www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Direct Me


Guest Melkazen
 Share

Recommended Posts

Guest Melkazen

Salut, sunt intr-o mare dilema :P

Sunt din Bistrita si vreau sa-mi cumpar o chitara electrica Epiphone Les Paul standard plus din... "CLUJ"..., sau ceva din seria les paul de la 17 mil and up.

Nu stiu UNDE sa gasesc si de cand am vazut topicul ala ca daca, o sa comand de la thoman platesti 3 mil pe un amarat de transport sunt asa de suparat :) .

Vreau un sunet clean de la o chitara( apropo e PRiMA mea chitara), nu imi place heavy metal sau ceva de genu, o chitara ca sa faca mai mult brrrrrr decat un sunet curat.

Prefer pop/rock, punk sau J/pop/rock(japonez)

Cred ca les paul e ceea ce vreau, dar vad ca nu gasesc.....

Va rog niste sugestii....

Ma incurca si faza asta cu sarbatorile...ca daca ma trag mult pe spate vin moshu si inchide toate magazinele :) ( hey sunt sarbatorile....but...damn)

Unde as putea gasi in Clujul cel..maaare un Les Paul :)

:D Multumesc anticipat

Edited by Melkazen
Link to comment
Share on other sites

Salut, sunt intr-o mare dilema :P

Sunt din Bistrita si vreau sa-mi cumpar o chitara electrica Epiphone Les Paul standard plus din... "CLUJ"..., sau ceva din seria les paul de la 17 mil and up.

Nu stiu UNDE sa gasesc si de cand am vazut topicul ala ca daca, o sa comand de la thoman platesti 3 mil pe un amarat de transport sunt asa de suparat :) .

Vreau un sunet clean de la o chitara( apropo e PRiMA mea chitara), nu imi place heavy metal sau ceva de genu, o chitara ca sa faca mai mult brrrrrr decat un sunet curat.

Prefer pop/rock, punk sau J/pop/rock(japonez)

Cred ca les paul e ceea ce vreau, dar vad ca nu gasesc.....

Va rog niste sugestii....

Ma incurca si faza asta cu sarbatorile...ca daca ma trag mult pe spate vin moshu si inchide toate magazinele :) ( hey sunt sarbatorile....but...damn)

Unde as putea gasi in Clujul cel..maaare un Les Paul :)

:D Multumesc anticipat

 

In Cluj nu am prea vazut Epiphone-uri. In schimb exista magazinul Mezzoforte in Mures, unde am vazut si Epiphone LP si si alte chitare de tip LP..erau si ceva Fendere mexicane...ai mai multe optiuni acolo..parerea mea.

Aici(in Cluj) te poti uita eventual la un PRS SE Tremonti. Am incercat chitara, si nu m-a incantat.

Bafta. :D

Link to comment
Share on other sites

Guest Melkazen

:-S...well...numai epiphone m-ar interesa...dar daca nu gasesc asta e :)

Apropo...daca as comanda o chitara de la Thomann in valoare de 475 euro....oare cat m-ar costa in total?

it sucks rau pe la noi cu taxele :-S

Link to comment
Share on other sites

transportu' de pe Thomann nu-i 3 bulioane, e 30 de euro :D da' decat sa dai banii astia pe curier, mai bine iti iei un bilet spre Bucuresti, la cuseta :), si macar ai ocazia sa auzi si sa simti mai multe instrumente :) astfel, iti va fi mult mai usor sa te decizi, zic eu :)

Edited by CernoBill
Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate, dar nu stiu Bucurestiul....ce magazine are...unde sa ma deplasez(am cu ce..taxi:P)......etc...

Si mai mult ma roade...ca poate nici in Bucuresti nu gasesc o gama variata de epiphone......

Dar daca as comanda de pe thomann ma gandeam la:

 

http://www.thomann.de/gb/epiphone_les_paul_black_beauty.htm

 

Eu personal nu as (mai) comanda de pe site-uri chitare, sau alte chestii, inainte sa le incerc. Mai bine dai banii aia pe un bilet de tren la Bucuresti, te intelegi cu un forumist de pe acolo, poate te ajuta cineva :). Epiphone cred ca gasesti pe la Guitar Shop, sau la domnul Rares Totu.

Se pot cumpara scule si de la Thomann, dar nu prea e recomandat prin posta. Deobicei in tari precum Romania trimit b-stock, pentru ca majoritatea oamenilor nu trimit produsul inapoi.

Link to comment
Share on other sites

In cel mai rau caz, daca nu au pe stoc insa pretul lor este corect pentru tine, mai bine comanda din tara pentru eventuale probleme de garantie. Nu iti doresti sa ai o problema serioasa si sa trebuiasca sa trimiti o chitara inapoi in Germania, stiu ce vorbesc.

 

Problema e ca atunci cand comanzi in tara un anume model iti aduce doar UNA. Deci tot nu ai intre ce si ce sa alegi. Poate vrei sa vezi mai multe chitari la fel sa alegi. Ei bine, nu se poate. Bine, el e incepator si probabil nu se pune problema.

Link to comment
Share on other sites

Guest Melkazen

thanks all pentru sfaturile date :) :) .

Pana la urma aveti dreptate in privinta cu thomann, nu se merita si nu ma costa biletul trenul ca am permis :).

Apropo, i-am contactat pe cei de la guitar-shop si au spus ca nu au in stoc les paul:

---------------------------

Din pacate, momentan, avem o problema cu importul chitarelor Epiphone.

Gibson Europe a reorganizat activitatea de distributie in Europa si sunt in

proces de aprobare a dealerilor pe diverse piete, in termeni destul de duri.

