www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Dar daca imi iau squier stratocaster la 10 mil


Guest alexmaniac
 Share

Recommended Posts

Guest alexmaniac

De la acelasi magazin am vazut pe www.proguitar.ro un stratocaster standard cu 22 freturi care costa 10 milioane. Ce ziceti de ala? E standard nu e afinity deci e practic din aceeasi seria. Merita sa il iau daca mai strang bani. Diferenta dintre ele o fi doar de 1 fret sau creste si calitatea? In ceea ce priveste hora iris nu stiam ca are 22 de freturi. Ce chestie. Apropo, cum a spus si tipul ala, hora suna aiurea si tonurile sunt puse la deruta ca nu modifica nimic. Am o intrebare totusi, la stratul ala de 7 mil 600 mii tonurile modifica sunetul sper, nu? Adica nu sunt ca la hora de misto? Ma, sigur are hora 21? LOL CE CHESTIE. Multumesc baieti, oricum de acolo imi iau si cand o sa ma duc poate va rog pe unul dintre voi sa vina cu mine. S-a oferit cineva dar am uitat cine. Cearny parca. Multumesc mult pt sfaturi, daca nu erati voi acum INLOCUIAM DOZELE LA HARLEY SI DADEAM CU EA DE PERETI.

Link to comment
Share on other sites

Guest alexmaniac

Cosu, tu ai strat sau fat strat ca am vazut ca stratul are o doza dubla iar fat strat are 2 simple. Sper ca ne referim la aceeasi chitara. Acum ca am vazut ca hora iris are 21 ma gandeam ca poate mi-o iau p-aia care o ai si tu si care mi-ai recomandat-o.

Link to comment
Share on other sites

Sa-ti zic cum sta treaba cu dozele la Fender/Squier. Voi nota dozele duble ( hummbuckere ) cu H, iar cele simple ( single coil ) cu S.

 

Configuratiile pe care le produc Fender/Squier sunt :

 

SSS - asta e strat normal

HSS - asta e fat strat

HH - asta e double fat strat

 

Daca mai sunt altele nu el stiu eu.

 

Am observat cu surprindere ca Standard Strat are corp din Agathis, iar Affinity e din Alder. Asta ii da un avantaj lui Affinity. In schimb dozele sunt semnificativ mai bune la Standard si are si alea 22 de freturi pe care le vrei tu atat de mult.

 

La nivelul asta de chitara diferenta de lemn nu se simte cine stie ce. Atat ca Affinity o sa fie mai usoara, dar la sunet dozele sunt mai importante si aici e mai bun Standard.

 

Daca ai banii necesari io zic sa mergi pe un Standard Fat Strat.

 

Bineinteles, cum s-a mai zis de 'spe ori "try them for yourself"

 

PS: Nu vreau sa fiu rau dar cred ca puteai linistit sa rezolvi tot intr-un singur topic :)

Link to comment
Share on other sites

Guest alexmaniac

Tu ce model ai? Hss sau sss? Si cum arata hss-ul ? E cumva ala cu o doza dubla si doua simple? Uite-te pe screenshot si spune-mi din ce vezi aici tu ce ai? Mie-mi place aia cu negru ( pe care e pus cursorul ). Aia e doar strat nu, fat strat e aia de sus? Si ce e cu butoanele de ton? Sper ca merg nu sunt ca la iris ... Imi pare rau cu treaba cu mai multe posturi dar am vrut sa atrag atentia. Trebuie sa intelegi ca pentru mine este o decizie extrem de importanta. Nu vreau sa incep sa scriu pe net : "Vand chitara nustiucum 3 milioane nou nouta " doar ca nu mi-a placut ce mi-am luat. O sa le incerc dar imi trebuie parerea unuia care chiar are aceasta chitara. Pentru " metale " e recomandat fat strat? Ce face switch-ul ala de langa butoanele de ton si de volum (ala cu 4, 5 pozitii) ? Schimba ce doze foloseste chitara?

post-65-1109590593_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Chitara mea este ESP LTD M252 cu configuratie HSH, adica doza dubla - doza simpla - doza dubla.

 

Aia pe care ai pus tu cursorul nu se vede ce doze are pt ca e prea neagra, dar daca e Strat atunci are configuratie SSS, adica 3 doze simple.

 

Fat strat-ul, adica HSS, are o doza dubla spre punte si celelalte 2 sunt simple.

 

NU te ghida dupa culoare.

 

Butoanele de ton teoretic merg, Cosu poate sa-ti zica cat de bine.

 

Pentru metale sunt mai bune hummbuckerele ( dozele duble ), de unde rezulta ca un HSS ( Fat Strat ) sau un HH ( Double fat strat - 2 doze duble ) ar fi mai bun pt asa ceva. Daca vrei si polivalenta cel mai bine iei Fat Strat ( merge acceptabil la de toate ).

 

Comutatorul intr-adevar schimba doza folosita. Daca ai 3 doze va avea 5 pozitii : bridge, bridge+middle, middle, middle+neck, neck. La 2 doze ( HH ) va avea 3 pozitii : bridge, bridge+neck, neck.

