www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Epiphone Les Paul


Guest blackslither
 Share

Recommended Posts

Guest blackslither

As vreau sa imi cumpar un Epiphone Les Paul , insa sunt destul de multe versiuni . Oscilez intre EPIPHONE LP STANDARD EB - 325 E si EPIPHONE LP STANDARD PLUS VSB - 411 E , nu imi dau seama ce diferente sunt intre cele doua modele (nu ma pricep , din specifiicatii unui necunoscator ca mine i se par la fel). Daca puteti sa ma ajutati cu un sfat sau cu un alt model ?

 

Dupa cum ati observat m-am decis sa cumpar de la Thomann , ce taxe trebuiesc platite pentru a o aduce in Romania , in afara de transport 30 E ? Curierul o livreaza la domiciliu si in acel moment se platesc si alte taxe (in cazul in care exista)? As putea sa cumpar si din alta parte ... nu prea cunosc alte magazine online ....

 

Am mai gasit si la guitarshop.ro Epiphone Les Paul Standard Plus , nu prea seamana cu ce am gasit pe thomann , ma gandesc ca e o versiune mai veche sau inferioara . A mai achizitionat cineva de la ei modelul acesta ?

 

O sa achizitionez si un amplificatoar LINE6 SPIDER III 15 sau MARSHALL MG15DFX , iar pentru creative bundle am vazut ca Thomann iti face si un discount .

 

Astept sfaturi :) .

Edited by blackslither
Link to comment
Share on other sites

Am mai gasit si la guitarshop.ro Epiphone Les Paul Standard Plus , nu prea seamana cu ce am gasit pe thomann , ma gandesc ca e o versiune mai veche sau inferioara . A mai achizitionat cineva de la ei modelul acesta ?

 

Astept sfaturi :) .

Nu-i nici o diferențã între Standard Plus de la GuitarShop fațã de cel de la Thomann în afarã de finish (culoare).

Link to comment
Share on other sites

As vreau sa imi cumpar un Epiphone Les Paul , insa sunt destul de multe versiuni . Oscilez intre EPIPHONE LP STANDARD EB - 325 E si EPIPHONE LP STANDARD PLUS VSB - 411 E , nu imi dau seama ce diferente sunt intre cele doua modele (nu ma pricep , din specifiicatii unui necunoscator ca mine i se par la fel). Daca puteti sa ma ajutati cu un sfat sau cu un alt model ?

 

Dupa cum ati observat m-am decis sa cumpar de la Thomann , ce taxe trebuiesc platite pentru a o aduce in Romania , in afara de transport 30 E ? Curierul o livreaza la domiciliu si in acel moment se platesc si alte taxe (in cazul in care exista)? As putea sa cumpar si din alta parte ... nu prea cunosc alte magazine online ....

 

Am mai gasit si la guitarshop.ro Epiphone Les Paul Standard Plus , nu prea seamana cu ce am gasit pe thomann , ma gandesc ca e o versiune mai veche sau inferioara . A mai achizitionat cineva de la ei modelul acesta ?

 

O sa achizitionez si un amplificatoar LINE6 SPIDER III 15 sau MARSHALL MG15DFX , iar pentru creative bundle am vazut ca Thomann iti face si un discount .

 

Astept sfaturi :) .

 

incearca si aici:www.musikhaus-attila.ro

sunt dealeri Thomann si sunt niste tipi f.f. seriosi.

Link to comment
Share on other sites

Guest blackslither
Una e neagra alta e vintage sunburst si pentru finisajul acela mai dai inca 86 de euro

Sunt chitari bune :)

 

doar asta sa insemne acel Plus :) , in cazu asta nush daca se merita diferenta de bani pt un finisaj

Edited by blackslither
Link to comment
Share on other sites

Guest blackslither

Cine a mai cumparat de la Thomann imi poate spune ceva depsre taxele ce trebuiesc platite si depsre modul in care decurge toata tranzactia ?

 

Si ce amplificator imi recomandati care sa coste in jur de 100 E (+-20) , sau daca considerati ca se merita si mai mult ?

Edited by blackslither
Link to comment
Share on other sites

la standard : Mahogany and Alder Body

la standard plus : mahogany body, flame maple top

 

standard

 

std.plus

 

hope it helps

http://epiphone.com/default.asp?ProductID=...;CollectionID=6 eu ma iau dupa ce zic astia, desi recunosc ca nu am incredere 100% in ei.. ei zic ca epi-u e din mahon 100% si la fel si sg-urile.

Link to comment
Share on other sites

eu am un eiphone zakk wylde custom si pot sa zic ca e f buna,

vezi ca unele se fac si in china .... care nu sunt bune, alege sa fie made in korea macar

 

Uite sa stii ca nu e chiar asa, am probat Epiphone chinezesc si era nu bun, ci chiar foarte bun, atat ca lucratura cat si ca sunet.Pe de alta parte eu am un Epiphone model din 99 fabricat in Coreea de care sunt extrem de incantat. Nu e o regula ca tot ce e fabricatin in China e mai prost decat ce e facut in Coreea, tine mult de experienta celui care cumpara instrumentul si de noroc.

Link to comment
Share on other sites

Sustin cele zise de Blackthorn. Sunt posesorul unui standard plus made in China adus de Rares si e o chitara foarte buna ca si raport calitate/pret.O singura problema: pragusul e de proasta calitate si afecteaza mentinerea chitarii in acordaj,dar asta e o problema rezolvabila.Important e ca baza e buna.Bafta!

