www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Boss Mt2 Sau Hard Wire Tl -2 ?


lucky_b
 Share

Recommended Posts

Desigur pentru fiecare "agresiv" inseamna altceva. Mai bine ai da un exemplu "iete, vreau sa sun ca ala...".

In general, asta de la Hardwire pare mult mai interesant. Mai sunt si Metal Master, Metal Core, Metal Muff, Metal Planet care merita incercate (mai multe metale ca-n tabelul periodic nowadays).

Link to comment
Share on other sites

cel mai bine asculti pe youtube pedalele astea, citesti review-uri. conteaza f mult ce tip de sound cauti, la fel cum conteaza mana si tehnica ta de a canta. O pedala care "se pupa" cu un anumit chitarist nu ii e buna altuia pt ca are alta tehnica si alt stil de a aborda problema. evident ideal ar fi sa le probezi dar in valca banuiesc ca e mai greu

Link to comment
Share on other sites

Eu in general ma feresc de pedalele de distors de la Boss, singurele 2 care imi plac sunt BD2 si SD1, dar care nu suna chiar a ce vrei tu. Strict dintre cele 2 as alege Digitech-ul, mi se pare ca este mult mai solid construita si are true-bypass, in mod normal nu ar trebui sa altereze sunetul chitarii cand este dezactivata, asta fiind principalul dezavantaj al pedalelor Boss.

 

Una dintre pedalele pe care mi le-am dorit mult timp si care suna cam a ce vrei tu este Rocktron Silver Dragon, dar asta este ceva mai scumpa decat celelalte 2. Ar mai fi de verificat Electro Harmonix Metal Muff, care poate suna foarte suparat (am una si pentru chestii mai dure e geniala, este si destul de versatila, poti sa scoti si tonuri mai cuminti si mai calde din ea) si Rocktron Zombie Rectified Distortion, Rocktron Metal Planet Distortion sau Rocktron Rampage. Asculta si tu sample-uri pe youtube si vezi ce se apropie cel mai mult de ce iti doresti tu ca sunet.

Link to comment
Share on other sites

conteaza mult si prin ce amp bagi pedala respectiva. cel mai bine ar fi sa poti proba cu chitara ta prin ampul de acasa sau macar aceeasi firma. de exemplu lava box-ul meu mi-a placut f f mult cum suna intr-un twin reverb dar nu m-am impacat deloc cu ea intr-un jcm 2000. ideea e ca sunt multe variabile de luat in calcul dar la fel cum a zis blackthorn, digitech-ul suna bine si e destul de versatila si din cate am observat se impaca binisor cu tot felul de ampuri.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
pe mine ma intereseaza un sunet cat mai spre death, grind, ceva cu mult sustain si greu

 

Digitech-u arata promitator, dar nu am pus mana pe el.

 

Metal Master si MT-2 nu ti le-as recomanda, greu obtii un ton "cu mult sustain si greu" din ele. Nici cu rocktron metal planet.

 

Dintre astea mai ieftine, singura care mi-a placut este Digitech DeathMetal, dar o tin mai mult pentru zilele cand am chef de prosteala :)

 

Daca reusesti sa pui mana pe una, eu ti-as recomanda ZOOM TM-01 [Tri-Metal] sau Seymour Duncan [nu pot sa cred ca zic asta] Twin Tube Mayhem.

 

Sau ai putea sa iti pui un EMG Afterburner pe chitara :)

-----------------

 

Solutii sunt o gramada, trebuie doar sa o alegi pe aia care ti se potriveste.

Link to comment
Share on other sites

Metal Master si MT-2 nu ti le-as recomanda

 

Victorash mama, odata ce tu nu ai avut efectele astea ale tale, si evident sa te intereseze sa scoti din ele ceva bun ca instrumentist, nu mai vorbi aiurea si nu mai da sfaturi din ce citesti si tu la altii. Maine poimaine o sa afirmi timid si o sa recomanzi regin cu doza emg in loc de schecter.

Link to comment
Share on other sites

FYI am avut 2 metal master [unu'vandut, unu facut cadou unui prieten] si 3 mt2-uri[unu'vandut, unu desfacut si pus alta pedala - facuta de mine - inauntru, si unu aruncat pe geam de la etj 7 just for the hell of it] Nu imi pare rau dupa nici una. Nici metal planetu'nu m-a tinut mult.

 

TriMetalu nu era al meu, a trebuit sa il dau inapoi dupa vreo 2 luni ...

 

etc

 

Also, lupisorule, las-o mai moale cu atitudinea asta holier-than-thou, da, "taticu" ?

Edited by vektor
Link to comment
Share on other sites

De "avut" oricine le poate avea ca pe un "item" in casa, dar a canta cu adevarat pe un efect acolo unde trebuie e mare lucru. Tu ai cantat la nivel amatoricesc infect, probabil vroiai sa suni ca Nergal si nu a mers.

Nu am atitudine de "holier-than-thou". Ideea e ca eu nu ma infig aiurea ca tine aproape in orice discutie cu tot felul de argumente, unele neavand o baza concreta, decat ce ai ciugulit in zbor din alta parte de natura: 010100110100101110.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.