www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Recomandare Amp


ebh
 Share

Recommended Posts

Salut

 

As vrea sa achizitionez un aplificator in care sa infig un Stratocaster. Puteti sa imi recomandati ceva ok calitativ, in jur de 1000lei (cu cat mai putin cu atat mai bine), sa aiba overdrive si neaparat reverb. Puterea nu conteaza deloc pentru mine, il voi folosi exclusiv in casa.

 

As prefera ceva ce pot cumpara personal din Bucuresti, nu sa fac comanda afara. Daca imi recomandati ceva v-as fi recunoscator daca m-ati informa si de unde poate fi luat.

 

Merci!

Link to comment
Share on other sites

Salut

 

As vrea sa achizitionez un aplificator in care sa infig un Stratocaster. Puteti sa imi recomandati ceva ok calitativ, in jur de 1000lei (cu cat mai putin cu atat mai bine), sa aiba overdrive si neaparat reverb. Puterea nu conteaza deloc pentru mine, il voi folosi exclusiv in casa.

 

As prefera ceva ce pot cumpara personal din Bucuresti, nu sa fac comanda afara. Daca imi recomandati ceva v-as fi recunoscator daca m-ati informa si de unde poate fi luat.

 

Merci!

 

O optiune ar fi un Fender champion 600 de la guitarshop care nu are nici reverb nici overdrive dar suna foarte bine si costa 625 lei http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=102

Langa el iti mai iei de diferenta o pedala buna, de ex asta http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=30209

Mai astepti putin si iti iei si o pedala de reverb si te-ai scos cu un sound mai mult decat decent la un pret rezonabil.

 

Sunt convins ca exista si alte solutii in banii acestia dar eu nu le-am incercat personal si deci nu-mi permit sa ti le recomand.

Good luck!

 

P.S. Red poate sa confirme combinatia asta. Si el a avut si champion

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

Ca amp de folosit acasa eu am fost foarte incantat de Roland Microcube, are mai multe tipuri de drive si efecte + tuner :) .

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=249

Oricum, acum am un Laney LC15R full-tube care e din alta categorie, dar care face toti banii http://www.thomann.de/de/laney_lc15110.htm

Edited by varu' maftei
Link to comment
Share on other sites

Salut

 

As vrea sa achizitionez un aplificator in care sa infig un Stratocaster. Puteti sa imi recomandati ceva ok calitativ, in jur de 1000lei (cu cat mai putin cu atat mai bine), sa aiba overdrive si neaparat reverb. Puterea nu conteaza deloc pentru mine, il voi folosi exclusiv in casa.

 

As prefera ceva ce pot cumpara personal din Bucuresti, nu sa fac comanda afara. Daca imi recomandati ceva v-as fi recunoscator daca m-ati informa si de unde poate fi luat.

 

Merci!

 

Daca zici ca musai in jur de 1000lei+reverb nu pot sa'ti recomand decat fender frontman 65r; am cantat pe cateva fm'uri si pentru banii astia eu cred ca merita.Daca vrei sunetul cristalin de lampi+strat; trebuie sa te scobesti adanc in buzunare.

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca nu e frumos sa fac reclama la un lucru pe care il am la vanzare, dar o optiune demna de luat in seama ar fi Fender Pro Junior, e full lampa si cu un stomp in fata gen tub screamer suna genial. Daca te intereseaza gasesti mai multe detalii in anunt.

 

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=3...mp;#entry291536

Link to comment
Share on other sites

suna destul de intunecat pathfinderul si nu cred ca e chiar pe gustul tuturor dar cu efecte, cu nebunii cred ca se poate apropia de orice ai vrea sa fie. pe cleanuri este exceptional si ai deja tremolo si reverb full analogic

 

championul e fix la polul opus. simplu si cu o oarecare lipsa de basi. dar e construit in jurul acestei lipse si suna misto fara a incerca sa forteze frecvente joase din nimic.

 

problema ta este ca nu orice amp va fi suportabil in apartament.. adica un amp prea puternic te va tine cu volumul in cel mult 2/10...

 

daca vrei distoarse mergi pe un vox vt15 (e digital dar mi se pare decent din clipurile pe care le-am vazut). daca inclini spre cleanuri pathfinder sau champul (probeaza-le ca sa alegi) mai poti vedea si un roland cube dar e sub vox..

 

inteleptii zic sa eviti totusi chestiile digitale.. depinde daca vrei sa sacrifici 100 de sunete emulate pt cateva autentice.

 

btw.. oferta lui blackthorn este foarte demna de luat in seama. de-as fi stat eu la casa... :)

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

Guest Paul MV
Ramane sa imi iau un Vox Pathfinder 15R, atunci. Sper doar sa il si gasesc pe stoc.

 

Pretul e foarte bun si am gasit numai review-uri pozitive in ceea ce il priveste.

 

 

Merci!

 

 

salut,

 

eu zic sa vezi si VOX AD 30 VT valvetronix - eu de asta am laut de curand de la mcmusic si e diferenta mare de sunet zic eu fata de pathfinder, ad 30 fiind cu preamp pe lampi si finali pe tranzistori (parca :-P)....plus altele vezi link-ul de mai jos.

o faza faina e acel butor de reglaz output...astfel poti sa il dai sa zicem la 2/10 din totalul de 30 W , iar master volume la maxim...si astfel nu pierzi in calitate, ton etc ca la restu ampurilor care nu au acest reglaj.

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=425

 

numai bine!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

nu stiu daca merita.. o pedala de reverb costa cat juma de amp sau mai mult (daca nu e behringer) si sa instalezi un reverb e iar dificil.

 

poti cumpara un procesor ieftin si-ti faci treaba cu el cand te saturi de cantat clean.

 

btw.. te-ai uitat la sculele Blackheart? cred ca te-ai putea atinge de asa ceva si-s mai pe rock decat champul.

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.