www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cu Ce Lipesc Un Cordar


dani
 Share

Recommended Posts

salutare:)

 

o scurta intrebare.Cu ce pot lipi bridge-ul la o chitara acustica:(

 

e o hora vechiutza care suna bine si ...am lasat-o pe bancheta din spate in mashina, vara asta, si i s-a dezlipit cordarul :)

 

ce pot folosi?am incercat cu un clei de oase(era vechi...nici nu mergea topit calumeA) dar s-a dezlipit :)

 

help

Edited by dani
Link to comment
Share on other sites

hmmm...stiam si eu ceva de aracet(banuiesc ca trebuiesc shlefuite ambele partzi foarte bine...degresate apoi lipite)...insa tine oare apoi?

 

de obicei pun corzi putzin mai grosutze(12-13) si mi-e sa nu raman cu ele printre degete:(

 

iau in calcul si varianta cu aracet:)multumesc mult

 

 

altceva?

Link to comment
Share on other sites

cum am zis , daca e lipit corect cu aracet , se rupe lemnul si lipitura nu cedeaza...deci asta ar fi cea mai buna varianta. si eu am mai lipit cordare...dar la reginurile mai amarate am dat 2 gaurele mici in cordar si am ancorat cordarul cu 2 surubele subtiri ( bineinteles am lipit si cu aracet) , surubele pe care le-am ingropat si chituit. ar mai fi urelitul, dar urelitul e casabil si nu e asa bun...crapa , se sparge si cade cordarul de la presiune. succes si astept curios cum alegi sa lipesti.

Link to comment
Share on other sites

poate e mai greu de crezut dar folosit ca lumea super gue`ul face minuni! :)

am lipit headstock`ul la acustica din prima, am slefuit si se comporta bine .... mai trebuie vopsit cumva :) si nici nu se mai conoaste ca a fost rupta:)

unde mai zic ca a avut un ditamai gauroiul, pe care l-am "cofrat" cu folie de aluminiu adeziva de am reusit sa torn "beteoanele" :D

 

Succes Dani! :)

post-4828-1228553419_thumb.jpg

post-4828-1228553473_thumb.jpg

post-4828-1228553575_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

da sigur

trebuie bagata sub o presa, clar. sa nu uiti sa razuiesti bine suprafetele dupa ce le cureti foarte bine. razuirea in termeni se numeste tzicling si are rolul sa prinda mai mult aracet pe suprafete. zgarii bine amandoua suprafetele cu ceva..multe shanturi..fara teama..si apoi, dupa ce fixezi exact pe pozitie, pui pe chitara o greutate, nu exagerat de mare , sa nu-ti rupa chitara, sa nu-ti alunece cordarul din cauza greutatii si cam atat.succes.

Link to comment
Share on other sites

poti sa incerci aracet pentru mobilier (pt. lemn ) , mai bine decat aracet obisnuit , sau clei de oase

(good ideea) , sau poti sa incerci cu Moment (mai bine decat super glue ) , e numa bun de asa ceva si se face ca un cauciuc la final , dar cam miroase cand il folosesti , in rest e ideal.....

Edited by korko
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
poti sa incerci aracet pentru mobilier (pt. lemn ) , mai bine decat aracet obisnuit , sau clei de oase

(good ideea) , sau poti sa incerci cu Moment (mai bine decat super glue ) , e numa bun de asa ceva si se face ca un cauciuc la final , dar cam miroase cand il folosesti , in rest e ideal.....

 

tin sa te contrazic , am lipit cu moment si dupa ce am pus corzile nu am reusit sa o acordez din cauza ca adezivul s-a facut ca un elastic si s-a deplasat 2-3 milimetri de pe chitara............acum am lipit-o cu aracet si astept sa vad rezultatul

ps. am stat 3 ore sa curat moment-ul de pe chitara NU RECOMAND

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
tin sa te contrazic , am lipit cu moment si dupa ce am pus corzile nu am reusit sa o acordez din cauza ca adezivul s-a facut ca un elastic si s-a deplasat 2-3 milimetri de pe chitara............acum am lipit-o cu aracet si astept sa vad rezultatul

ps. am stat 3 ore sa curat moment-ul de pe chitara NU RECOMAND

 

Concluzia: am rezolvat-o sunt multumit de cum a iesit, nici nu se vede ca a fost lipita...recomand aracet

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.