www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Squier Bullet Stra.


Guest Mihai D.
 Share

Recommended Posts

Guest Mihai D.

Salut, sunt nou p-aici si intr-ale chitarii. As vrea sa-m achizitionez ca prima chitara un Squier Bullet. am vazut multe pareri p-aici c-ar fi foarte slab, fata de un Affinity care-i aproape dublu ca pret. Ce are atat de neconform chitara asta. Adica, ca si incepator...ce-as simtii eu fata de una cu niste doze mai bune..si alta electrica? in rest nu vad ce-ar putea fi schimbat.. ?

Astept si eu niste pareri de ce-ar trebui sa NU-mi iau ca si incepator un bullet strat.

Link to comment
Share on other sites

Marea buba la Squier e controlul calitatii in fabrica , unele chitari sunt superbe si altele se pot arunca la gunoi.

O sa urmeze 10-20 de posturi in threadu asta cu diversi care o sa iti sugereze sa iti iei Ibanez sau Epiphone din start si cum ca , Squier e de ***** si toate chitarile ieftine sunt foarte slabe.

Intradevar nu poti sa compari un Squier cu un Ibanez samd , dar ca incepator nu o sa simti diferenta de pret.

Sfatul meu i-a ceva cat mai ieftin , seria Aria de la MC Music e cam best buy pret/calitate.

Dupa ce o sa canti 6-7 luni cateva ore zilnic o sa incepi sa observi neajunsuri in sunetul pe care il poti atinge cu chitara ta.

Abia atunci se merita sa faci un upgrade la ceva mai bun , si prea mult n-ai sa iesi in pierdere vazand ca n-ai dat o avere pe chitara.

Am avut si eu aceiasi dilema cand mi-am cumparat prima chitara. Am mers pe Aria si n-am fost dezamagit.

 

Ca incepator mai bine cauti sa iti iei un procesor de efecte bun si un amp decent , decat sa iti iei un Affinity.

Edited by Muse
Link to comment
Share on other sites

parerea mea e ca orice chitara e buna pentru inceput, daca are setup bun si daca nu are bube :) ai nevoie si de un amp pentru repetat, deci fii atent si la asta :)

la efecte te bagi dupa ce te decizi pe ce stil muical te vei axa...e posibil sa nu ai nevoie decat de un distors, si atunci chiar nu are rost sa-ti iei o cutie ieftina, cu o carca de efecte digitale, majoritatea proaste... :)

Link to comment
Share on other sites

Am probat un Squier Bullet si m-a surprins in mod foarte placut cat de bine era lucrat fata de ce stiam eu despre ele. Poate am nimerit eu unul mai reusit, dar pentru o chitara de incepator mi s-a parut excelenta, punctele slabe fiind intr-adevar hardware-ul de calitate mai proasta decat la seria Affinity sau Standard si banuiesc si lemnul diferit. Mie personal mi se pare mult mai bun Bulletul pentru un incepator decat Aria MAC 30 de exemplu care ofera destul de multe pentru bani relativ putini, dar nu suna cam a nimic si nici nu e prea grozav lucrata (griful destul de prost tastat). Totusi daca iti permiti un Squier Affinity sa stii ca nu te pacalesti deloc. O idee ar fi sa cauti un Affinity folosit, cu conditia sa fie in stare buna si la un pret rezonabil.

Link to comment
Share on other sites

Am probat un Squier Bullet si m-a surprins in mod foarte placut cat de bine era lucrat fata de ce stiam eu despre ele. Poate am nimerit eu unul mai reusit, dar pentru o chitara de incepator mi s-a parut excelenta, punctele slabe fiind intr-adevar hardware-ul de calitate mai proasta decat la seria Affinity sau Standard si banuiesc si lemnul diferit. Mie personal mi se pare mult mai bun Bulletul pentru un incepator decat Aria MAC 30 de exemplu care ofera destul de multe pentru bani relativ putini, dar nu suna cam a nimic si nici nu e prea grozav lucrata (griful destul de prost tastat). Totusi daca iti permiti un Squier Affinity sa stii ca nu te pacalesti deloc. O idee ar fi sa cauti un Affinity folosit, cu conditia sa fie in stare buna si la un pret rezonabil.

o sa postez samples, numa sa termin cu fret levelingul la bullet... suna chiar foarte decent(evident, cu nut de os si alte doze decat cele stock, dar tot singles)

 

Ma mir cum de posesorii de ibanez, nu au recomandat ibanez :) :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Mihai D.

Ideea e ca eu stiu ce vreau sa cant, si anume Blues. Nu stiu cat de mult se va apropia de sunetul Fender Strat, ma gandesc ca va fi departe rau...:))

Si totusi nu vreau sa dau prea multi bani pe prima chitara, din simplul motiv ca nu stiu daca o sa pot sa ma tin de ea, sau din nefericire sa ajunga piesa de mobilier. Sunt foarte foarte incarcat cu timpul si tare mi-e sa n-o las balta.

De aceea ma gandeam sa-mi iau un bullet si o mufa cu preamplific. sa incep sa exersez pe calculator intai. Dac-ar fi fost sa-mi iau aplificatorul l-as fi luat: Fender Frontman 15R, care btw in SUA e la jumatate de pret..iar la muzica cu 100 RON in plus fata de guitarshop, pentru cine e interesat

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca e aici pe RGC la anunturi un baiat care vinde un Epiphone Les Paul Special II la 500 si ceva de RON.

Se merita diferenta aia de un milion de nu iti imaginezi te gandesti ca o tii ani de zile si e doar chitara de inceput.

 

Cumpara-o p-aia si ia-ti un AMP de exercitiu din muzica.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mihai D.

@Cernobill...stiu ca nu e caracterizat doar de strat. am auzit la melodii cantate pe LesPAules care aveau un sunet de am ramas masca..si-n general pe Gibson..

treaba cu acustica...am un Stagg..dar ma dor degetele d la ea.. in mod sigur o sa incep din nou sa fac si pe ea pana-mi iau electrica.

 

cat despre una SH...prefer una noua dar mai slabuta... n-am fost adeptul sh-ului din absolut nici un domeniu..sorry :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.