www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vrei Sa Castigi Un Jamvox?


Guest Calin
 Share

Recommended Posts

Daca vrei sa castigi un JamVox, e simplu! Cea mai buna recenzie despre JamVox, Mos Nicolae fiind pe faza, ( prin MCMUSIC ) te ve premia!

Edited by Calin
Link to comment
Share on other sites

Daca nu ai produsul cum ii poti face recenzie ? De preferat ar fi sa ne dai in prealabil cate unul si apoi sa-ti spunem parerea .

Daca n-ai fost la workshop... Il avem! Nu vreau sa intru in polemica cu nimeni! Daca vrei JamVox studiaza problema!

Edited by Calin
Link to comment
Share on other sites

Daca nu ai produsul cum ii poti face recenzie ? De preferat ar fi sa ne dai in prealabil cate unul si apoi sa-ti spunem parerea .

 

Daca nu ai produsul, il cumperi. :) Sau il imprumuti. Avand in vedere ca este vorba despre un software, nu cred ca este prea greu sa faci rost de el. :)

Link to comment
Share on other sites

"Daca nu ai produsul, il cumperi. biggrin.gif Sau il imprumuti. Avand in vedere ca este vorba despre un software, nu cred ca este prea greu sa faci rost de el. wink.gif "

Si daca il cumperi care ar mai fi rostul sa mai participi la un concurs sa-l castigi ? Oricum interesant si idemanos pachetul asta.

Edited by SKU
Link to comment
Share on other sites

"Daca nu ai produsul, il cumperi. biggrin.gif Sau il imprumuti. Avand in vedere ca este vorba despre un software, nu cred ca este prea greu sa faci rost de el. wink.gif "

Si daca il cumperi care ar mai fi rostul sa mai participi la un concurs sa-l castigi ? Oricum interesant si idemanos pachetul asta.

carcotasule :)

Link to comment
Share on other sites

stau cateodata si ma minunez ce vocatie de raspandac au unii. si doar :) atat!

 

stau cateodata si ma minunez cum stau altii cateodata si se minuneaza. si doar :D atat!

:)

 

 

 

Felicitari Calin pentru concursurile organizate! :) Scuze ca ti-am disturbat topicul. :P

Link to comment
Share on other sites

Si ce inseamna "cea mai buna recenzie"? ca sa stim la ce ne bagam...

 

Insemna cumva cea mai encomiastica? sau cea mai obiectiva?

 

De altfel ideea este demna de laudat, daca n-ar fi strict publicitara.

 

exista "30-days money back guarantee"? ca sa testez omu' moka.

 

Gyzmo

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann

Ar trebui sa se faca mai multe astfel de concursuri, cel putin asa se mai sinchiseste lumea sa scrie mai mult de 10 randuri cand descrie un produs.

Bine lucrat oameni buni, dar cred ca ar fi fost mai interesant daca vedeam clar niste impresii sincere ale voastre. Nu cred ca am aflat ceva nou fata de ce se poate afla de pe site/youtube/manual.

 

JamVOX nu este o scula dedicata aplicatiilor profesionale, live sau de studio, cu toate ca s-ar descurca decent si la asa ceva

...

potentiometre pentru reglarea inputului de la microfon, pentru output, si pentru volumul monitorului, plus o iesire pentru casti, foarte folositoare

Software-ul JamVOX in sine reprezinta o evolutie fata de generatia de programe precedenta

...

tehnologia Virtual Valve Reactor care pare sa-si faca datoria in a emula dinamica, tipul de lampa folosit cat si clasa A/B

Are evident si un tuner cromatic cu tehnologie de la KORG

...

Nu sunt fan al procesoarelor si al efectelor de modulatie, dar este foarte complet JamVOXul

 

Astea sunt genul de argumente: "Amplificatoarele noastre sunt dotate cu noua tehnologie SUPERTube. De ce sa te cari cu un amplificator mare? De ce sa platesti multi bani pe lampi si reglaje? Acum ai toate beneficiile unui amplificator solid state dar cu calitatea unuia pe lampi."; genul de argumente cu care ar veni in fata un purtator de cuvant de la VOX/KORG ; genul de argumente care ar convige 4/5 incepatori, dar care incep sa starneasca la un moment dat lehamitea fata de firme precum digitech,zoom etc (exemple la intamplare).

