www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplificator Marshall Mg30 Stricat


Guest szekely
 Share

Recommended Posts

Guest szekely

mi sa stricat ampul , e un de marshall mg30.

odata se aude mai tare odata mai incetul odata deloc de multe ori scade treptat volumul si creste la loc si etc... intelegeti....

ce este si ce se poate face

Link to comment
Share on other sites

Stii, cel mai probabil e de la potemtiometru. Nu prea am inteles: tu ai GAIN pe statie ? adica, gain-ul scade sau volumul ?

In fine, fii atent : am avut mai demult un amp vechi de la cineva. Intr-un timp, facea acelasi lucru(variatiuni de volum) si am pus o caseta cu muzica prin el, ca sa cante intruna, in timp ce m-am jucat putin la potentiometru,si am vazut ca acolo era problema.

Altceva: de obicei, cand un potentiometru e dat naibii (:)) in felu' asta, poti sa-l dai la maxim pentru a se afla intr-un loc stabil . . . asa ca dute undeva pe un camp :) , da statia la maxim, si vezi daca e bine, in caz ca s-aude prea tare acasa si sperii vecinii.

Oricum: fie ca e de la potentiometru, fie ca nu, iti recomand sa nu te bagi tu, decat daca ai pe cineva care se pricepe bine.

Sper c-am fost de ajutor :)

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

da pai variaza si gainul si volumul in ultimul timp variaza numa volumu da inainte se auzea cu ff putzin gain avand in vedere k era la maxim gainu insa nu mai am probleme cu astea de ieri insa volumul tot variaza

Link to comment
Share on other sites

:) ... mda ... sincer n-are rost sa te mint : nu ma pricep prea bine ...

eu stiu, intreaba alti oameni de pe forum, si daca nici ei nu stiu exact ce are , vezi tu.

oricum , sper din tot sufletul sa fie doar potentiometrele ...

scz ca nu prea am habar .

succes :-S

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

cred ca problema mea este de la faza finala caci pe casti merge perfect

deci in cazul asta ce pot sa fac ?????

 

ps : acum nu mai merge nici macar la boxe

nu mai merge deloc

is becurile deschise si nu mai face nik

cei de vina

am pastile pasive nu active

pot sal arunc la gunoi ¿

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

da

nu is rupte is conectate is perfecte

+ ce legatura are firele de la difuzor dak akuma nu mai merge nici macar cu casti ???

 

akuma invat solou de la iron man si frec chitara la rece in fata pc-ului ce najpa

 

apropo la multi ani fericti la tota lumea

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest szekely

mai era o problema !! de cand lam luat din fabrica fdd-ul nu mergea niciodata !!! am decis sa il trimit in germani la garantie !!! sigur o sa il schimbe !!! mam dus cu el la un priten ce e inginer de sistem cu o multime de premii si licente si etc microsoft si pe deapsupra e si electronist mio zis sal trimit la garantie ca nare chef sa verifice toate piesele din faza finale ,,,

Link to comment
Share on other sites

Sunt destul de sigur ca finalii sunt niste integrate chinezesti care se inlocuiesc usor cu alte integrate chinezesti.

 

Nu neaparat, poti pune piese mai bune, nu te costa decat vre-o 10 lei niste integrate noi (evident tot chinezesti).

Problema e sa stii cu ce sa le schimbi.

 

De exemplu: JRC4558 cu TL072, TDA 2030 cu TDA2050 si la al doilea un radiator mai mare.

 

JRC4558 e o porcarie in comparatie cu inlocuitorul si 2030 are tendinta sa se arda, nu e prea placut sa iasa fum din amp. :)

 

Se folosesc piese putin mai ieftine pentru a micsora costurile de productie, si daca se strica si vrei alt amp posibil tot de la acelasi producator sa il cumperi .

Link to comment
Share on other sites

Pai daca ii trantesc aia aceleasi porcarii in el nu o sa mai apuce saracu sa il foloseasca, o sa devina un amp navetist. :)

Unele piese au tolerante destul de mari, daca e suprasolicitat un integrat poate sa se arda, eu ma indoiesc ca le verifica pe toate ... este o chestie de noroc ... daca defectul era in integrat se inlocuieste si gata, daca nu ... face naveta. Este mai mult protectie decat upgrade.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.