 

Ce am zis la PS data trecuta nu se referea la faptul ca ai facut 3 post-uri consecutive tu sau ceva. Ma refeream la faptul ca ai deschis 3 thread-uri foarte strans legate intre ele care puteau fi continute intr-unul. Oricum nu e important.

 

Sper ca ai inteles cum e cu dozele alea.

 

BOTTOM LINE: Du-te si incearca-le. Recomandarea mea pt ce cred eu ca vrei de la o chitara este Squier Standard Fat Strat ( vezi ca trebui sa aiba si in alte culori daca te deranjeaza aia ).

Link to comment
Share on other sites

Guest alexmaniac

10x. Poza aceea de pe

http://www.proguitar.ro/index.php?page=sub...are%20electrice

 

uite-te te rog si lamureste-ma pentru ca aia neagra pe care am selectat-o scrie strat sub ea si are o doza dubla langa bridge si doua simple mai incolo. TOtusi scrie ca e strat. Iai in stanga ei sau sus scrie fat strat sau respectiv fat strat specia care are doar 3 doze simple care arata toate la fel numai ca una e in diagonala pusa.

 

Poza cu aia neagra e prima atasata (cica e strat asa scrie sub ea)

Poza cu aia alba e a doua atasata (cica e fat strat asa scrie sub ea desi ... )

 

Poza cu chitara lu cosu e exact ca al 2-lea attachment dar eu nu vad nici o doza dubla. Sau sunt eu fraier si doza dubla e defapt aia in diagonala de langa bridge?

post-65-1109596774_thumb.jpg

post-65-1109597164_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest alexmaniac

Haha , am avut dreptate. Te intreb ceva totusi. La hora iris nu merg toanele, la a ta merg nu? Sper ca la banii astia macar sa mearga tonurile ca daca sunt de forma ca la iris o sa zic : " PLEC DIN TARA ASTA ". Poate ma duc la cules de capsuni in Spania. Oricum, am inteles care e treaba, am citit toate review-urile de pe music123.com, e super chitara pt incepatori. Toti zic asta, toti se asteptau la ceva ieftin de practice si au primit o chitara solida care poate ar rezista si la un concert sau macar o inregistrare calumea (2 , 3 melodii). Din pacate cel de-al 22-lea fret nu o sa-l am ca nu imi permit standart stratocaster de 10 milioane. Macar atunci cand o sa fac rost de bani, imi iau direct xvamp de la senia fara sa mai imi iau amp si bag boxele de la calculator direct in jack-ul de out (pentruca xvamp are si iesire amplificata cu 30 db in plus fata de iesirea normala pt amplificator ca sa o foloseasca sclavii care n-au bani de amp). E marfa fatul ca are si o doza dubla si poti sa canti metale calumea sau daca vrei un solo nebun bagi pe neck pickup si tragi de corzi. Singura plangere care am auzit-o e ca nu sunt prea bune dozele single dar sunt acceptabile. Marfa ar fi daca as avea bani de standard, ala are doze mult mai bune, 22 taste, are si fat si rupe.

Link to comment
Share on other sites

Guest alexmaniac

Multumesc pentru ca m-ati sfatuit. Ca imi iau afinity sau standard asta nu mai conteaza. Daca nu erati voi regretam toata viata daca imi luam harley benton. Sa va dea D-zeu sanatate si sa aveti chitari marfa toata viata!

Link to comment
Share on other sites

Mai, la mine functioneaza foarte bine control-ul de ton ( am doar unul ), dar cum ti-am mai zis, eu nu posed un Squier, ci un ESP LTD M252 ( repet, intreaba-l pe Cosu, el are squier ). La Squier habar n-am dar nu-mi imaginez de ce n-ar functiona. Eu personal cred ca si ala de la Hora functioneaza, dar dozele sunt prea proaste ca sa se mai simta diferenta or smth.

 

XV-Amp e o alegere f buna, dar sa stii ca in boxele de la computer nu stiu cum o sa faca. Are el speaker cabinet emulation dar nu stiu... Ar fi o idee buna sa-l treci si prin computer cu Guitar Rig. S-a mai discutat despre softuri pe forum, sapa un pic. Personal cred ca un mic practice amp nu ti-ar strica. E mult mai important sa poti sa scoti UN sunet bun decat multe porcarii. Si diff-ul de la un amp de chitara, fie el si de 8" ( sa nu fie mai mic ) te ajuta mult.

 

Dozele single nu sunt bune pt chestii distorionate puternic, dar pt clean si drive de blues, eventual hard rock sunt foarte buna. Astea de la Affinity, din cate am vazut la chitara lu Cosu, sunt obisnuite, nici bune nici rele. Daca vrei sa canti metal, Fat is the way to go.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru ca m-ati sfatuit. Ca imi iau afinity sau standard asta nu mai conteaza. Daca nu erati voi regretam toata viata daca imi luam harley benton. Sa va dea D-zeu sanatate si sa aveti chitari marfa toata viata!

