www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Power Suply


Guest denis
 Share

Recommended Posts

Eu folosesc o combinatie de transformatoare ca sa imi alimentez pedalele (nu doar unu mai mare pentru ca am un ProCo Rat care are o mufa mai ciudata) si primesc foarte mult zgomot de fond. Pe langa asta, nu sunt foarte convins de calitatea si stabilitatea lor. (in trecut mi s-a si ars o pedala si am impresia ca din cauza transformatorului). Asa ca mi se pare o buna solutie sa imi cumpar un alimentator dedicat (mare si cu multe iesiri, filtre, protectii si alte treburi care eu nu le inteleg :) )

 

Pe thomann am gasit un produs care se numeste Power Plant si e un fel de DC Brick de la Dunlop doar ca mult mult mai ieftin (pe la vreo 35 euro aproximativ) : http://www.thomann.de/gb/harley_benton_powerplant.htm

 

Sunt curios de parerile celor care se pricep (oricum mai mult decat mine) la electronica, si de la cei care au asa ceva.

Ar mai fi si un Artec DC Brick care e la un pret rezonabil (vreo 65 euro). Si de el as fi curios...

 

Salutare!

Link to comment
Share on other sites

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=575 dc brick-ul e bestial si sincer nu mi se pare ca ar costa atat de mult...eu il folosesc cu incredere si am vro 2 pedale "pretentioase" :) care se comporta ff bine cu sursa asta. aia de la artec se poate sa fie ok dar pe harley benton-ul ala chiar nu m-as baza
Link to comment
Share on other sites

mai, in principiu nu e ok sa dai mai putin pe o firma care face rabat la calitate;

sunt perfect de acord ca harley benton fac chitari proaste, fac amp-uri proaste, etc. dar acestea presupun o "arta" inginereasca, pe cand o sursa este facuta dintr-un traf de alimentare (5 calcule), o redresare si un filtru (alte 5 calcule) si un stabilizator de tensiune (vreo 8)....e o banalitate.

componentele sunt lafel peste tot iar lucrarea este facuta tot de masini in control numeric.

 

astfel eu consider ca diferenta de pret intre hb si firmele celelalte pt acest produs reprezinta doar numele firmei.

Link to comment
Share on other sites

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=575 dc brick-ul e bestial si sincer nu mi se pare ca ar costa atat de mult...eu il folosesc cu incredere si am vro 2 pedale "pretentioase" :) care se comporta ff bine cu sursa asta. aia de la artec se poate sa fie ok dar pe harley benton-ul ala chiar nu m-as baza

artecul e ,din pacate,inutilizabil.Asta pare mai serios.Dar nu se stie niciodata !

 

mai, in principiu nu e ok sa dai mai putin pe o firma care face rabat la calitate;

sunt perfect de acord ca harley benton fac chitari proaste, fac amp-uri proaste, etc. dar acestea presupun o "arta" inginereasca, pe cand o sursa este facuta dintr-un traf de alimentare (5 calcule), o redresare si un filtru (alte 5 calcule) si un stabilizator de tensiune (vreo 8)....e o banalitate.

componentele sunt lafel peste tot iar lucrarea este facuta tot de masini in control numeric.

 

astfel eu consider ca diferenta de pret intre hb si firmele celelalte pt acest produs reprezinta doar numele firmei.

uite ca e loc destul ca s-o dea de gard :) traful poate fi subdimensionat,filtrajul poate fi insuficient sau prost,iar stabilizarea poate fi....inexistenta.Am intalnit destule alimentatoare care aveau brum sau oscilatii in tensiunea redresata.Practic nici DC Brickul nu e o mare smecherie,cam are zgomot si trebuie sa fii foarte atent pe unde tragi cablurile ca sa nu se intretaie cu cele de semnal.Ca si la Fuel Tank,de altfel !!!! Pana acuma singurele alimentatoare care m-au multumit pe deplin au fost ale lui Peter Cioks,care face si sub numele sau,dar si pentru Carl Martin,si,mai ales,cele de la Voodoo Lab.

Link to comment
Share on other sites

mai, in principiu nu e ok sa dai mai putin pe o firma care face rabat la calitate;

sunt perfect de acord ca harley benton fac chitari proaste, fac amp-uri proaste, etc. dar acestea presupun o "arta" inginereasca, pe cand o sursa este facuta dintr-un traf de alimentare (5 calcule), o redresare si un filtru (alte 5 calcule) si un stabilizator de tensiune (vreo 8)....e o banalitate.

componentele sunt lafel peste tot iar lucrarea este facuta tot de masini in control numeric.

 

astfel eu consider ca diferenta de pret intre hb si firmele celelalte pt acest produs reprezinta doar numele firmei.

