www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amp > Line Out > Placa De Sunet > Probleme


Guest
 Share

Recommended Posts

Am incercat sa inregistrez cu fuzz-ul prin amplificator direct in placa de sunet. Amplificatorul nu are probleme, totul se aude normal in difuzor. Problema apare cand conectez cablul RCA (bagat in portul de line out al amplificatorului) la placa de sunet (in line in): se aude mult prea comprimat. Pe clean nu sunt probleme. Am inregistrat in Audacity 1.3 Beta si ACID Xpress 5.0. Acelasi rezultat. :)

 

Amp: Behringer Thunderbird BX108

Placa de sunet: Realtek AC97 (on board)

 

 

Cum trebuie sa inregistrez fuzz-ul? Nu pot inregistra direct in placa de sunet pentru ca se aude cu intarziere.

 

 

 

PS: Scuze, sampleul e tras acum la repezeala.

Link to comment
Share on other sites

Am incercat sa inregistrez cu fuzz-ul prin amplificator direct in placa de sunet. Amplificatorul nu are probleme, totul se aude normal in difuzor. Problema apare cand conectez cablul RCA (bagat in portul de line out al amplificatorului) la placa de sunet (in line in): se aude mult prea comprimat. Pe clean nu sunt probleme. Am inregistrat in Audacity 1.3 Beta si ACID Xpress 5.0. Acelasi rezultat. :)

 

Amp: Behringer Thunderbird BX108

Placa de sunet: Realtek AC97 (on board)

 

 

Cum trebuie sa inregistrez fuzz-ul? Nu pot inregistra direct in placa de sunet pentru ca se aude cu intarziere.

 

 

 

PS: Scuze, sampleul e tras acum la repezeala.

why on earth la line out si nu preluat la difuzor cu mike nu inteleg...line out is crap cand vrei real good quality sound

Link to comment
Share on other sites

practic imi taie tot ce depaseste anumite frecvente

Ala se cheama low pass filter, dude.

Line-out-ul asta ori e cu divizor rezistiv de la iesirea poweramp-ului ori direct din preamp. Poate avea "cabsim" mai simplu sau mai complex sau deloc. Daca tii neaparat il poti modifica.

Acum alta varianta: daca nu vrei sa captezi cu microfon, nu mai bine pui fuzz-ul in line-in si-l procesezi dupa cum vrei? Last time I checked, efectele software sunt mai ieftine si mai la indemana.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.