Se pare ca problema nu va fi lamurita inainte de inceputul anului viitor,

cand, suntem increzatori, ca vom primi OK-ul. In aceste conditii, cu regret

trebuie sa va informam ca, pentru moment, nu putem raspunde pozitiv

solicitarii Dvs.

-------------------------------------------

Ibanez sau Schecter sunt bune pentru alt gen de muzica?..... aici ma refer in afara de metal, trash, heavy ....

Pentru ca vad ca nu am sanse la un epi. anul asta....

Link to comment
Share on other sites

Guest Melkazen

E foarte greu :)

Unde sunt LP cam toate sunt in tranzit, sau ma rog pana aproba la guitar shop....

Poate ar dura pana in februarie poate chiar 1 martie .....de martzisor :D (rad de mine :) )

Daca ar fi in Bucuresti un LP in magazin, m-as duce dupa el :)

Edited by Melkazen
Link to comment
Share on other sites

Eu am cumparat de la Thomann vreo 6 chitari si 3 ampuri si n-am avut nici o problema, cu exceptia unui defect la un amp (trantit probabil in timpul transportului). In nici un caz nu trimit B-stock.

In alta ordine de idei, daca vrei sunet clean, ar trebui sa te intereseze ca chitara sa aiba si doze single-coil, nu numai humbucker, ca de exemplu asta http://forums.rgc.ro/index.php?act=findpost&pid=242417

Scuze de spamul nesimtit :)

Edited by varu' maftei
Link to comment
Share on other sites

Guest Melkazen

Am gasit ce vroiam :X. :P : :D

Un schecter frumos :X :)

Am incercat chitara, chestii, socoteli....e perfecta...

Maine o cumpar si o sa va zic si modelul ;):) :)

Pfiu :D

Link to comment
Share on other sites

Eu am cumparat de la Thomann vreo 6 chitari si 3 ampuri si n-am avut nici o problema, cu exceptia unui defect la un amp (trantit probabil in timpul transportului). In nici un caz nu trimit B-stock.

In alta ordine de idei, daca vrei sunet clean, ar trebui sa te intereseze ca chitara sa aiba si doze single-coil, nu numai humbucker, ca de exemplu asta http://forums.rgc.ro/index.php?act=findpost&pid=242417

Scuze de spamul nesimtit ;)

 

Eu am comandat o singura chitara si am avut ghinion. Am comandat un Fender Stratacoustic Deluxe, si avea inaltatorul pozitionat mai intr-o parte decat trebuia, si distanta dintre grif si corp era putin prea mare din cauza ca griful nu e chiar paralel cu corpul. Am rezolvat ambele probleme pana la urma, dar nu mi s-a parut normal.

Nu spun ca mereu se intampla, ci doar ca se poate intampla. Plus ca nu prea ai de unde sa stii daca e b-stock sau nu.

 

Am gasit ce vroiam :X. :P : :D

Un schecter frumos :X :)

Am incercat chitara, chestii, socoteli....e perfecta...

Maine o cumpar si o sa va zic si modelul ;):):)

Pfiu :D

 

Felicitari pentru alegere..

Schecter sunt chitare foarte bune, si au un raport calitate/pret foarte bun..

Sa pui poze cu ea..

Edited by GrP
Link to comment
Share on other sites

Guest Melkazen

ok, astazi am cumparat-o de la M&C.

Este un Schecter C1 Classic, 2400 RON si un am la 500 RON marshall( de inceput).

Imi place ca se muleaza pe corpul meu, are acel Inlay fantastic( Vine of Life) si are Pick-ups Seymour Duncan.

Cand am vazut-o am stiut ca e pentru mine :X.

Are un sunet frumos si sunt foarte multumit de achizitia mea.

ok...partea proasta....dar nu a chitarei :)

Eu ....credeam ca e usor...sau ma rog...nu usor dar....eh.. :)

E greu ca incepator(eu)...sa canti la chitara.....trebuie sa iau niste lectii din Bistrita...sau......poate cineva imi poate spune unde gasesc lectii online :).

P.S: Pozele au iesit cam ugly din cauza blitz-ului....

 

 

http://www.schecterguitars.com/index.asp

post-9432-1229790920_thumb.jpg

post-9432-1229790963_thumb.jpg

post-9432-1229791028_thumb.jpg

post-9432-1229791062_thumb.jpg

Edited by Melkazen
Link to comment
Share on other sites

nu am probleme......ce pot sa spun este ca....aluneca usor..

N-ai inteles. Inlay-urile au in principal rol de ghidaj: iti indica tastele 3, 5, 7, 9, 12, etc. Cel de pe C1 Classic iti indica doar tasta 12. Cu putina atentie te poti descurca cu inlay-urile laterale (cele de pe binding-ul gatului).

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

ok, astazi am cumparat-o de la M&C.

Este un Schecter C1 Classic, 2400 RON si un am la 500 RON marshall( de inceput).

Imi place ca se muleaza pe corpul meu, are acel Inlay fantastic( Vine of Life) si are Pick-ups Seymour Duncan.

Cand am vazut-o am stiut ca e pentru mine :X.

Are un sunet frumos si sunt foarte multumit de achizitia mea.

ok...partea proasta....dar nu a chitarei :)

Eu ....credeam ca e usor...sau ma rog...nu usor dar....eh.. :D

E greu ca incepator(eu)...sa canti la chitara.....trebuie sa iau niste lectii din Bistrita...sau......poate cineva imi poate spune unde gasesc lectii online :) .

P.S: Pozele au iesit cam ugly din cauza blitz-ului....

 

 

http://www.schecterguitars.com/index.asp

 

Misto culoarea chitarei. Felicitari pentru alegere si pentru ca nu e neagra. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.