

Daca mi se tocesc freturile de la chitara actuala, n-as mai face asha :D

 

Ma bucur ca tu ai reushit sa faci treaba buna acasa, felicitari :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.