www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce sa imi cumpar?


Guest alexmaniac
 Share

Recommended Posts

Guest alexmaniac

Sunt incepator. Vreau sa imi iau chitara, amp si procesor. Am 6 milioane pt chitara si o sa mai strang pt un procesor vreo 4,5 - 5 mil. Am vazut un set la muzica pe stanga harley benton hbs-set1 cu 6 milioane. Are chitara copie fender, husa chitara, strap, amp 10 w (paraca e al unui pitic din Alba ca zapada) de casa trem bar bineinteles si poate pene. Ampul are volum, joase, inalte, output casti si un efect : GAIN. Ca procesor vroiam zoom 505 II dar m-ati convins voi cu xvamp. Ce ziceti, ce sfaturi imi dati?

Link to comment
Share on other sites

Alexmaniac si eu am fost in situatia de a imi cumpara scule asta vara. Am avut un buget limitat la 10 mil . Dupa ce am sondat oferta de atunci am ajuns la concluzia ca mai bine imi iau o scula ceva mai scumpa si renunt la efect / amp decat sa iau ceva la pachet care sa nu ma multumeasca. Sper ca realizezi ca chitara aia harley benton la banii aia nu poate sa fie ceva prea solid. Din pacate nu am testat-o personal si momentan nu pot sa iti zic cat de buna sau rea este. O alternativa la harley benton este Behringer V-tone . Este tot un pachet cu chitara+ amp . Pe asta l-am testat in august- septembire 2004 si nu am fost foarte incantat. In zona aia de bani vei gasi la muzica si chitare Stagg. Iarasi aici parerile sunt impartie. Ca aspect sunt foarte aratoase dar ca mecanica / electronica lasa putin de dorit. Tot la muzica ai putea sa gasesti niste copii de straocaster facute de Hohner care am inteles ca nu sunt chiar rele. Din pacate anul trecut astea nu erau disponibile. Si desigur mai exista chitara electrica facuta in Romania Hora Iris. Avantajul chitarei Hora este pretul ~ 4.3 mil noua. Dar din pacate aici iarasi nu te poti astepta la ceva deosebit.

Eu in detrimentul celor de mai sus am luat o chitara Squier . Anul trecut am dat 9 milioane pe ea dar acum s-a ieftinit si o gasesti la proguitar la 7-7.5 milioane. Pot sa iti spun ca nici ea nu straluceste la capitolul doze dar in rest este (pentru mine cel putin multumitoare) .

Poti citi o mica recentzie aici

Eu per total sunt multumit de chitara mai ales acum dupa ce am schimbat o doza.

Daca nu ai planuri de a canta intr-o trupa curand si vrei doar sa inveti afla ca exista softuri ce pot inlocui intr-o masura acceptabila procesoarele de efecte. Desigur exista dezavanajul portabilitatii (pedala de efecte o cari peste tot ) dar este un surogat ce te poate multumi pana mai strangi niste bani.

Amplificatarele ce vin la pachet sunt deosebit de slabe. Sunt strict pentru repetatat . Nu poti avea pretentii mai mari de la ele datorita puterii mici si a calitatii indoielnice. Iarasi daca nu vrei sa canti intr-o trupa calculatorul te poate salva (desigur acum depinde si ce boxe ai conectate la calculator).Necesitatea unui amp modest incorporat scade daca esti posesorul unei pedale de efect

Behringer XVAMP este o alegere excelenta si este mult peste zoom 505II ca dotari si sunet obtinut. Din pacate este putin cam fragila . Poti citi o parere a unui posesor http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=143]aici[/url].

Poti sa tii sau nu cont de indicatiile mele dar de asta ar fi bine sa tii : cand iti iei chitara ia pe cineva cu tine care se pricepe. Asa vei putea sa eviti eventualele "tepe" sau defecte invizibile pentru un necunoscator.

 

 

Mult succes. Daca mai ai intrebari te rog procedeaza in consecinta

Link to comment
Share on other sites

Iti recomand sa te uiti dupa un Squier Affinity Strat HSS sau HH (adica cu o doza dubla si doua simple sau cu doua doze duble) si un amp Behringer GM108 - ar trebui sa intre in bugetul de 10 milioane.

 

Lasa multi-efectul pentru mai tarziu :)

 

Btw daca mergi pe la Muzica in expeditie, da-mi un PM poate vin cu tine sa te asist.

Link to comment
Share on other sites

Guest alexmaniac

http://www.netzmarkt.de/thomann/harley_ben...270286a3c049448

 

e link-ul de la pack. Costa 5 900. Il iau ca sa invat si sa cant in casa, ca sa exersez. Nu ma intereseaza concert momentan. Dar nu vreau sa sune nici din borcan. CAt despre pedala, nu sar pe ea nu o dau de pereti. Doar sa exersez. Uite-te la 360 view si spune-mi ce crezi. Apropo, acum am doar 6 si ma gandesc sa o iau ca nu mai am chef sa astept bani.

Link to comment
Share on other sites

Corect, cel mai bun exemplu? EU :) Desi m-am reapucat de ea dupa vreo cateva zile :)

Off topic: ca tot veni vorba de chitare proaste stiti cumva cum suna o Hora-Iris (chit ca l-am intrebat pe Alex cum suna dar mi-a dat prea putine informatii :( )? A cantat vreunul dintre voi pe ea? (sau orice alta informatie e binevenita :) )

Link to comment
Share on other sites

Da, are distorsiune. Mi se pare ca ti-a raspuns si Cosu in celalalt thread. Eu zic sa nu iei pack-ul ala si de altfel nici pack-ul behringer.

 

Dupa parerea mea Squier Affinity Strat e cea mai buna chitara la bani putini. Eu am cantat doar pe a lui Cosu si chiar mi-a placut ( mai ales cu SD Hotrails in bridge :) ). Cred ca ce ti-a recomandat Cearny e cea mai buna solutie pt inceput. Apoi cand mai strangi bani iti iei o pedala multi-efect.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.