Link to comment
Share on other sites

E bun pentru ca e fabricat bine ???? :)

 

sau e bun pentru ca e adus de domnu Rares???????????????????????? :)

 

incearca sa vezi ceva mai serios decit made in china ca pretul la aceeasi marca si la acelasi produs este acelasi

iar cit de marfa chinezeasca .......nu degeaba sau pus atitea controale pe iei ca ne dispera ,la iei nimic nui scump ......nici chiar viata omului Dar nu te intreba cum le construiesc , cu ce materiale sau daca sint nocive ,radiatii ,toxice e.t.c.

Link to comment
Share on other sites

mai nu vreau sa zic nimik rau dar nu zic nimic de bine , pricepe ca astia (daca nu e chiar unul shi acelas dar pe mai multe id-uri ) fac reclama la rares , deci asta e rolul lor sa pescuiasca clienti nu vezi ca tu vorbesti de chitara ei iti vorbesc de rares cineva tia zis sa iei o chitara coreana ca e mai buna si ai avut imediat replica ca alea chinezesti sint bune .....dar nu a zis ca rares aduce numai chinezesti , ul lucru bun costa mai scump si trebuie investit si gasesti mai greu clienti in rominia ca nu au romini bani iar cei care au ....au foarte multi si nu cumpara de la rares

Acum daca cele de la thoman sint made in china , corea sau usa depinde la ce pret vrei cele mai ieftine sint chinezesti e.t.c. deci si toman are si rele shi bune DAR eu tias zice ca o chitara nu se ia cu okii inchisi doar asa din poza pe net trebuie incercata si pe aia care o incerci pe aia o iei ca 2 nu sint la fel niciodata mai ales la astea eftine

Link to comment
Share on other sites

mai nu vreau sa zic nimik rau dar nu zic nimic de bine , pricepe ca astia (daca nu e chiar unul shi acelas dar pe mai multe id-uri ) fac reclama la rares , deci asta e rolul lor sa pescuiasca clienti nu vezi ca tu vorbesti de chitara ei iti vorbesc de rares cineva tia zis sa iei o chitara coreana ca e mai buna si ai avut imediat replica ca alea chinezesti sint bune .....dar nu a zis ca rares aduce numai chinezesti , ul lucru bun costa mai scump si trebuie investit si gasesti mai greu clienti in rominia ca nu au romini bani iar cei care au ....au foarte multi si nu cumpara de la rares

Acum daca cele de la thoman sint made in china , corea sau usa depinde la ce pret vrei cele mai ieftine sint chinezesti e.t.c. deci si toman are si rele shi bune DAR eu tias zice ca o chitara nu se ia cu okii inchisi doar asa din poza pe net trebuie incercata si pe aia care o incerci pe aia o iei ca 2 nu sint la fel niciodata mai ales la astea eftine

 

Remarca cum ca as face reclama vreunui distribuitor de instrumente muzicale este total nefondata, iar felul in care te exprimi in scris ma face sa cred ca nu ai fost in stare sa intelegi fondul problemei.Ma intreb daca ai fi reactionat la fel in cazul in care as fi pomenit de Thomann sau Proguitar ca si sursa de achizitionare a chitarei.Nu mai are voie omu' sa zica de unde si-a luat chitara! Stii cum ii zicea tiganca puradelului: "Mai pune mana p-o carte, mai fa un cornet!"

Link to comment
Share on other sites

Remarca cum ca as face reclama vreunui distribuitor de instrumente muzicale este total nefondata, iar felul in care te exprimi in scris ma face sa cred ca nu ai fost in stare sa intelegi fondul problemei.Ma intreb daca ai fi reactionat la fel in cazul in care as fi pomenit de Thomann sau Proguitar ca si sursa de achizitionare a chitarei.Nu mai are voie omu' sa zica de unde si-a luat chitara! Stii cum ii zicea tiganca puradelului: "Mai pune mana p-o carte, mai fa un cornet!"

 

 

FIE CUM ZICI TU DOMNULE......... si ca sa ti fac placere uite , zic ca tu esti singura persoana de pe RGC care nu face reclama OK?

dar din pacate ramin ceilalti un pic cam multi care sfatuiesc tot atit de calduros si bineinteles fara nici un interes DUTE CUMPARA LA ALA

 

DAR ma cam deranjat un pic stilul nerusinat al domnuli RARES cind sa pus pe treadul meu cu GIBSON supreme la recenzii de scule sa debiteze toate prostiile care lea citit in cartile de publicitate si dupa care sa sa faca bine cunoscut CA IEL POATE SA O AIBA CU O MIE DE € MAI IEFTINA adica eu am luato scump cu 3000 iel tio da cu 2000 parca o da de la iel din buzunar, numa ca ametitu ala nici nu stia ca chitara asta e o editie limitata la numai 400 exemplare in lume pentru ca iel a citit pe undeva ca sint cu miile e.t.c.

 

 

deci tecnica e simpla : se baga in tread la cineva care are o scula adevarata ca stie ca acolo vin toti sa o vada dupa care face galagie mare sal bage lumea in seama ......si ca incheiere tio spune ca iel face minuni dar in realitate tot ce are nevoie e sati vinda prostiile lui

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.