www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Upgrade...sau Chitara Noua?


Guest eXtr3m3
 Share

Recommended Posts

Guest eXtr3m3

Salutare!Am la dispozitie 800RON...

Acum am o chitara Aria STG-006.Nu stiu ce sa fac: sa cumpar o chitara noua sau sa cumpar un humbucker pentru bridge mai bun?

Eu ca sa si incerc chitara pot cumpara doar de la mcmusic...deci in pretu asta ma gandisem la http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=977

Iar ca humbucker am vazut un SD Full Shred in actiune si chiar mi-a placut... http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=697

 

 

Deci care varianta imi aduce mai mult castig? :)

 

PS: abordez mai mult stilurile: alternativ,metal si umpic de blues.

Link to comment
Share on other sites

salut ! poti sa iti vinzi chitara actuala si sa mai pui banii care ii ai la dispozitie sa optezi pentru o chitara mai buna decat linkul care l-ai dat .

daca te-ai obisnuit cu chitara actual e comfortabila la mana si are si o valoarea sentimentala poti sa-i pui doza . dar este o vorba " dacie cu motor de porche" .

sper sa faci alegerea cea buna

Edited by Demos
Link to comment
Share on other sites

Guest eXtr3m3
uite aici vinde nenea asta o chitara aria de care vrei tu .

cu putina tocmeala iti ramane si bani de doza :)

 

Pai da dar respectivul e in Buc...eu sunt intr-un oras din V...Jimbolia :) la vama cu serbia-nu stiu cum am putea rezolva cu transportul...si sa si ajunga intreaga aici(posta romana sucks).

 

Problema mea este ca intre STG-006 si XL-DLX nu sunt decat urmatoarele diferente:

Bridge & Tail piece: KT-C Double Lock Tremolo is mounted.

Neck:Smooth-heel

Tailpiece: K K T-C Double Lock Tremolo. Si eventual un buton de TONE pe care XL nu il are(oricum e inutil :) nu face nimic)In rest toate specificatiile sunt identice(chiar si dozele).

Si...faptul ca are Double Lock Tremolo ce inseamna?suna la fel ca tremolo asta de la STG-VFT-1 Tremolo?Sau suna ca un Floyd?

Edited by eXtr3m3
Link to comment
Share on other sites

Eu as zice sa te feresti de Ibanez seria RG, cel putin modelele ieftine. Modelel Prestige sunt cu totul alta treaba. Tremolo-ul de pe RG270 sunt slabe, mai mult te incurca decat te ajuta. Daca iti place Ibanez sfatul meu ar fi sa te orientezi catre un model din seria SA, preferabil cu configuratie HSS pentru ca sunt mai versatile. Exact cum ti-au spus si altii mai bine vinde Aria cu cat poti si mai strange ceva bani si ia-ti o chitara buna, ceva gen Ibanez SA 260 sau Fender Standard Fat Stratocaster. Mai bine mai astepti putin, nu trebuie sa te grabesti sa iti cumperi neaparat maine ceva. Eu as astepta mai degraba sa apara ceva rentabil de vanzare la mica publicitate si intre timp as mai strange ceva bani.

Link to comment
Share on other sites

Guest CristiZgarieNori

Daca iti schimbi doza nu o sa fie foarte mare schimbarea, o sa iti sune doar cu putin mai bine, eu am facut miscarea asta la un telecaster de la squier, e un model mai vechi, din 92 care imi place f mult, in general nu prea imi plac chitarile squier dar astea mai vechi sunt bune.

 

tot asa am schimbat doza de la bridge cu un SD hot for tele, doza mea fiind cam varza. Intradevar a fost o mica schimbare dar nimic sa ma dea pe spate.

 

deci sfatul meu e sa iti iei alta chitara, si daca ai banii astia, cauta mai degraba ceva la mana a doua, si eventual ofera-ti actuala chitara la schimb, plus diferenta de 800 de ron, asa ai sansa de a-ti lua ceva cu mult mai bun.

 

multa bafta

 

La ce ai zis ca vrei sa canti, ti-as recomanda ESP

Link to comment
Share on other sites

Puneti o doza noua chiar activa cum a spus colegul de mai sus ,cu toate ca am avut ghitara activa si nu sunt foarte incantat de sunet dar cu timpul daca reusesti sa strangi 1000 euro sau peste i-ati o ghitara buna.Pate ai noroc sa-ti cumperi una de ocazie mai ieftina dar asta inseamna sa ai rabdare sa cauti sau sa licitezi.Bafta

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Salutare!Am la dispozitie 800RON...

Acum am o chitara Aria STG-006.Nu stiu ce sa fac: sa cumpar o chitara noua sau sa cumpar un humbucker pentru bridge mai bun?

Eu ca sa si incerc chitara pot cumpara doar de la mcmusic...deci in pretu asta ma gandisem la http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=977

Iar ca humbucker am vazut un SD Full Shred in actiune si chiar mi-a placut... http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=697

 

 

Deci care varianta imi aduce mai mult castig? :)

 

PS: abordez mai mult stilurile: alternativ,metal si umpic de blues.

stai calm, poti cumpara linistit o doza, orice vrei tu, incearca sa le asculti intai p site la producator, si nu trebuie sa fie neaparat activa.Va suna ok, fara nici o indoiala :)

Link to comment
Share on other sites

uite aici vinde nenea asta o chitara aria de care vrei tu .

cu putina tocmeala iti ramane si bani de doza :)

 

Chitara asta e destul de versatila cu dozele actuale, am scarmanat mult timp asa ceva pana cand mi-am dat seama ce poate sa ofere unui doritor de metal, rock sau blues. eu iti sugerez sa o iei iti vinzi chitara veche si cu banii ramasi poti achizitiona de la S.D. The SH-13 Diembucker -> SD 13 Diembucker

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.