www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pedala Overdrive Behringer To100 Or Bo100


karcsika
 Share

Recommended Posts

Salut,vreau sa cumpar o pedala de overdrive (behringer).Este tube overdrive ul to100,si blues overdrive bo100,si nu prea pot decid pe care sal cumpar.Am vazut videouri pe youtube cu pedalele,dar nu sunt prea convingatoare,am citit rewiev uri,dar tot cu nimic.Multi zic ca produsele respective sunt de nota 10,merita bani,afacere buna,altii zic ca nu merita nimic.

Ma m gandit sa ma aplelez la rgc :) si cer pareri,daca ati folosit,sau alte info uri.

Am auzit despre TU100(si TU800) foloseste circuit asemanator cu tubescreamer si IC asemanator.Si bo100 este numa un simplu booster.

Astept raspunsurile

Link to comment
Share on other sites

Am avut o perioada doua astfel de pedale, una era TU100 parca si cealalta era un overdrive(imi scapa numele acum). Le-am pus langa alte 3 pedale : Boss DS1, DOD 250 si Seymour Duncan Pickup Booster.

DPDV al calitatii constructiei lasa destul de mult de dorit (plastic). Daca le iei pentru cantat acasa aspectul asta nu e important.

Ca sunet e destul de multumitor dar nu te astepta la minuni. Face putin mai mult decat dai dar cam atat. Zgomotul de fond era poate putin mai pronuntat (posibil sa fie si autosugestie aici).

Link to comment
Share on other sites

Am avut o perioada doua astfel de pedale, una era TU100 parca si cealalta era un overdrive(imi scapa numele acum). Le-am pus langa alte 3 pedale : Boss DS1, DOD 250 si Seymour Duncan Pickup Booster.

DPDV al calitatii constructiei lasa destul de mult de dorit (plastic). Daca le iei pentru cantat acasa aspectul asta nu e important.

Ca sunet e destul de multumitor dar nu te astepta la minuni. Face putin mai mult decat dai dar cam atat. Zgomotul de fond era poate putin mai pronuntat (posibil sa fie si autosugestie aici).

 

Ms.Am citit ca multi folosesc pedalele live la concerte,cum ar fi Shane Diiorio,artist australian http://www.youtube.com/user/intheblues si dupa ce am intrebat pe el,a zis ca sunt ok,si a recomandat to800 pt ca sunetul e mai bunt decat a unui ts9(asta am citit de mai multe ori pe rewiev)

 

De ce nu incerci o MaimuticaRea? E mai scumpa, dar face. :)

Nu e prea agresiva? :) si numele lui e

Link to comment
Share on other sites

Guest Death Poop

eu am pedala de asta....

dupa cum a spus si Cosu, sa nu te astepti sa iti dea ceva prea calumea....e buna, asa, de inceput, dar daca vrei ceva heavy ia-ti alta.

La mine ca sa am distorsa cum trebuie, dau combo-ul la un volum mai mic si pedala si chitara la maxim...

Link to comment
Share on other sites

eu am pedala de asta....

dupa cum a spus si Cosu, sa nu te astepti sa iti dea ceva prea calumea....e buna, asa, de inceput, dar daca vrei ceva heavy ia-ti alta.

La mine ca sa am distorsa cum trebuie, dau combo-ul la un volum mai mic si pedala si chitara la maxim...

 

nu heavy,numa un overdive :) ms

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
De ce nu incerci o MaimuticaRea? E mai scumpa, dar face. :)

 

Nu e agresiva deloc, este clar facuta dupa Tubescreamer, la fel ca si TO100.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.