www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Zgomot Ciudat La Amp


Guest guitar4ever
 Share

Recommended Posts

Guest guitar4ever

Salut! Am o chitara Ibanez GRG170DX si un amplificator Tone Blaster de 30v (TBX30r) si cand sunt pe distortion la un gain nu prea mare :) , apare un bazait :) -asta cand nu am mana pe corzile chitarei, dar cand pun mana pe corzi, zgomotul dispare aprox. Ce se intampla de fapt??? Cum pot sa scap de acest zgomot? E nevoie de vreun procesor sau altceva??

 

Multumesc anticipat :)

 

P.S:Cu cat dau mai mult gain, cu atat zgomotul este mai proeminent!

post-8722-1229770235_thumb.jpg

Edited by guitar4ever
Link to comment
Share on other sites

Salut! Am o chitara Ibanez GRG170DX si un amplificator Tone Blaster de 30v (TBX30r) si cand sunt pe distortion la un gain nu prea mare :) , apare un bazait :) -asta cand nu am mana pe corzile chitarei, dar cand pun mana pe corzi, zgomotul dispare aprox. Ce se intampla de fapt??? Cum pot sa scap de acest zgomot? E nevoie de vreun procesor sau altceva??

 

Multumesc anticipat :)

 

P.S:Cu cat dau mai mult gain, cu atat zgomotul este mai proeminent!

este perfect normal e auzi tu

Link to comment
Share on other sites

cel mai probabil ai o problema cu impamantarea de la priza...stiu ca asta mi se intampla si mie :)

culmea e ca eu mi-am pus impamantare, si nu constat vreo diferenta majora...singura chestie e cand aveam inainte volumu la chitara intre 0 si 10 p la 5-6...dadea brum , acum nu mai.In rest, no improvement

Edited by Archangello
Link to comment
Share on other sites

Guest guitar4ever

prozele mele au impamantare buna zice tata :) .

 

Voi cum credeti ca este mai bine?? sa dai volumul mai tare de la chitara si sa il ai pe cel de la amp mai mic?? sau invers sa il ai pe cel de la amp mai mare si la chitara mai mic??

 

Si va rog sa imi spuneti ce este brum ca nu am gasit explicatia pe forum :)

Link to comment
Share on other sites

Guest guitar4ever

gata baieti, va multumesc pt raspunsuri :) ...am aflat ce era de vina, priza nu era impamantata, iar acum am bagat intr-o priza cu impamantare 100% si se aude CRISTAL!!! :) asa ca asta poate fi problema zgomotului de fond-IMPAMANTAREA!!!

 

 

Multumesc din nou membrilor si forumului RGC :)

Link to comment
Share on other sites

prozele mele au impamantare buna zice tata :) .

 

Voi cum credeti ca este mai bine?? sa dai volumul mai tare de la chitara si sa il ai pe cel de la amp mai mic?? sau invers sa il ai pe cel de la amp mai mare si la chitara mai mic??

 

Si va rog sa imi spuneti ce este brum ca nu am gasit explicatia pe forum :)

bine ca ai rezolvat :)

 

Ampu dat mai tare, ca sa fie fortat, dar cum nu ai amplif pe lampi nu cred ca, conteaza la tine :D

Link to comment
Share on other sites

NU priza are impamantare, blocul are impamantare. Chiar daca la priza ai urechile alea 2 asta nu inseamna ca ai o impamantare buna neaparat. Conteaza sa fie linia neintrerupta i ntoata casa.

 

 

 

"Ampu dat mai tare, ca sa fie fortat, dar cum nu ai amplif pe lampi nu cred ca, conteaza la tine" Trebuie sa tii cont ca si difuzoarele distorsioneaza la un volum mai mare si amplificatorul de putere deci conteaza, produce alt sunet, indiferent ca-i pe lampi sau pe oale.

Edited by SKU
Link to comment
Share on other sites

n-am avut amp pe lampi, da' stiu ca la solid state, daca dai ampu' prea tare ca sa il fortezi, nu o sa obtii un sunet prea placut...asa ca mai bine folosesti o pedala sau canalu' de drive :)

despre treaba cu volumu' de pe chitara...asta, daca il folosesti cu cap, te poate ajuta foarte mult, in sensu' ca poti controla gainu' sau poti obtine un sunet mai "rotund"...asta depinde si de scule, ma gandesc...

cu o pedala Digitech Death Metal, am reusit sa scot si tonuri bluesy, folosind volumu' de pe chitara :)

a...si inca o chestie...incearca sa folosesti mai putin gain...poti obtine tonuri cu oo si fara sa bagi distors cat China :D poti avea probleme mari cu zgomotu' de fond si chiar si cu microfonia, daca ai gain prea mare, mai ales live :)

Edited by CernoBill
Link to comment
Share on other sites

NU priza are impamantare, blocul are impamantare. Chiar daca la priza ai urechile alea 2 asta nu inseamna ca ai o impamantare buna neaparat. Conteaza sa fie linia neintrerupta i ntoata casa.

 

 

 

"Ampu dat mai tare, ca sa fie fortat, dar cum nu ai amplif pe lampi nu cred ca, conteaza la tine" Trebuie sa tii cont ca si difuzoarele distorsioneaza la un volum mai mare si amplificatorul de putere deci conteaza, produce alt sunet, indiferent ca-i pe lampi sau pe oale.

Nu te poti abtine nu? Crede-ma, stiu chestiile astea...vino cu ele la altii care nu le stiu, nu la mine.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.