www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Legato


Riff Hudson
 Share

Recommended Posts

Am incercat sa fac Hammer on si pull off pe chitara mea electrica(doar cu un amplificator).Nu prea le am cu electrica, sunt cam pe la inceput, si nu inteleg de ce nu pot scoate zgomotul destul de puternic, fara sa ciupesc coarda cu pana.Am vazut ca la altii(pe youtube) se aude foarte clar si puternic, lovind doar corzile cu mana stanga fara sa le mai ciupeasca.La mine, oricat de tare as da ampul, fie pe overdrive, fie nu, tot nu reusesc sa obtin un sunet puternic, de notele mute sa nu mai vorbesc.

Deci, imi lipseste vreun efect, ceva?Doar cu ampul nu functioneaza?

 

Acelasi lucru l-am observat cand am incercat sa fac tapping:nu se auzea aproape deloc, se auzea cu ampul dat la maxim extrem de incet, cat despre sustain....

Si inca ceva:care este diferenta intre distortion guitar si overdriven guitar?

Multumesc...

Edited by Skid_Row_Fan
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Distorsion-ul si overdrive-ul fac parte din aceeasi "familie", in esenta functioneaza pe acelasi principiu, doar ca distorsion-ul este mai puternic, mai agresiv.

 

Legat de problema ta, s-ar putea sa nu lovesti coarda suficient de tare la hammer-on. Pe de alta parte, gain-ul are si el un cuvant de spus.

 

PS: cum sa face ca un membru al trupei Skid Row nu stie toate astea? :)

Link to comment
Share on other sites

Am incercat sa fac Hammer on si pull off pe chitara mea electrica(doar cu un amplificator).Nu prea le am cu electrica, sunt cam pe la inceput, si nu inteleg de ce nu pot scoate zgomotul destul de puternic, fara sa ciupesc coarda cu pana.Am vazut ca la altii(pe youtube) se aude foarte clar si puternic, lovind doar corzile cu mana stanga fara sa le mai ciupeasca.La mine, oricat de tare as da ampul, fie pe overdrive, fie nu, tot nu reusesc sa obtin un sunet puternic, de notele mute sa nu mai vorbesc.

Deci, imi lipseste vreun efect, ceva?Doar cu ampul nu functioneaza?

 

Acelasi lucru l-am observat cand am incercat sa fac tapping:nu se auzea aproape deloc, se auzea cu ampul dat la maxim extrem de incet, cat despre sustain....

Si inca ceva:care este diferenta intre distortion guitar si overdriven guitar?

Multumesc...

 

Mai cu forta la hammer on, iar la pull off nu doar ridici degetul de la mana stanga pur si simplu, ciupeste putin coarda cu el.

Link to comment
Share on other sites

Nu ai inca destula forta in degete....

Exerseaza......in timp o sa iti iasa si legato , si tapping..........

Prin exercitiu se aseaza toate si un legato ca lumea se realizeaza in timp.....

 

Vezi cum iti suna legato pe "chitara unplugged" , daca apoi inca nu se aude ok plugged , clar ai ceva "probleme tehnice".

Link to comment
Share on other sites

Distorsion-ul si overdrive-ul fac parte din aceeasi "familie", in esenta functioneaza pe acelasi principiu, doar ca distorsion-ul este mai puternic, mai agresiv.

 

Legat de problema ta, s-ar putea sa nu lovesti coarda suficient de tare la hammer-on. Pe de alta parte, gain-ul are si el un cuvant de spus.

 

PS: cum sa face ca un membru al trupei Skid Row nu stie toate astea? :)

Ma-am gandit si eu ca poate trebuie lovit mai tare la hammer-on, dar oricat de tare as fi lovit, tot se auzea incet.La tapping la fel.Am incercat sa faca tapping si cu pana, si parca se auzea un pic mai bine, dar totusi slab.La pull-off mai iese ce mai iese cat de cat dar la hammer on cred ca nu este din cauza mea.

 

By the way:ce e ala gain? :)

Ce probleme tehnice ar putea avea chitara?

 

Ms de raspunsuri :)

Link to comment
Share on other sites

Serios? Ma simt nevoit sa ma citez singur:

 

Ce naiba inseamna "gain"? Inseamna ca daca este peste unitate, semnalul care iese din aplificator are amplitudinea mai mare decat semnalul care intra. "Gain-ul" nu s-a nascut si nici n-a murit odata cu amplificatorul de chitara; ganditi putin in afara cutiutei. Gain nu inseamna distorsiune, inseamna raportul dintre amplitudinea iesirii si a intrarii. Faptul ca dai de potul de gain mai tare si se aude mai distorsionat e o consecinta, nu trebuie transformata in definitie.

Asa ca a spune ca "are gain pe canalul de clean" e o ineptie absoluta: daca n-ar avea "gain" n-ar fi amplificator.

Link to comment
Share on other sites

Guest Bl0nd1n@.
PS: cum sa face ca un membru al trupei Skid Row nu stie toate astea? :)

Nu e membru al trupei... e doar un fan... numai ca nu a stiut ca la Trupa trebuie trupa/trupele in care activezi.

Link to comment
Share on other sites

Uite un pont:

 

La tapping sau cant sau cand canti cu legate, cand ridici degetul de pe coarda, in loc sa-l ridici vertical, ridica-l tragand de coarda putin intr-o parte, ca sa pastrezi energie pentru urmatoarea nota. Asta este secretul.

 

Cand spui "gain" nu spui altceva decat crestere in amplitudine a sunetului. Distorsiunea apare atunci cand are loc fenomenul de "clipping", adica atunci cand atingi limita maxima a amplificatorului, unda se "taie" fortat si tinde spre "square wave", adaugand multe harmonics si devenind, printre altele, foarte metal. :)

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Nu e membru al trupei... e doar un fan... numai ca nu a stiut ca la Trupa trebuie trupa/trupele in care activezi.

 

 

:)) Binenteles ca nu fac parte din trupa, wtf?!Stiam ce trebuie sa scrii la trupa in care activezi am scris skid row la shto.Multumesc, de rapunsuri, m-am lamurit. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest Mi_Cald
Gainul este supra incarcarea amplificatorului rezultand intr-un sune distorsionat si compresia sunetului(ce era incet se aude foarte tare, inclusiv zogomotul de fond noroc cu noiz gate-urile).
 

 

ce anume e noiz gate-ul? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest guitar4ever

Un rol important joaca si dozele...cred ca, cu, niste doze scumpe de metal, poti obtine rezultate mai bune, EX:Dimarzio sau seymore Duncan

Link to comment
Share on other sites

Guest JeeFo
Un rol important joaca si dozele...cred ca, cu, niste doze scumpe de metal, poti obtine rezultate mai bune, EX:Dimarzio sau seymore Duncan

 

eh..nu cred ca e de la doze..mai degraba as crede ca e de la amp sau de la el...ori gain-ul maxim din amp nu e destul de mare incat sa capteze bine sunetele mai slabe ori nu apesa el destul de tare

 

P.S.: ce amp ai?:)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.