www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Cu Coarda Sol


Mosh Craciun
 Share

Recommended Posts

si la mine se uzeaza asa doar la MI subtire la o anumita tasta..si tasta e identica ca si celelalte nu e worn sau...nu stiu... :) cred ca sunt puncte unde ajunge la ceva punct rezonator si dozele preiau asta daca e uzata coarda ca doar e intinsa intr-un anumit fel la o anumita tasta,si da o frecventa care cu coroziunea de acolo disoneaza vibrand...Mie d ex doar doza d bridge imi prinde asa sunet,tasta 12 mi subtire(dupa o anumita vreme cand se duce coarda)..incearca sa dai p doza d neck sa canti sa vezi ca nu auzi...Cat de vechi sunt corzile?

Cred ca poate e si problema ca sunt prea subtiri si se uzeaza mai repede, ca eu am d 9 la mi, nu stiu daca cu un set de 10 imi facea asa

Edited by Archangello
Link to comment
Share on other sites

si la mine se uzeaza asa doar la MI subtire la o anumita tasta..si tasta e identica ca si celelalte nu e worn sau...nu stiu... :) cred ca sunt puncte unde ajunge la ceva punct rezonator si dozele preiau asta daca e uzata coarda ca doar e intinsa intr-un anumit fel la o anumita tasta,si da o frecventa care cu coroziunea de acolo disoneaza vibrand...Mie d ex doar doza d bridge imi prinde asa sunet,tasta 12 mi subtire(dupa o anumita vreme cand se duce coarda)..incearca sa dai p doza d neck sa canti sa vezi ca nu auzi...Cat de vechi sunt corzile?

Cred ca poate e si problema ca sunt prea subtiri si se uzeaza mai repede, ca eu am d 9 la mi, nu stiu daca cu un set de 10 imi facea asa

 

si cu corzi noi face la fel.pe ce doze schimb, are acelasi vibrato enervant.dar asta numai cu fenderu. cu ibanezu imi facea dupa cateva cantari.

Edited by steve morse
Link to comment
Share on other sites

si cu corzi noi face la fel.pe ce doze schimb, are acelasi vibrato enervant.dar asta numai cu fenderu. cu ibanezu imi facea dupa cateva cantari.

na m-ai spart... :) , tu mai folosesti elixir? Ca atunci ar fi chiar ciudat...oricum daca isi da cineva seama, anunta-ma si pe mine, oricum o sa urmaresc postu :)

Link to comment
Share on other sites

na m-ai spart... :) , tu mai folosesti elixir? Ca atunci ar fi chiar ciudat...oricum daca isi da cineva seama, anunta-ma si pe mine, oricum o sa urmaresc postu :)

si cu elixir imi face la fel. daca sti ''fenderu'' lu paul.. a lui facea pe fiecare coarda...zice ca din cauza freturilor..dar la mine nu vad care e problema

Link to comment
Share on other sites

vezi griful daca e drept,urmareste tastele daca nu e una iesita mai inafara,verifica pe liber daca nu iti joaca coarda in cordar...cauta un prieten :)

la el se poate sa aibe ceva legatura cu faza cu bridgeu, si sitar like sounds, pentru ca la mine face asa DOAR dupa o vreme indelungata cand se uzeaza coarda...si la mine e tot drept si same level...Si nu ma refer la buzzing sau la cordar, doar efectiv ca e uzata coarda..pt ca o BENDUI mai sus..si TOT face :) , si ma uit sub coarda si e CLAR ca e uzata, like worn out

Link to comment
Share on other sites

sigur nu e litza de pe ea intrerupta pe undeva?

pare mai mult din efect...pe clean tot asa face?

Trebuie sa vina cineva la tine sa vada exact despre ce e vorba..unde atinge,daca atinge,ce face sa vibreze...sa nu fie chiar din doza preia un surub care nu e strans si care vibreaza,ai scos foitza de protectie de pe doze?ciolofanul ala,...sincer nu pot sa te ajut.

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

sigur nu e litza de pe ea intrerupta pe undeva?

pare mai mult din efect...pe clean tot asa face?

Trebuie sa vina cineva la tine sa vada exact despre ce e vorba..unde atinge,daca atinge,ce face sa vibreze...sa nu fie chiar din doza preia un surub care nu e strans si care vibreaza,ai scos foitza de protectie de pe doze?ciolofanul ala,...sincer nu pot sa te ajut.

 

 

ce litza pe sol??? ca nu e acustica :)

Link to comment
Share on other sites

na m-ai spart... :) , tu mai folosesti elixir? Ca atunci ar fi chiar ciudat...oricum daca isi da cineva seama, anunta-ma si pe mine, oricum o sa urmaresc postu :)

am rezolvat-o. am lasat ''bumbii'' aia de metal putin mai jos ca erau prea ridicati fatza de ceilalti.am lasat si dozele putin mai jos si acum mai are doar putin ''vibrato'' ca am avut deja 2-a cantari cu corzile astea ...o sa incerc maine cu corzi noi

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.