Ati vorbit despre multe detalii tehnice (m-ati innebunit cu latenta aia :) ), ati aratat intr-adevar ce face produsul, insa nu stiu in ce masura chiar ati captat atentia cuiva. Adica sa vina cineva si sa spuna ca in urma unei astfel de recenzii si-a format o parere noua despre produs si s-a dus in magazin sa vada chiar care e treaba.

 

O firma mica, care fabrica gama de produse X are un forum, cam de marimea RGC-ului, unde s-au strans actualii si potentialii posesori de produse X. Acolo se vorbeste numai despre produsele X: fiecare discuta tot ce este de discutat, pareri, impresii, sfaturi. E o placere sa citesti posturi si chiar sa inveti cate ceva, se simte atmosfera de bunavointa, sa-i zicem de "intr-ajutorare". Se simte un respect general pentru "mestesugar", implicit pentru firma, care mi-a dat incredere sa incerc sa cumpar ceva de peste mari si tari, fara sa aflu macar o singura parere a vreunui cunoscut (spre marea deosebire fata de acest forum, unde cei in masura sa dobandeasca respectul nostru prin munca lor se iau adesea la harta cu forumistii care sunt, in fine, interesati doar de adevar). Aia nu au interesul sa faca reclama, nu colinda alte forumuri incercand asta. Nu am intalnit o data sa se zica "Astai cel mai bun, cumpara asta" asa cum intalnim adesea in posturi precum "Postul oficial al incepatorilor". As vrea sa vad mai des asa ceva si pe forumul nostru, evident nu doar in cazul acestui concurs ci in primul rand la toate celelalte nivele.

 

Mai zic o data: este grozav ca se ofera recompensa in schimbul unor astfel de activitati, macar asa se mai arata niste interes pentru a scrie ceva despre un lucru. Nu vad nimic rau in a incerca sa ne convingeti sa cumparam asa ceva (ca doar pentru noi sunt facute jucariile astea). Ati avut ocazia sa incercati aparatul. Eu zic ca este in avantajul vostru, daca chiar vreti sa convingeti, sa aratati care e treaba cu adevarat in legatura cu el. Macar sa para ca o faceti ca un sfat pentru noi si nu pentru a castiga premiul, si chiar daca o faceti pentru a castiga premiul, nu e nici o problema, dar macar sa fiti sinceri.

Edited by Rayvann
Link to comment
Share on other sites

Rayvann acolo este o impresie si am folosit "se pare" si este foarte evident ca echipamentele de acest nivel nu se compara si nu se vrea a se compara cu un amplificatoare de 2000 de euro dar nici caratul unui amplificator de 2000 de euro nu se compara cu un laptop si programul asta legat la PA.

Link to comment
Share on other sites

Rayvann acolo este o impresie si am folosit "se pare" si este foarte evident ca echipamentele de acest nivel nu se compara si nu se vrea a se compara cu un amplificatoare de 2000 de euro dar nici caratul unui amplificator de 2000 de euro nu se compara cu un laptop si programul asta legat la PA.

Vorbeste omul care mie imi spunea ca e tot aia p analog sau digital pedals... :)

 

 

BTW un lucru sa fie clar, i just tested that....aia nu inseamna ca eu nu urasc de moarte procesoarele :) Nu prinzi asa ceva la mine ,,pe jos" in plus apartine pe masa asa ceva :D ( daca tot ai vrut Rayvann sinceritate ). Poate imi trebuie sa o vand ulterior si? At least I`m honest...am si eu nevoie d lampi noi pentru ANALOG stuff :)

Edited by Archangello
Link to comment
Share on other sites

eu am vrut sa scriu un review cat mai complet...am scos in evidenta ceva caracteristici JamVOX pe care marea majoritate le-ar considera benefice, dar am prezentat si chestii care mi-au placut mie... :)

sincer, cand am auzit prima data de jucaria asta, nu mi s-a parut cine stie ce :) ...adica, pan' la urma exista o sumedenie de programe de genu', exista softuri care filtreaza anumite frecvente etc.

insa, dupa ce am umblat un pic pe el, mi-am dat seama ca totusi e o scula interesanta, ofera mai multe decat Guitar Rig sau mai stiu eu ce, si chiar este o jucarie faina, pentru o chestie digitala :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann

Nu stiu daca am fost foarte clar in ceea ce vroiam sa zic.