 

asta ma gandeam si eu, ca nu prea au cu ce sa o dea in bara. am mai cumparat produse harley benton si ce pot spune despre ele ca sunt "bune pentru pretul lor". chiar prima mea chitara a fost de la ei si era foarte buna pentru inceput, comoda, bine reglata, chiar daca nu suna nicicum (si costa 150 euro).

 

 

artecul e ,din pacate,inutilizabil.Asta pare mai serios.Dar nu se stie niciodata !

 

 

uite ca e loc destul ca s-o dea de gard :) traful poate fi subdimensionat,filtrajul poate fi insuficient sau prost,iar stabilizarea poate fi....inexistenta.Am intalnit destule alimentatoare care aveau brum sau oscilatii in tensiunea redresata.Practic nici DC Brickul nu e o mare smecherie,cam are zgomot si trebuie sa fii foarte atent pe unde tragi cablurile ca sa nu se intretaie cu cele de semnal.Ca si la Fuel Tank,de altfel !!!! Pana acuma singurele alimentatoare care m-au multumit pe deplin au fost ale lui Peter Cioks,care face si sub numele sau,dar si pentru Carl Martin,si,mai ales,cele de la Voodoo Lab.

 

Voodoo Labul ala e mult mult prea scump pentru bugetul meu, l-am vazut pe thomann la 180 euro aprox. Nu-i contest calitatea dar pretul mi se pare enorm.

Sper doar ca power plantu asta e mai bun decat combinatia de transformatoare care o folosesc acuma...cel mai mult ma intereseaza sa nu aiba zgomot de fond...

Link to comment
Share on other sites

la mine singura pedala care baga un pic d zgomot e delayul ibanez dar oricum nu-l folosesc decat din cand in cand si dezactivat e ok. pacat ca e tone-sucking ca celelalte sunt true-bypass. oricum, pentru concerte ideal e sa se mearga cu baterii

Daca o pui intr-un looper/switcher nu mai suge ton decat atunci cand e activa.

Is practice bateriile, dar de obicei efectele de modulatie si delay halesc baterii pe paine (mai ales cele care vin cu alimentator propriu :) ).

Link to comment
Share on other sites

depinde si de tipul de pedala(distors sau ce-o fi).spre ex si la mine aveam fasait si bazait mult cu un boss mt2:)cu bulldog se schimba shmecheria.alimentez cu el 8 pedale si nu am nimic ni plus(zgomot)

 

de unde ai luat daisy chain ca sa alimentezi toate pedalele alea? si cum l-ai legat de adaptor? vreau si eu :)

Link to comment
Share on other sites

depinde si de tipul de pedala(distors sau ce-o fi).spre ex si la mine aveam fasait si bazait mult cu un boss mt2:)cu bulldog se schimba shmecheria.alimentez cu el 8 pedale si nu am nimic ni plus(zgomot)

 

Problema la mine a aparut cu acelasi setup, doar cele doua alimentatoare erau diferite, pana si cablul prelungitor era acelasi. Ca la orice lucru ieftin este mult chestia de bafta.

Link to comment
Share on other sites

daca mai bag si looper si alte mii de cabluri, nu mai am loc pe jos sa calc. oricum la 2 zile refac toata cablaraia si o pun in ordine ca altfel se distrug. damn, i need a bigger home. bine ca jumate din instrumente nu au cabluri ca inebuneam.

 

in continuare, daca aveti cateva pedale, eventual care sunt silentioase de felul lor, incercati on-tap de la roctron. e varianta ieftina. daca aveti multe, incercati la un electronist sa va construiasca. e cea mai ok solutie si nici nu iti faci griji ca ti se ard pedalele pt ca e calculat pt ce iti trebuie nu pt ceva general

Link to comment
Share on other sites

omtz@...am un cablu de 5 pedalutze venit cu traful...si inca unul de 3(primit odata cu un tuner korg dt10) in total 7(ca intr-una din cele 5 pun celalat cablu)...iar inca o pedala o alimentez prin boss ns2(mi-am facut un cablu jack jack pt alimentare.o parte il bag la out-ul ns-2-ului si intru in cea ramasa:)urmeaza sa-mi iau inca un daisy chain de pe thomann de la boss cu inca 7:)si vad eu cum le invart(o sa-mi mai iau si cateva pedale)

Link to comment
Share on other sites

Eu nush de unde pana unde...Eu folosesc un SINGUR traf klumea de la digitech pt toate cele 7 pedale(neincluzand tuneru care il tin pe baterie in afara)...2 distorsuri 1 wah, un overdrive, delay, eq si phaser.Nu am avut o problema , trafu se incalzeste ft putin, duce tot.In fond cat foloseste o pedala max 20-30 mA?

