www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Recomandari Pedala Wah Wah


Guest Mi_Cald
 Share

Recommended Posts

Ce stil vrei sa cinti? Da un exemplu de sunet de wah care iti place. Nu poti sa compari Bad Horsie cu Cry Baby, suna complet diferit si se folosesc in stiluri diferite.

Rezon. :)

Existã multe variante așa cã ar fi bine sã fie probate. Din discuțiile anterioare de pe RGC (use the search command) se pare cã nici mãcar douã pedale de același tip nu sunã identic, darãmite douã modele diferite. În plus, niște detalii privind stilul abordat și la ce te aștepți de la un wah ar fi binevenite.

Link to comment
Share on other sites

Recomand RMC-urile pt versatilitate.

 

Personal, mi-a placut tare mult Dunlop CRY baby Jimi Hendrix si Morley mark tremonti

 

Voi incerca si Dunlop Slash, ceea ce-ti si recomand.

 

Stima,

 

Pai daca zici ca'l vei incerca, sper ca'i recomanzi sa'l incerce si el, nu sa'l cumpere... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salve, am probat multe modele de wah, cum a zis bin cineva depinde de gusturi frate, de pilda am gasit modele la un pretz abordabil cum ar fi gama cry baby sau vox 747 care, dupa gusturi, ales unu, cu siguranta o sa ramai supermultumit, sunt scule bune aproape toate, depinde pentru ce...de pilda eu nas folosi morley lui vai pentru o ritmica funky unde am nevoie de timingul maxim.

In alta ordine de idee, trebuie sa stii ca exista o categoria mai scumpa de wah...sunt destui, fulltone clyde deluxe, Real McCoy Custom si multi alti care intradevar te vand sunetu, adica daca probezi unu vezi despre ce e vorba si dupa aceea hotaresti daca merita o cheltuiela asa de mare sau nu. Adica sunt super scule dar sunt solutii prof care pentru 98% din forumisti mi se par esagerat . Am invatat un lucru pe piele mea, nu cumpara nimic fara sal probezi, si oricum pe youtube e plin de video dimonstrative...timp sa ai...sanatate...si bani de aruncat pentru inca una dintre nostrele pedalutze care ne incalzesc sufletu!! numai bine si vezi ce cumperi....am uitat sa mentionez ca sunt si niste porcarii pe piata dar nu fac listu din fairplay ...vezi? probaza inainte!ciao

Link to comment
Share on other sites

ah, am uitat de fapt recomandare: fulltone, oricare model.

Cristalin, true bypass, si un sunet perfect si definit la volume si la saturatii esagerate. o scula prof, cam scumpa care te sfatuiesc sa cumperi daca ai ativitate live sau studio, daca esti cu trupa sau canti de placere in casa nu stiu daca merita, mai bine probaza un vox sau un cry, dar, daca pentru tine bani nu sunt o problema, atunci merita luat...si pastrat. ciao

Super firma fulltone!. numai bine

Link to comment
Share on other sites

Daca ai de gand sa-ti faci rack candva, recomand Dunlop Cry Baby DCR-2SR Rack (Custom Shop).

E cam scump dar face banii.

Pe langa faptul ca poti avea cu el orice ton de wah Dunlop (range reglabil din 200 in 200Hz in 6 trepte de la 1,2kHz la 2,2kHz si cu 'Q" reglabil) include un egalizator parametric pe 6 benzi si un reglaj de boost care calmeaza tonul sau il forteaza spre overdrive. Ca si control , primesti in pachet o pedala de expresie Dunlop CryBaby DCR-1FC.

Interesant e ca poti conecta la el inca 5 pedale DCR-1FC, pe care le poti pune strategic pe scena ca sa activezi wah-ul si sa interpretezi cu el din zonele respective ale scenei (asta pentru "plimbareti").

Se poate conecta si o pedala de expresie care sa controleze volumul.

Bineinteles, este true-bypass.

 

Am de o juma de an si sunt maxi-mega multumit/fericit.

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

depinde prin ce statii le-ai probat. zakk wylde-ul e mult mai abraziv si un pic mai putin modulabil. printr-un solid state fara mari pretentii, nu se simt mari diferente, dar daca le bagi prin ceva mai bunicel un pic, eventual lampa, o sa vezi ca se simt diferente. nu stiu daca ele compenseaza diferenta de pret dar in orice caz, suna altfel

Link to comment
Share on other sites

printr-un fender FM 212 si un fender hot rod, cu LTD 400 cu duncan jazz/distortion/ibanez apex 2 cu dimarzio paf7, si un fender standard american (aici nu am mai multe detalii).

"zakk wylde-ul e mult mai abraziv si un pic mai putin modulabil" vezi si diferentele pe care le-am semnalat. poate conteaza si dozele, distortionul respectiv avand multe inalte. de exemplu, in varianta cu dimarzio mi-a placut mai putin si scotea mai putin in evidenta caracterul agresiv al pedalei. cel mai bine sa mearga omul sa probeze cu chitara lui, pe o statie apropiata ca sound, daca nu macar ca si constructie (SS/lampa)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.