E prea putin important daca daca face marea si sarea, daca suna nu stiu cum, sa daca reuseste nu stiu ce, insa:

Face intr-adevar aparatul ala ceea ce zice ca face si isi merita banii pe care ii cere?

 

Adica este de folos, isi indeplineste rolul?

 

Daca tot se da ceva consistent pentru cea mai buna recenzie, ma gandeam la ceva de genul: video-uri, clip-uri cu aparatul in timp ce este folosit. Insa nu cum fac aia de la MusicStore sau cum se mai numeste (harmonycentral sau cine se ocupa cu asta, chiar habar n-am), adica sa aduca pe cineva care canta bine sa arate, asa cum ati facut si voi, ce butoane are si cam cum suna. Ar fi ideal sa fie demonstrat in conditii de uz: o inregistrare cu telefonul a unei sesiuni de repetitii cu formatia in garsoniera unchiului sau [insert random example here]... Ceva pe gustul romanului, oricum. Dacia 1310 a carat la viata ei si porci si sute de kile de cartofi, dar nu veti auzi pe producator laudandu-se cu asta.

Adica concret, la ce mi-ar folosi mie sa investesc in asa ceva? In sensul asta, cred ca cea mai sincerca recenzie este o inregistrare in care nici macar nu aveti intentia sa despicati produsul, ci doar sa cantati o piesa cu un prieten, sa inregistrati o compozitie proprie, sa filmati un moment al vostru pe scena, etc. Desigur, in cazul acesta, dat fiind natura produsului, logic ar fi sa vedem mai degraba exersarea unor solo-uri sau ceva, folosind JamVox. Sigur ca mai sunt si alte moduri de a-l folosi cu succes, dar sa le auzim si noi, sa stim concret daca ne trebuie asa ceva sau nu :) .

Link to comment
Share on other sites

Mai, Cernobill zice ca "l-a imprumutat" de la un preten care a dat pe el 200 de dolari. Cum a imprumutat un software? Daca l-a luat spart, inseamna ca nu l-a imprumutat ci ca l-a luat pur si simplu. Si cum de pretenul a dat pe el 200 de coco cand pe musiciansfriend.com costa 250??? Cum faci o recenzie daca nu incerci scula/softul respectiv??? Din auzite???

Binenteles ca pretenul lui Archangello l-a cumparat din Europa, cu euroi. Numai ca la Thomann costa nu 170 ci 195 de euro. Deci? ....

Eu am vazut o mica parte din ce poate sa faca JamVox-ul la workshop si e destul de ok pentru un soft de chitara. Voi trei unde l-ati incercat? Sincer.

Link to comment
Share on other sites

@Doctor X: pachetu' contine si monitoru' ala, fara de care softu' nu functioneaza, daca nu ma insel... :)

apoi...eu nu am stat sa fac investigatii in legatura cu cat a dat omu' meu pe scula asta...l-am intrebat cat a fost, de curiozitate, si mi-a zis ca l-a costat 200 $... :)

a...si m-am uitat si eu pe Musician's Friend...si pe Thomann, si pe Music123...si am vazut cat costa...puteam sa scriu orice pret de acolo... :)

intamplator am vorbit cu tovarasu' asta al meu acu' cateva zile, si mi-a povestit ca si-a luat JamVOX...azi l-am rugat sa mi-l dea si mie cateva ore, chiar in ideea de a-i face un review...

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
Mai, Cernobill zice ca "l-a imprumutat" de la un preten care a dat pe el 200 de dolari. Cum a imprumutat un software? Daca l-a luat spart, inseamna ca nu l-a imprumutat ci ca l-a luat pur si simplu. Si cum de pretenul a dat pe el 200 de coco cand pe musiciansfriend.com costa 250??? Cum faci o recenzie daca nu incerci scula/softul respectiv??? Din auzite???

Binenteles ca pretenul lui Archangello l-a cumparat din Europa, cu euroi. Numai ca la Thomann costa nu 170 ci 195 de euro. Deci? ....

Eu am vazut o mica parte din ce poate sa faca JamVox-ul la workshop si e destul de ok pentru un soft de chitara. Voi trei unde l-ati incercat? Sincer.

 

Hai, mai, Pietrare, parca tu nu stii cum e cu romanul si pomana. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.