 

Vorbesti de parca ne-ai parasi. Sper sa ramai membru activ al comunitatii si dupa ce iti iei chitara :)

 

Sper sa-ti placa ce-o sa-ti cumperi si sa fie ce ai nevoie. Asteptam poze si sunete :)

Link to comment
Share on other sites

Guest alexmaniac

Nu va parasesc. Din pacate poze nu pot ca nu am digitala dar cunoasteti ce chitara o sa imi iau asa ca nu conteaza. Am vrut sa va multumesc doar si o sa mai am multe lucruri de zis pentru ca de chitara nu te plictisesti niciodata. Sunete, sa mai invat sa cant. Sunete va dau cand imi iau un amp sau xvamp ca nu am pe ce sa cant decat pe calculator. Nu stiu cat de bine o sa sune pe calculator dar oricum. Multumesc pentru tot!

Link to comment
Share on other sites

Guest alexmaniac

La distors, normal ca nu faci diferenta dintre zuuuum si zuuuum. Tocmai acum am observat ca fat-ul are corzi mai groase.

Au scris multi pe www.music123.com ca si-au luat asta ca nu au avut bani de standard. Pacat de ala 1 fret, dozele ma mai descurc cu ele. Apropo, daca am de unde sa le cumpar, se gasesc doze si as putea sa le schimb (si daca se schimba cu usurinta) ? Am vazut ca,,,, cosu are o doza schimbata. Cum a reusit nu stiu dar am o presimtire ca o sa ma lamuresti tu. Sper ... :)

Link to comment
Share on other sites

doza pe care am pus-o eu pe chitara este una ceva mai speciala. eu eram foarte ofticat ca nu puteam scoate o distorsiune "suparata". am strans bani si am luat cea mai a naibii doza ce incape in locul unei singleocoil. doza asta (seymour duncan hotrials ) desi are forma unei doze simple este construita ca o doza dubla. de aici vin cateva avantaje : primul ar fi ca nu mai bazaie (dozele single coil de regula bazaie cand aplici distors sau wah) , al doilea ar fi ca este foarte "suparata". Nivelul semnalului de iesire este foarte mare si prin urmare distorsiunea este foarte suparata in comparatie cu o doza simpla si poate putin peste unele doze duble normale (nu le includ aici pe alea active).

Eu inca pastrez (momentan) doua doze simple pe squier. In primul rand ca in comparatie cu cea nou venita astea suna foarte cald , dulce , placut pe clean . Doza noua nu se comporta prea bine fara efect. Este putin cam sterila.

Schimbarea dozei nu am facut-o eu personal ci cearny. Nu este extrem de greu dar iti trebuie un ciocan de lipit si ceva indemnare. Eu l-am lasat pe cearny pentru ca el are mai multa experienta ca mine in manurirea ciocanului de lipit si prin urmare a facut o treaba excelenta (10x cearny :)

Doze cred ca se gasesc si la noi (mai greu ce-i drept ) dar se gasesc. Peste vreo saptamana cred ca o sa vand eu una de squier.

Link to comment
Share on other sites

Guest alexmaniac

Azi am fost la muzica si nu aveau la fender shop squier standard hss. In schimb aveau un jackson la 11 milioane. Pot sa fac cumva comanda? Cred ca imi iau HH ( 2 hammbucker ). Eu sunt fan metale si nu o sa ma schimb. Nu o sa cant niciodata blues sau altceva. Una e sa ai o doza h si sa o folosesti tot timpul si celelalte 2 single sa nu ai ce sa faci cu ele si alta e sa bagi 2 h-uri in acelasi timp. Am analizat toate videoclipurile de la Metallica si alte trupe de metal si am observat ca majoritatea au hh. Bine, la ce chitari au ei nu conteaza ce doze sunt ca rup. Dar am observat ca in afara de 2 melodii in care au avut nevoie de un clean bun, cam toate melodiile erau facute pe hamm. Si aici ma refer si la power chords si la solouri super marfa. Desi la inceput o sa o conectez la calculator nu cred ca o sa cant eu mare lucru pe clean cand imi iau xvamp. Momentan ma descurc, nu poate sa sune chiar asa de rau fara efect un hamm. Ce zici de jackson?

Link to comment
Share on other sites

Guest alexmaniac

Sorry e marfa dar imi iau nou. Spune-mi ce crezi despre configuratia dozelor. Am scris ca am nevoie de metale.

Link to comment
Share on other sites

Pai presupun ca in cazul tau o configuratie HH e cea castigatoare. Oricum, daca te bate gandul pe viitor, poti face coil-split la o doza.

 

Off-topic: In fine treaba ta :) E super afacere, ca eu l-am luat de nou la 500 de Euro in mai si initial il vindeam la 400 de Euro... si-l mai dau si cu o ditai husa.

Link to comment
Share on other sites

Guest alexmaniac

Cum se face asta? Tine de chestii electronice nu? Oricum, chiar daca fac splitt, switch-ul ramane 3 way (3 pozitii).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.