Am si trafuri kre cik is bune vreo 10-12 buc d 9 V...si alea dau brum mai mare decat hardly nothing, de la ala digitech

Edited by Archangello
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Eu nush de unde pana unde...Eu folosesc un SINGUR traf klumea de la digitech pt toate cele 7 pedale(neincluzand tuneru care il tin pe baterie in afara)...2 distorsuri 1 wah, un overdrive, delay, eq si phaser.Nu am avut o problema , trafu se incalzeste ft putin, duce tot.In fond cat foloseste o pedala max 20-30 mA?

Am si trafuri kre cik is bune vreo 10-12 buc d 9 V...si alea dau brum mai mare decat hardly nothing, de la ala digitech

problema mea e ca odata mi s-a ars o pedala din cauze necunoscute iar eu banuiesc transformatorul pentru ca pedala costa 100 euro si era facuta de tech21 in SUA iar transformatorul costa 15 ron.

nu pot folosi un singur transformator pentru ca unu din cele 2 e acela ieftin si e singuru care are o mufa care se potriveste la proco rat2. e mai ciudata mufa, arata ca un jack mic. si al 2-lea care ii mai ok mi se pare, a fost cumparat de la thomann, il folosesc pentru restu. ambele baga zgomot de fond...

Link to comment
Share on other sites

daca mai bag si looper si alte mii de cabluri, nu mai am loc pe jos sa calc. oricum la 2 zile refac toata cablaraia si o pun in ordine ca altfel se distrug. damn, i need a bigger home. bine ca jumate din instrumente nu au cabluri ca inebuneam.

 

in continuare, daca aveti cateva pedale, eventual care sunt silentioase de felul lor, incercati on-tap de la roctron. e varianta ieftina. daca aveti multe, incercati la un electronist sa va construiasca. e cea mai ok solutie si nici nu iti faci griji ca ti se ard pedalele pt ca e calculat pt ce iti trebuie nu pt ceva general

 

n-ai treaba cu calcatul, cel putin la asta pe care il am eu. "unitatea" pe care calci e cea de jos, iar daca iti iei un cablu midi(cel albastru) mai lung, poti sa-ti pui pedalboard-ul in spate si sa stai in fata doar cu "unitatea" pe care calci, iar pe pedalboard poti inghesui pedalele oricat de tare si nu te va incurca.

post-6773-1227521049_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

problema mea e ca odata mi s-a ars o pedala din cauze necunoscute iar eu banuiesc transformatorul pentru ca pedala costa 100 euro si era facuta de tech21 in SUA iar transformatorul costa 15 ron.

nu pot folosi un singur transformator pentru ca unu din cele 2 e acela ieftin si e singuru care are o mufa care se potriveste la proco rat2. e mai ciudata mufa, arata ca un jack mic. si al 2-lea care ii mai ok mi se pare, a fost cumparat de la thomann, il folosesc pentru restu. ambele baga zgomot de fond...

ideea e ca iti trebuie un traf DOAR gen Digitech(ala Harman) sau BOSS...nu altceva.Cu astea cheap nu-i de gluma, mie mi-a iesit fum dintr-unu care cica era mai bun...

Edited by Archangello
Link to comment
Share on other sites

Pare foarte ok, singurul lucru care nu imi place este ca practic se alimenteaza de la un transformator electronic extern, in genul incarcatoarelor pentru telefoane, care se conecteaza la box printr-un conector proprietar Gator destul de ciudat, asa ca daca ai probleme cu el e cam nasol.

Link to comment
Share on other sites

Pare foarte ok, singurul lucru care nu imi place este ca practic se alimenteaza de la un transformator electronic extern, in genul incarcatoarelor pentru telefoane, care se conecteaza la box printr-un conector proprietar Gator destul de ciudat, asa ca daca ai probleme cu el e cam nasol.

 

da, am citit si eu niste review-uri si ma cam ingrijoreaza chestia aia... cel de la HB macar are intrare de power cord zdravan, care se si gaseste, si in plus, e impamantat (spre deosebire de gator) dar la naiba ca are doar 500mA (teoretici, ca deh...) oricum, tot e mai bine ca dc brick, care are 375 :)

 

ma cam enerveaza ideea de daisy chain, odata ca ontap are 5 iesiri, si eu voi avea 6 pedale de 9v, si in plus cred ca o sa se incurce destul de mult printre pedale...

 

pe de alta parte ma cam everveaza si ideea de a calca o data din greseala pe adaptorul acela ca apoi sa trebuiasca sa-mi iau alta unitate...

 

si nu in ultimul rand, mi-ar parea rau de cei 200 de euro care ii manca voodoo-lab-ul...

 

dl overdrive, cu cat faceti un power supply regulated, cu 8 iesiri de 9v, 2 de 12v si 2 de 18v, izolate, si eventual vopsit negru mat? :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.